en
Menu
Logo Galerii Arsenał

Wystawy archiwalne

14.11.2019 - 17.11.2019

Nowe prace w Kolekcji II Galerii Arsenał

Galeria Arsenał zaprasza na prezentację prac zakupionych oraz podarowanych do Kolekcji II Galerii Arsenał w 2019 roku.
 
14.11.2019 (czwartek), godz. 12:00 – otwarcie połączone z otwartą konferencją prasową.
Wstęp wolny
 
Godziny otwarcia ekspozycji: 14.11 (czwartek), godz. 12-18
15-17.11 (piątek – niedziela), godz. 10-18

Kuratorka

Monika Szewczyk

Miejsce

Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13 (wejście od ul. Świętojańskiej)

Artyści

Mirosław Bałka, Anna Baumgart, Karolina Bielawska, Pravdoliub Ivanov, Kobas Laksa, Mykola Ridnyi, Sergey Shabohin, Irmina Staś
18.10.2019 - 18.12.2019

DO ZOBACZENIA PO REWOLUCJI! Wystawa na 100-lecie Bauhausu

Miejsce

Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2
29.08.2019 - 06.10.2019

Mykola Ridnyi. Wilk w worku, w ramach Festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar

Mykola Ridnyi jest jednym z najwybitniejszych współczesnych artystów ukraińskich, twórcą instalacji, obiektów i prac wideo, członkiem kolektywu artystycznego SOSka i dwukrotnym finalistą konkursu dla młodych artystów ukraińskich PinchukArtCentre Prize: w 2009 roku z kolektywem SOSka i w 2011 indywidualnie. Ridnyi jest wrażliwym obserwatorem i komentatorem rzeczywistości społeczno- politycznej.

Kuratorka

Monika Szewczyk

Miejsce

Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2
29.08.2019 - 06.10.2019

Vlada Ralko. Widmo wolności. Wersja, w ramach Festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar

Kuratorka

Monika Szewczyk

Miejsce

Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2
20.08.2019 - 10.10.2019

Wojciech Gilewicz. Hanoi Hello!

Filmy Wojciecha Gilewicza powstawały podczas jego podróży po Azji (2008–2018). Są dokumentami subiektywnego spojrzenia na krajobraz (miejski, wiejski) i przyrodę, w które artysta stopniowo wnika. Każdy z nich jest odrębnym dziełem, ale razem tworzą spójną narrację o uprzywilejowanej pozycji „obcego”. Nie udają, że mówią o innych, ale posługują się zanurzeniem w kulturze innego kraju jak lustrem, w którym można poddać w wątpliwość własne działania i bliżej przyjrzeć się osiągnięciom. Artysta testuje publiczną percepcję, zachęcając do aktywnej obserwacji otaczającej nas ikonosfery i do odkrywania sztuki w jednoczesnym rozpadzie i odnawianiu się życia codziennego. Cała prezentacja opowiada o tym, czym jest podróżowanie, a jednocześnie sama jest podróżą po mieście.

Kuratorka

Aleksandra Kluczyk

Miejsce

Galeria Arsenał w Białymstoku, Centrum Handlowe ALFA, Hort Cafe, Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, Namaste Bio Organic Shop, Pasmanteria Hobbystyczna, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, Muzeum Wojska

Artyści

Wojciech Gilewicz
28.06.2019 - 22.08.2019

Dominika Olszowy. Happy End

Wystawa Happy End to monograficzna prezentacja twórczości Dominiki Olszowy, artystki działającej na styku sztuk wizualnych, performansu i teatru. Na wystawie pokazany zostanie wybór starszych prac, poruszających wątki kryzysu egzystencjalnego i wynikających z niego lęków, oraz nowe realizacje, w których artystka eksploruje problematykę zdrowia. Galeria zostanie podzielona na trzy symboliczne strefy, będące reinterpretacjami przestrzeni poczekalni, gabinetu zabiegowego oraz cmentarza.

Kurator

Tomek Pawłowski

Miejsce

Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2
28.06.2019 - 22.08.2019

Pravdoliub Ivanov. Innym żyje się jakoś łatwiej

Prace Pravdoliuba Ivanova, czołowego współczesnego artysty bułgarskiego, mają charakter postkonceptualny, odnoszą się do różnych porządków: polityki, życia społecznego, codzienności, marzeń. Komentują te obszary ironicznie, lecz z nutą melancholii, komentują też same siebie. Artysta często używa gotowych przedmiotów, nadając im nowe znaczenia. Buduje niejednoznaczne sensy, prowadzi grę z rzeczywistością i naszym o niej wyobrażeniem ze wspaniałym surrealistycznym poczuciem humoru.

Kuratorka

Monika Szewczyk

Miejsce

Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2
31.05.2019 - 15.09.2019

Historie o starości

Wystawa „Historie o starości”* jest głosem w debacie poświęconej problemowi starości. W Polsce obecnie żyje ponad 4 tys. ludzi w wieku ponad stu lat, wielu z nich cieszy się dobrym zdrowiem i kondycją intelektualną.

