en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

Radykalne rodzicielstwo

17.11.2023 - 21.01.2024

Radykalne rodzicielstwo

17.11.2023 - 21.01.2024
Otwarcie: Otwarcie: 17.11.2023
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał w Białymstoku, ul. A. Mickiewicza 2, 15-222 Białystok
A-
A+

Radykalne rodzicielstwo

17.11.2023 - 21.01.2024

Galeria Arsenał w Białymstoku, ul. A. Mickiewicza 2, 15-222 Białystok  

Artystki/artyści/ osoby artystyczne: Pamela Bożek, Monika Drożyńska, MATERNAL FANTASIES, Lesia Khomenko, Bartłomiej Kiełbowicz, Elżbieta Jabłońska, Cecylia Malik,  Lyuba Malikova, Bára Šimková, Jaśmina Wójcik

Kuratorka: Eliza Urwanowicz-Rojecka

Wystawa podejmuje problem rodzicielstwa analizowanego jako proces mieszczący się w ekonomiach troski i społecznej hojności. 

Żyjemy w przełomowych czasach. Przy szybko zmieniającej się rzeczywistości,  za którą nie nadążają  strukturalne i systemowe rozwiązania, w poszukiwaniu narracji „organizujących” czy „hakujących” przyszłość,  w okresie toczącej się obok wojny, kryzysu klimatycznego, epidemicznego,  geopolitycznego, humanitarnego i migracyjnego. Mierząc się często z niewydolnością i opresyjnością  instytucji  to bardzo często  jedynie od zaangażowania, otwartości i kreatywności rodziców zależy teraźniejszy i przyszły dobrostan Dzieci. To właśnie codzienne, systematyczne rodzicielskie (indywidualne i wspólnotowe), często eksperymentalne, pionierskie, empatyczne  praktyki, mają szansę wypracować nowe wzory, rozwiązania, reprezentacje asystujące rozwojowi Dziecka, nie tylko emocjonalno-intelektualnemu, społeczno-fizycznemu, ale i etycznemu. Epicentrum tych praktyk  stanowi  Dziecko, traktowane w sposób podmiotowy, jako aktywnie myślący(a), czujący(a), działający(a) współobywatel(ka) świata życia. Równie istotne w nich jest jednak także dbałość o  swój własny dobrostan.

Pokazywane prace analizują fenomen rodzicielstwa z perspektywy indywidualnej i społecznej, czasem mieszając te porządki i ukazując ich wzajemne przenikanie (kulturowe wyobrażenia czy wzorce są przecież przepracowywane, czy przekraczane przez nasze doświadczenia, uczucia, codzienność).

Rodzicielstwo będzie tu traktowane zarówno jako emocje i style myślenia jak też praktyki codzienności zorientowane na „tu i teraz”, ale i bliższą czy dalszą przyszłość.

Informacja o biletach