en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

Warsztaty Maternal Fantasies „Stając się dwojgiem lub więcej, lub wieloma"

Warsztaty Maternal Fantasies „Stając się dwojgiem lub więcej, lub wieloma"

18.11.2023
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał w Białymstoku, ul. A. Mickiewicza 2
A-
A+

Galeria Arsenał w Białymstoku zaprasza na warsztaty "Stając się dwojgiem lub więcej, lub wieloma".
Prowadzenie: MATERNAL FANTASIES (Isabell Spengler i Magdalena Kallenberger)

Data: 18.11 (sobota), godz. 13:00-17:00
Miejsce: Galeria Arsenał w Białymstoku, ul. A. Mickiewicza 2
Wstęp: bezpłatny
Warsztaty prowadzone w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski

Stając się dwojgiem lub więcej, lub wieloma
warsztat twórczy autorstwa MATERNAL FANTASIES (Isabell Spengler i Magdaleny Kallenberger)


Feministyczny kolektyw artystyczny MATERNAL FANTASIES został założony w 2018 roku przez nas – siedem artystek mieszkających i tworzących w Berlinie – w odpowiedzi na wyzwania, z jakimi każda z nas musiała się mierzyć, zostawszy matką. Jak, zajmując się małym dzieckiem, uniknąć izolacji społecznej, niewidzialności artystycznej i prekaryzacyjnego ubóstwa? Jak kontynuować praktykę artystyczną? Jak nadal tworzyć sztukę?

Mimo że wywodzimy się z różnych środowisk kulturowych i krajów i żyjemy w różnych wariantach konstelacji rodzicielskich – wszystkie odnosiłyśmy wrażenie, że (niezależnie od dotychczasowych fal feminizmu oraz ruchów artystycznych i aktywistycznych) w kapitalistycznych społeczeństwach Zachodu dominującym obrazem macierzyństwa, promowanym jako skuteczny i pożądany, jest obraz „supermamy”. Oto figurka działającej solo bohaterki, która dzięki supermocom jest w stanie podołać podwójnym i potrójnym obciążeniom związanym z karierą zawodową, życiem prywatnym, związkiem i pracą opiekuńczą bez jakiegokolwiek widocznego wysiłku i która gładko radzi sobie z każdym kryzysem. Miałyśmy wrażenie, że wizerunek ten nie tylko ma niewiele wspólnego z naszymi własnymi realiami, ale – co pokazały przesilenia ostatnich pięciu lat – jest to również wizerunek izolacjonistyczny, faworyzowany, polaryzujący i niebezpieczny, ponieważ przesłania systemową dyskryminację matek i matek-artystek.

Jako kolektyw feministyczny zadałyśmy pytania: jak możemy łączyć siły z równymi sobie, zamiast wchodzić w role samotnych bohaterek? Jak możemy dokonać nowego podziału obowiązków artystycznych, a także prac domowych i obciążeń emocjonalnych? Jak możemy wspierać się nawzajem i tworzyć sojusze ponad różnicami? A następnie – wspólnie – rozpoczęłyśmy proces budowania nowych struktur społecznych i artystycznych.

Warsztat, wykorzystujący metody artystyczne i strategie wypracowane przez kolektyw MATERNAL FANTASIES w poprzednich latach, obejmuje wspólną sesję czytania i pisania opartą na wydanej przez artystki książce Re-Assembling Motherhood(s) – On Radical Care and Collective Art as Feminist Practices [Od-budowa macierzyństw(-a) – o radykalnej opiece i sztuce kolektywnej jako praktykach feministycznych] (2020), a także szereg ćwiczeń performatywnych oraz tworzenie rysunków inspirowanych performansem. Celem jest badanie potencjału kolektywnego sprawstwa artystycznego. W ramach wstępu do warsztatu MATERNAL FANTASIES przedstawi krótki esej filmowy Suspended Time, on Caring [Czas zawieszony. O opiece] (2020).

Zapisy przez formularz zgłoszeń:
https://forms.gle/cXtdJrcpaC4eVw8A6

Zapraszamy do uczestnictwa wszystkich zainteresowanych. Rodziców, (nie)rodziców. Z dziećmi lub bez. Przez większą część warsztatów  Wasze pociechy będą uczestniczyć w warsztacie, ale w sali obok zapewniamy im opiekę na czas mniej atrakcyjnych dla nich aktywności.  
Warunkiem wpisania na listę uczestników jest otrzymanie z Galerii Arsenał maila zwrotnego z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, decyduje kolejność zgłoszeń. Prosimy o przemyślane zapisywanie się na warsztat, a w przypadku rezygnacji o jak najszybszą informację. Pozwoli nam to zaprosić osoby z listy rezerwowej.


MATERNAL FANTASIES [FANTAZJE MACIERZYŃSKIE] to działający w Berlinie interdyscyplinarny kolektyw, który tworzą pochodzące z różnych krajów artystki i producentki kultury: Aino El Solh, Hanne Klaas, Isabell Spengler, Lena Chen, Magdalena Kallenberger, Maicyra Leão i Mikala Hyldig Dal. Grupa kształtuje dyskurs na temat macierzyństwa poprzez wspólne działania artystyczne, zwiększając widoczność w sztuce współczesnych feministycznych poglądów na macierzyństwo(-a). Praktyka artystyczna kolektywu – począwszy od pisania autobiograficznych odpowiedzi na klasyczne teksty feministyczne po tworzenie performansów z wykorzystaniem gier i zabaw dziecięcych –kładzie nacisk na doświadczenia inkluzywne ukierunkowane na społeczność jako alternatywę dla tradycyjnych sposobów tworzenia sztuki. Łącząc teorię z praktyką, strategia MATERNAL FANTASIES przekształca badania nad macierzyństwem(-ami), pracą opiekuńczą i ich reprezentacją w sztuce w ramy dla immersyjnych formatów krytyki.

MATERNAL FANTASIES otrzymały przyznawaną przez Fundację im. Arthura Boskampa nagrodę Artist Advancement Award (za rozwój artystyczny) 2019/20. Są również autorkami książki Re-Assembling Motherhood(s) – On Radical Care and Collective Art as Feminist Practices [Od-budowa macierzyństw(-a) – o radykalnej opiece i sztuce kolektywnej jako praktykach feministycznych] wydanej w 2020 r. przez Onomatopee, Eindhoven.

więcej informacji:
www.maternalfantasies.net
www.mkallenberger.de
www.isabellspengler.net

__________

Partner wydarzenia:
Goethe-Institut w Warszawie

Partner

Powiązane Wystawy

17.11 - 04.02

Radykalne rodzicielstwo

Powiązane Wydarzenia

17.11 - 17.11

Wernisaż wystawy "Radykalne Rodzicielstwo"