Kuratorka

Magdalena Godlewska-Siwerska

Miejsce

Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13 (wejście od ul. Swiętojańskiej)

Artyści

Koji Kamoji, Katarzyna Kozyra, Kobas Laksa, Dominik Lejman, Natalia LL, Marzanna Morozewicz, Magdalena Moskwa (praca z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi), Małgorzata Niedzielko, Ewa Partum (praca z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi), Krystyna Piotrowska, Daniel Rumiancew, Andrzej Strumiłło, Jan Szewczyk, Jan Świdziński, Ewa Zarzycka, Artur Żmijewski (praca z Kolekcji II Galerii Arsenał), PĘDZEL (sekcja malarska przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Białymstoku)
27.04.2019 - 20.06.2019

Wszystko widzę jako sztukę. Wystawa dla dzieci

Czy sztuka współczesna może zachwycić dziecko? Czy sztuką i w sztukę można się bawić? Chociaż sztuka współczesna może wydawać się onieśmielająca i za trudna, by pokazywać ją najmłodszym, jesteśmy pewni, że właśnie ci odbiorcy przyjmą ją bez zahamowań – przecież „Każde dziecko jest artystą. Jedyny problem to pozostać artystą, kiedy się już dorośnie”, jak twierdził Pablo Picasso.

Kuratorka

Ewa Solarz

Miejsce

Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2

Artyści

Cezary Bodzianowski, Bogna Burska, Monika Drożyńska, Jan Dziaczkowski, Maurycy Gomulicki, Leszek Lewandowski, Anna Molska, Katarzyna Przezwańska, Monika Sosnowska, Ryszard Winiarski, Julita Wójcik
15.03.2019 - 05.05.2019

FOGHORN. Wątek transformacji w pracach z Kolekcji II Galerii Arsenał

Wystawa wybranych prac z Kolekcji II ukazuje wątek transformacji rozumianej dwojako: jako przemiany ustrojowe po upadku komunizmu w Europie oraz na jej pograniczu z Azją, a także jako „kultura transformacji” (termin przyjęty przez amerykańskiego socjologa Michaela D. Kennedy’ego), czyli narzucona i zaplanowana wielka narracja lat 90.

Kuratorka

Monika Szewczyk

Miejsce

Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13 (wejście od ul. Świętojańskiej)

Artyści

Paweł Althamer, Vahram Aghasyan, Azorro (Oskar Dawicki, Igor Krenz, Wojciech Niedzielko, Łukasz Skąpski), Babi Badalov, Mirosław Bałka i Katarzyna Krakowiak, Alicja Bielawska, David Chichkan, Oskar Dawicki, Krisztina Erdei, Jakup Ferri, Elżbieta Jabłońska, Ryszard Grzyb, Katarzyna Józefowicz, Katarzyna Kozyra, Volodomyr Kuznetsov, Zbigniew Libera, Magisters (Hubert Czerepok, Zbigniew Rogalski), Deimantas Narkevičius, Anna Okrasko, Dan Perjovschi, Józef Robakowski, Robert Rumas, Wilhelm Sasnal, Jadwiga Sawicka, Monika Sosnowska, Paweł Susid, Slaven Tolj, Piotr Uklański, Julita Wójcik, Piotr Wysocki
20.01.2019 - 17.03.2019

Krzysztof Garbaczewski. Badania terenowe

/ W związku z żałobą narodową ogłoszoną po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, otwarcie wystawy odbędzie się w niedzielę, 20 stycznia, o godz. 18:00. Jednocześnie informujemy, że wystawa będzie czynna do zwiedzania w niedzielę, od godz. 10:00. /

Krzysztof Garbaczewski (ur. 1983 w Białymstoku) jest reżyserem teatralnym i autorem adaptacji m.in. Opętanych W. Gombrowicza, Biesów F. Dostojewskiego czy Chłopów W. Reymonta, stanowiących podstawę jego tzw. instalacji teatralnych łączących performans, sztuki wizualne oraz muzykę. Charakterystyczna dla niego kolażowa stylistyka, stosowanie projekcji wideo i bezpośrednich transmisji nawiązuje do naszej współczesnej cyberwrażliwości.

Miejsce

Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2

Artyści

Anastasia Vorobiova, Jan Strumiłło, Andrzej Strumiłło, Anna Strumiłło, Aleksandra Wasilkowska, Karol Radziszewski, Szymon Rogiński oraz Dream Adoption Society
18.01.2019 - 19.01.2019

Paweł Adamowicz (1965 - 2019)

Z powodu żałoby narodowej ogłoszonej po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, otwarcie wystawy Krzysztofa Garbaczewskiego Badania terenowe zostało przesunięte na niedzielę, 20 stycznia, o godz. 18:00.

Łączymy się w bólu z rodziną i przyjaciółmi Pawła Adamowicza.

Miejsce

Bieżące wystawy

15.01 - 13.02

Portret (w)osobie

10.01 - 13.02

Patrycja Orzechowska. Retrogradacja #2

10.01 - 13.02

Małgorzata Niedzielko. Anhedonia

Zobacz wystawy planowane

21.02 - 09.04

KRADZIEŻE I ZNISZCZENIA

Zobacz kalendarium Galerii Arsenał