en
Menu
Logo Galerii Arsenał

KRADZIEŻE I ZNISZCZENIA

21.02.2020 - 09.04.2020 / 18:00

KRADZIEŻE I ZNISZCZENIA

21.02.2020 - 09.04.2020
Otwarcie: Otwarcie: 21.02.2020 / 18:00
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2
Kurator: Kurator: Michał Łukaszuk
A+
A-
Wystawa „Kradzieże i zniszczenia" analizuje status dzieła sztuki: jego moc, aurę, kapitał, przemiany i destrukcję. Wyrafinowani złodzieje, genialni kopiści, tajemniczy milionerzy kupujący arcydzieła na czarnym rynku – to bohaterzy bulwarowych skandali, hollywoodzkich filmów i mitów, które żerują na symbolicznej i ekonomicznej aurze dzieł sztuki.
Prezentowane na wystawie prace ukażą, jak zmienia się samo pojęcie kradzieży dzieła sztuki. Ukraść można już nie tylko sam obiekt materialny, ale też ideę, koncept, działanie, znaczenie symboliczne – co może mieć wymiar emancypujący, gdyż obrazy mają władzę.
Władzę obrazów można też niszczyć: poprzez akt wandalizmu, terroryzmu lub szaleństwa. Dzieła mają moc – polityczną, sakralną, obrazoburczą, wyzwoleńczą – a każdy atak czy dewastacja próbuje im ją odebrać.
Zniszczenie obiektu wchłaniane jest przez rynek, a ten gubi się i próbuje odnaleźć w nieustannej przemianie statusu dzieła, które może być efemerycznym działaniem, kaleczeniem ciała, przejęciem archiwum, szukaniem sprawiedliwości i walką.
 
Integralną częścią wystawy będzie program performatywny i próba włączenia w ekspozycję afektywnej pamięci ciała i działania.

Galeria Arsenał - miejska instytucja kultury

Informacja o biletach