en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

Piknik ekologiczny „Patrioci? Naturalnie!”

Piknik ekologiczny „Patrioci? Naturalnie!”

29.08.2021
Miejsce: Miejsce: Skwer Armii Krajowej w Białymstoku (obok Pałacu Ślubów i Muzeum Wojska). W przypadku deszczowej pogody zapraszamy do sal Muzeum Wojska przy ul. Kilińskiego 7, Białystok
A-
A+
Galeria Arsenał w Białymstoku zaprasza na piknik ekologiczny „Patrioci? Naturalnie!”

29 sierpnia br., godz. 10:00-13:00
Skwer Armii Krajowej w Białymstoku (obok Pałacu Ślubów i Muzeum Wojska). W przypadku deszczowej pogody zapraszamy do sal Muzeum Wojska przy ul. Kilińskiego 7
 
Organizatorzy:
Muzeum Wojska w Białymstoku, Galeria Arsenał w Białymstoku, Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy (Uniwersytet w Białymstoku)
 
 
Piknik ekologiczny „Patrioci? Naturalnie!” to propozycja dla rodzin z dziećmi, które chcą kreatywnie spędzić ostatnią niedzielę wakacji oraz w interesującej formie pogłębić swoją wiedzę z zakresu dbania o środowisko naturalne.


 
PROGRAM PIKNIKU EKOLOGICZNEGO „Patrioci? Naturalnie!”

„Pytajnik przyrodniczy”
Warsztaty Kobalt Migrating Platform/Galeria Arsenał w Białymstoku.

Punktem wyjścia do zajęć będzie rozmowa o połączeniach w świecie przyrody i zmianach klimatu. Odpowiedzi uczestnicy będą szukać rysując, wycinając i notując to, co podpowie sama natura. Na koniec stworzą wielkowymiarową konstrukcję, którą ustawią na Skwerze Armii Krajowej.

 
„Patrioci do ogródków!”
Warsztaty historyczne przygotowane przez Muzeum Wojska w Białymstoku.

Uczestnicy poznają m.in. losy „victory gardens”, czyli ogrodów zakładanych w czasie wojny w celu dostarczenia żywności ludności cywilnej. Wspólnie zastanowią się, dlaczego dziś ogrody są ważne i jaki mają związek z patriotyzmem. Na koniec zasadzą własne warzywa i zioła w specjalnych recyklingowych pojemnikach, które zabiorą do swoich domów.
 
„Ptasie zagadki”
Warsztaty ornitologiczne Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego.

Podczas spaceru alejkami Parku Planty uczestnicy będą obserwować ptaki. Wraz z prowadzącym dr Januszem Kupryjanowiczem, nauczą się rozpoznać gatunki występujących tam ptaków krukowatych i wróblowych. Uwaga! Prosimy zabrać własne lornetki.
Spacer wyruszy spod siedziby Muzeum Wojska w Białymstoku (ul. Kilińskiego 7) o pełnych godzinach: 10.00, 11.00, 12.00. Obowiązują wcześniejsze zapisy: Janusz Kupryjanowicz, mail: kuprzool@uwb.edu.pl, tel. 85 745 73 22.
 
 
Symulacja rabunkowego wykorzystywania zasobów ziemi
Pokaz przygotowany przez Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze.

Uczestników prosimy o zabranie ze sobą plastikowych nakrętek od butelek zebranych przez rodzinę w ciągu jednego tygodnia. Po pikniku zostaną one przekazane na rzecz Fundacji wspierającej osoby niepełnosprawne.


Ponadto dla uczestników pikniku przygotowaliśmy: „Zielono mi […], czyli szkoła kamuflażu w duchu upcyklingu” (Muzeum Wojska w Białymstoku), „Segregować to nie wstyd, czyli kurs prawidłowej segregacji śmieci” (Urząd Miejski w Białymstoku), a także plenerowe gry i zabawy.
 
Patronat nad wydarzeniem objął Departament Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
 
Piknik ekologiczny jest jednym z elementów szerszego projektu pn. „Patrioci? Naturalnie!” wskazującego inny wymiar współczesnego patriotyzmu – ochrona środowiska naturalnego. Inicjatywa jest wyjątkowa, bo odbywa się w partnerstwie trzech różnych białostockich instytucji: Muzeum Wojska, Galerii Arsenał w Białymstoku oraz Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. Profesora Andrzeja Myrchy. Pomimo różnych obszarów działania instytucje te zawarły porozumienie mające na celu budowanie postaw „patriotyzmu ekologicznego”. W ramach projektu zaplanowany został także konkurs „Przyrodnicze symbole mojej ojczyzny” - dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Szczegóły już wkrótce! Finał projektu odbędzie się w dniu Święta Niepodległości, 11 listopada 2021 r.

Organizatorzy

Patronat: Departament Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku

Powiązana Edukacja

Po lewej stronie duży zielony liść w kształcie Polski. Obok hasło "Patrioci? Naturalnie!"
14.08 - 11.11

„Patrioci? Naturalnie!”