en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

Uwaga! Granica

02.09.2017 - 13.10.2017 / 18:30

Uwaga! Granica

02.09.2017 - 13.10.2017
Otwarcie: Otwarcie: 02.09.2017 / 18:30
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13, Białystok
Artyści: Artyści: Ovidiu Anton (AT), Babi Badalov (AZ), Janusz Bałdyga (PL), Mirosław Bałka (PL), Anna Baumgart (PL), Anatoly Belov (UA), Yevgenia Belorusets (UA), Pavel Braila (MD), Fatma Bucak (TR), David Chichkan (UA), Hubert Czerepok (PL), Yaroslav Futymskyi (UA), Ferenc Gróf (HU), Barbara Gryka (PL), Elżbieta Jabłońska (PL), Maciej Kwietnicki (PL), Victoria Lomasko (RU), Marina Naprushkina (BY), Tymon Nogalski (PL), Open Group (UA), Petr Pavlensky (RU), Dan Perjovschi (RO), Ghenadie Popescu (MD), R.E.P. (UA), Mykola Ridnyi (UA), Jadwiga Sawicka (PL), Sabina Shikhlinskaya (AZ), Jana Shostak (BY), Société Réaliste (HU-FR), TanzLaboratorium (UA), Lubomyr Tymkiv (UA), Vova Vorotniov (UA), Piotr Wysocki (PL), Anna Zvyagintseva (UA)
Kuratorzy: Kurator: Monika Szewczyk, Waldemar Tatarczuk
Współpraca: Współpraca: Paulina Kempisty
Współpraca ze strony Galerii: Współpraca ze strony Galerii: Eliza Urwanowicz-Rojecka
A-
A+
Witold Gombrowicz napisał w Testamencie: „Czymże jest Polska? Jest to kraj między Wschodem a Zachodem, gdzie Europa już poczyna się wykańczać, kraj przejściowy, gdzie Wschód i Zachód wzajemnie się osłabiają”.
Owa przejściowość szczególnie mocno wyczuwalna jest we wschodniej części Polski, w której leżą Białystok i Lublin. Historię miast tworzyli przedstawiciele wielu narodów, czego ślady widać w ich tkance materialnej, a także w świadomości współczesnych mieszkańców. Trudno powiedzieć o tych miastach, że są „wschodnie”, ale też z pewnością nie są „zachodnie”, aczkolwiek takie mają ambicje. Niecałe 50 kilometrów na wschód od Białegostoku biegnie granica z Białorusią, a około 100 kilometrów od Lublina – granica z Ukrainą. Do 1991 roku była to granica z jednym państwem totalitarnym – ZSRR. Po rozpadzie imperium granica ożywiła się intensywnymi kontaktami, zwłaszcza handlowymi. Stała się zdecydowanie „luźniejsza”, bardziej „przepuszczalna”. Był to też nowy rozdział – zbliżenie w stosunkach Polski i Polaków ze wschodnimi sąsiadami. Trwał on zaledwie kilkanaście lat. Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej i niedługo później do strefy Schengen otworzyło nasz kraj na Europę Zachodnią, zamykając jednocześnie na Wschodnią. Nasza wschodnia granica stała się zewnętrzną granicą Wspólnoty, czego konsekwencją stała się narzucona z Brukseli konieczność jej wzmocnienia, wprowadzenie wielu obostrzeń w jej przekraczaniu. Ale co najistotniejsze, powstała nowa żelazna kurtyna, nowy mur dzielący Europę na dwie części. Podział ten jest równie sztuczny jak tamten sprzed 1991  roku. Ale granica jak najbardziej realna.

