en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

Finisażowy performans Gideona Horvátha w przestrzeni wystawy

Finisażowy performans Gideona Horvátha w przestrzeni wystawy

21.07.2024
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał, ul. Mickiewicza 2, Białystok
A-
A+
Finisażowy performans Gideona Horvátha na wystawie The Whispering Hole

21.07.2024 (niedziela) godz. 12:00
wstęp wolny

Podczas finisażowego performansu na wystawie The Whispering Hole publiczność za pośrednictwem artysty będzie miała możliwość doświadczenia sensualnego gorącego wosku w jego płynnej postaci.

Pszczeli wosk to główny materiał rzeźbiarski Gideona Horvátha. W interpretacji artysty reprezentuje on wrażliwość [vulnerability], ponieważ jest jednocześnie niezwykle kruchy i bardzo odporny. To materiał stanowiący także wyjątkową reprezentację cielesności. Ze względu na swoją miękkość i ciepły kolor wosk pszczeli przypomina ludzkie ciało, choć pochodzi od innego zwierzęcia. To, jak mówi artysta, materiał „trzewny”, bo powstający w podbrzuszu pszczoły. Bardzo intymny i sensualny. W opartym na wosku procesie twórczym wytwarza się unikalne połączenie między artystą a istotami, od których materiał pochodzi. Sam wosk stanowi zdaniem Horvátha rodzaj portretu tej „trzewnej” jakości powstającej w pszczelich ciałach. Ten dostęp do wewnętrznej cielesności zdaje się wskazywać na pożądany przez Horvátha stan fizycznego i emocjonalnego odsłonięcia, stanowiącego formę emancypacji inną niż tradycyjnie rozumiane bohaterstwo. Płynność, zmienność i “ciągłe stawanie się” wosku to kolejne cechy, które sprawiają, że artysta nazywa go materiałem queerowym.

Podczas zamykającego wystawę performansu Gideona Horváth stworzy publiczności warunki do zmysłowego doświadczania cech tego wyjątkowego materiału rzeźbiarskiego.

 

Powiązane Wystawy

rzeźba kształtem przypominająca kwiat, na jednym z płatków widać usta
10.05 - 21.07

Gideon Horváth. The Whispering Hole

Powiązane Wydarzenia

30.06 - 30.06

Performans Gideona Horvátha w Ogrodach Branickich

Powiązane Wydarzenia

fot. dzięki uprzejmości Gideona Horvátha
08.06 - 08.06

Sen fauna - pokaz prac wideo Gideona Horvátha