en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

Oprowadzanie po wystawie „...daj nam dzisiaj…”

Oprowadzanie po wystawie „...daj nam dzisiaj…”

24.07.2021 / 11:00
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał w Białymstoku, ul. A. Mickiewicza 2, Białystok
A-
A+

Galeria Arsenał zaprasza na oprowadzanie po wystawie „...daj nam dzisiaj…” w ramach cyklu Czytelnia obrazów

24.07 (sobota), godz. 11

Galeria Arsenał w Białymstoku, ul. A. Mickiewicza 2

Spotkanie poprowadzi Aleksander Kmak

Obrazy oskarżane są dzisiaj o całe zło świata. Ich wszechobecność, łatwość produkcji i niespotykana szybkość krążenia w najrozmaitszych kanałach krytykowane są za przymuszanie nas do ciągłej uważności, nieustannej konsumpcji treści, a także odwrotnie: o pożeranie naszej zdolności do koncentracji.

Użycie metafor związanych z jedzeniem nie jest tu przypadkowe – relacja między jedzeniem a obrazami jest złożona i niejednoznaczna, a przy tym niebezpiecznie bliska sytuacji, w której żarłoczność staje się pełnoprawnym modelem obcowania z obrazami. Próbując wyjść poza uproszczenia krytyki obrazów, na oprowadzaniu po wystawie przyjrzymy się jedzeniu jako empatii w działaniu i zastanowimy się, jak zgoda na jedzenie/bycie zjedzonym może być pełną czułości praktyką przeżywania obrazów.

Aleksander Kmak – filmoznawca, historyk sztuki, doktorant w Zakładzie Filmu i Kultury Wizualnej IKP UW, gdzie przygotowuje pracę doktorską na temat współczesnego kina dyskomfortu. Publikował między innymi w „Widoku”, „Kwartalniku Filmowym”, „Ekranach”, „Pleografie”. Jako krytyk sztuki współczesnej współpracuje z magazynem „Szum”.


Cykl Czytelnia obrazów powstał z inspiracji badaniami w obszarze kultury wizualnej. W ramach spotkań z naszymi gościniami i gośćmi  zapraszamy do wspólnej rozmowy o szeroko pojętym polu wizualnym – o „myśleniu obrazami”, o „obrazach”, a także o „praktyce obrazów”, czyli o dynamicznej, zmiennej relacji obrazów ze strukturą i treścią świadomości społecznej i praktyki społeczno-kulturowej. Dyskusje odbywają się równolegle do naszego programu wystawienniczego – wobec kolejnych ekspozycji bądź w uzupełnieniu do nich.

Cykl Czytelnia obrazów powstaje dzięki współpracy z Instytutem Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Koncepcja i koordynacja spotkań: Eliza Urwanowicz-Rojecka


UWAGA: w dniu 24.07.2021 od godz. 10 do 18 serwujemy pyszne pączki (do  wyczerpania). Przygotuje je Pani Danusia. Przepis na nie otrzymaliśmy w ramach projektu Substancja odżywcza. Od 19.04.2021 Galeria Arsenał we współpracy z Elżbietą Jabłońską publikowała na FB apel z prośbą o przysyłanie skanów/zdjęć starych przepisów razem ze związanymi z nimi wspomnieniami. Wszystkie nadesłane dokumenty i wspomnienia zostały pokazane na wystawie „...daj nam dzisiaj”. Natomiast wybrane przepisy (w tym na pączki Pani Danusi) zostały opublikowane w Przepiśniku, który dostępny jest nieodpłatnie w Galerii Arsenał w Białymstoku.Cykl "Czytelnia obrazów" powstaje dzięki współpracy z Instytutem Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego

Powiązane Wystawy

11.06 - 25.07

...daj nam dzisiaj