en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

Wystawa Diany Lelonek "Zukunftsfieber" w Düsseldorfie

27.08.2021 - 10.11.2021 / 19:00

Wystawa Diany Lelonek "Zukunftsfieber" w Düsseldorfie

27.08.2021 - 10.11.2021
Otwarcie: Otwarcie: 27.08.2021 / 19:00
Miejsce: Miejsce: Galeria Instytutu Polskiego w Düsseldorfie, Citadellstraße 7, Düsseldorf
Kuratorka: Kurator: Monika Szewczyk
A-
A+
Galeria Instytutu Polskiego w Düsseldorfie oraz Galeria Arsenał w Białymstoku zapraszają na wystawę Diany Lelonek "Zukunftsfieber" (Gorączka przyszłości).

27.08 - 10.11.2021,
Galeria Instytutu Polskiego w Düsseldorfie
Citadellstraße 7, Düsseldorf

Uwaga: ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na widowni wymagana jest rejestracja: duesseldorf@instytutpolski.pl

Polska artystka wizualna Diana Lelonek, zaangażowana w ruch ekologiczny, pracuje na przecięciu sztuki, aktywizmu i nauki: bada obecne zmiany w biosferze oraz sieć powiązań między ludźmi i nie-ludzmi a ich środowiskiem.

Wystawą w Galerii Instytutu Polskiego w Düsseldorfie artysta zaprasza nas do porzucenia antropocentrycznej perspektywy i spojrzenia na współzależności między gatunkami - jako szansę na budowanie wspólnej przyszłości.
Śpiew wymarłych gatunków ptaków miesza się z opowieściami o ludziach, którzy musieli opuścić swoje domy z powodu odkrywkowej eksploatacji węgla brunatnego. Miasta i krajobrazy stają się wysypiskami śmieci, gdzie status przedmiotów zostaje zakwestionowany, tak jak status buta wyrzuconego do lasu, na którym osiedlają się chronione mchy i porosty. Przestrzeń sztuki jest również zawłaszczana - odzyskiwana - przez naturę.

Prace Lelonek, jak pisze Joanna Bednarek w tekście poświęconym wystawie "Kompost" w Galerii Arsenał w Białymstoku, świadczą o spekulatywnej wyobraźni, która nie daje jednoznacznych odpowiedzi, ale sugestywnie oddaje niepokój, jaki niesie ze sobą świadomość zmian klimatycznych, doświadczenie pandemii i refleksja nad przyszłością "naszego świata". A jednocześnie artykułują poczucie konieczności działania i niemożność pogodzenia się z nieuchronnymi zmianami.

Artysta tworzy niezwykłe sytuacje, które wydają się fantastyczne, ale mogą stać się rzeczywistością, jeśli przestaniemy postrzegać człowieka jako centrum świata. Jeśli porzucimy stare stanowiska i opowiemy się po stronie natury, nie będzie to sprzeczne z naszymi własnymi (ludzkimi) interesami, ponieważ nasze życie jest ściśle powiązane z życiem innych organizmów. Prace Diany Lelonek układają się w narrację, która uczy nas radzić sobie z tą złożonością i dodaje promyk nadziei do apokaliptycznego obrazu rzeczywistości.

Więcej informacji na stronie: https://instytutpolski.pl/duesseldorf/2021/08/19/diana-lelonek-zukunftsfieber/

Wystawa została przygotowana we współpracy z Galerią Arsenał w Białymstoku.

Wystawa Diany Lelonek Zukunftsfieber w Düsseldorfie. Widok wystawy

Fragment poręczy i ściany, na której widnieje tytuł wystawy.