en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

Miłość na skraju przepaści - edycja brazylijska

09.05.2016 - 10.07.2016 / 18:00

Miłość na skraju przepaści - edycja brazylijska

09.05.2016 - 10.07.2016
Otwarcie: Otwarcie: 09.05.2016 / 18:00
Miejsce: Miejsce: Oi Futuro Cultural Center - Rio de Janeiro
Artyści: Artyści: Anna Baumgart (Polska), Milena Dopitova (Czechy), Ira Eduardovna (Uzbekistan), Alla Georgieva (Bułgaria), Izabella Gustowska (Polska), Kristina Inčiūraitė (Litwa), Elzbieta Jabłońska (Polska), Anna Jermolaewa (Rosja), Magdalena Jetelová (Czechy), Alevtina Kakhidze (Ukraina), Šejla Kamerić (Bośnia i Hercegowina), Olesia Khomenko (Ukraina), Katarzyna Krakowiak (Polska), Victoria Lomasko (Rosja), Agata Michowska (Polska), Duba Sambolec (Norwegia/ Słowenia), Kateřina Šedá (Czechy), Mare Tralla (Estonia)
Kuratorki: Kurator: Denise Carvalho, Monika Szewczyk
Współpraca ze strony Galerii: Współpraca ze strony Galerii: Sylwia Narewska
A-
A+
Wystawa „Miłość na skraju przepaści” bada pojęcie miłości w odniesieniu do doświadczenia bycia na skraju: na krawędzi pragnienia lub rozpaczy, namiętności lub występku. Wideo, fotografie i instalacje artystek z Europy Wschodniej kładą nacisk zarówno na zmysłowy, jak i polityczny potencjał miłości jako zjawiska zacierającego granice między rzeczywistością a fikcją, sferą prywatną a publiczną, jednostką a zbiorowością.
W opowieściach silnie osadzonych w konkretnych momentach historycznych i kulturowych miłość jawi się jako rodzaj pośrednika percepcji, stwarzającego nowe możliwości pamiętania i zaangażowania, uświadomienia i uzdrowienia, uzewnętrznienia i urzeczywistnienia. Prezentowane prace można również traktować jako rodzaj dokumentów społecznych czy zapisów relacji świadków, odtwarzających wcześniejsze konflikty polityczne, a zarazem przewidujących nowe postawy przekraczania i wspierania, troski o rozwój. W kilku realizacjach da się zauważyć zbieżność wątków osobistych z politycznymi, ale polega ona na przywróceniu traumatycznych przeżyć poprzez obrazy, dźwięki, wypowiedzi i gesty, co z kolei staje się kluczowym czynnikiem uzdrowienia jednostki i zbiorowości.
 
Artystki analizują w swoich pracach szereg kwestii, jak estetyka histerii, profanacja historii lokalnych, fragmentacja czasu i przestrzeni przez nowe media i komunikację multimedialną – kładąc nacisk na doświadczenia kobiet: prześladowanie, przemoc, wykluczenie czy niewidzialność, które choć różne, są zrozumiałe pod względem zamiarów lub pragnień, oporu lub akceptacji. W obrazach i dźwiękach artystki ucieleśniają własne przeżycia jako kobiet, matek, córek, żon, kochanek czy przyjaciółek.
 
Zamiast wykorzystywać aktywizm polityczny właściwy radykalnemu feminizmowi ich socjalistycznej przeszłości, artystki opowiadają się za poetyką wizualną, która dekonstruuje patriarchalne systemy władzy, definiując na nowo możliwości osiągnięcia empatii w kontakcie osobistym, społecznym i politycznym.
 
Denise Carvalho
 
Więcej>>>
 


Organizator: Oi Futuro Cultural Center - Rio de Janeiro: http://www.oifuturo.org.br/

Partner: Galeria Arsenał w Białymstoku

Patroni medialni