Zatem wschodnia granica strefy Schengen stanowi główny, lecz niejedyny punkt odniesienia dla wystawy. Niejedyny, gdyż rzeczywistość okazuje się dynamiczna i w ostatnich latach pojawiają się w Europie kolejne miejsca, gdzie istniejąca granica znacząco zmienia swój charakter. Na granicach tych powstały mury i zapory blokujące przepływ uchodźców, wewnątrz strefy Schengen wprowadza się miejscowo kontrole graniczne, polska straż graniczna nie wpuszcza uciekinierów czeczeńskich, w państwach europejskich rosną tendencje nacjonalistyczne i w otwarty sposób manipuluje się faktami, budząc nastroje ksenofobiczne. Nie możemy zapominać o niewypowiedzianej wojnie, która wciąż toczy się na wschodzie Ukrainy. Napięta sytuacja panuje na granicy pomiędzy Gruzją a Rosją. Konflikt Armenii i Azerbejdżanu o Górski Karabach wciąż nie daje o sobie zapomnieć.
Temat granic jest stale obecny w twórczości artystów wizualnych. Granic traktowanych bardzo szeroko, nie tylko zawężonych do geografii. Na wystawie zostaną pokazane zarówno prace znane, już istniejące, jak i nowe, zrealizowane specjalnie na nią.

„Uwaga! Granica” powstaje we współpracy Galerii Labirynt w Lublinie oraz Galerii Arsenał w Białymstoku i będzie składała się z dwóch części prezentowanych jednocześnie w obu miastach. Większość artystów pokazuje dwie różne prace, niektórzy natomiast prace złożone z dwóch części eksponowanych jednocześnie w obu galeriach, stąd aby móc poznać całość projektu, trzeba odwiedzić zarówno Arsenał, jak i Labirynt.

31.08.2017, godz. 19.00, Galeria Labirynt, Lublin, ul. ks. J. Popiełuszki 5, wystawa czynna do 22.10.2017

2.09.2017, godz. 18.30, Galeria Arsenał elektrownia, Białystok, ul. Elektryczna 13, wystawa czynna do 13.10.2017
Podczas otwarcia odbędzie się koncert --> Anatoly Belov (UA)

Wstęp wolny na wystawyWydarzenia towarzyszące

3 września, godz. 12:00, MIEJSCE: Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2


Otwarta dyskusja, w której wezmą udział artyści: Janusz Bałdyga, Mirosław Bałka, Anna Baumgart, Anatoly Belov, David Chichkan, Yaroslav Futymskyi, Barbara Gryka, Elżbieta Jabłońska, Victoria Lomasko, Maciej Kwietnicki, Open Group, Ghenadie Popescu, R.E.P., Mykola Ridnyi, Sabina Shikhlinskaya, TanzLaboratorium, Anna Zvyagintseva
 
Spotkanie poprowadzi dr hab. Iwona Kurz

09 września 2017, godz. 11:00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie tłumaczone na polski język migowy


3.10.2017, godz. 11:00
6.10.2017, godz. 13:00
10.10.2017, godz. 11.00
Oprowadzania z audiodeskrypcją po wystawie


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wydarzenie towarzyszące festiwalowi Wschód Kultury / Inny wymiar 2017

Organizatorzy

Partnerzy

Patroni medialni

Galeria Arsenał - miejska instytucja kultury

Uwaga! Granica. Widok ogólny wystawy

Przestrzeń hali Elektrowni Galerii Arsenał. Widoczne prace. Białe ściany.

Zapowiedź wystawy Uwaga! Granica

Przejdź do odtwarzania filmu

Oprowadzanie autorsko-kuratorskie tłumaczone na PJM_09.09.2017

Przejdź do odtwarzania filmu

Powiązane Wydarzenia

Kolaż dziewięciu zdjęć przedstawiający różne granice państw.
21.08 - 25.08

Uwaga! Granica - nabór zdjęć do wystawy

Powiązane Wydarzenia

Zdjęcie wnętrza pomieszczenia. Na białych ścianach wiszą obrazy i telewizory z wyświetlanym obrazem. Na środku pomieszczenia stoją dwa stoły na których znajdują się instalacje.
03.10 - 10.10

Oprowadzanie z audiodeskrypcją po wystawach: Uwaga! Granica i Open Group. Ze względu na okoliczności

Powiązane Wydarzenia

Na białym tle napis Forum Przyszłości Kultury 2017. Czcionka czarna.
12.10 - 12.10

Uwaga, granica! Mapa, przestrzeń, terytorium - debata