en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

Żubroffka w Arsenale: Konkurs NA SKRAJU

Żubroffka w Arsenale: Konkurs NA SKRAJU

07.12.2023 / 18:30
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał – elektrownia, ul. Elektryczna 13 (od Świętojańskiej)
A-
A+

ŻUBROFFKA: KONKURS Z POGRANICZA EKSPERYMENTU I WIDEO-ARTU NA SKRAJU

Konkurs na najlepszy film z pogranicza eksperymentu oraz wideoartu, skierowany do polskich i zagranicznych twórców amatorów, niezależnych i studentów.


7.12.2023 (czwartek), 18:30

Galeria Arsenał – elektrownia, ul. Elektryczna 13 (od Świętojańskiej)
wstęp wolny

Zapraszamy na 17. edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA!
Festiwal odbędzie się w terminie 6-10 grudnia 2023 w Białymstoku oraz – już tradycyjnie – zagości także w regionie, odwiedzając z pokazami Augustów, Bielsk Podlaski, Łomżę, Sokółkę i Wasilków.

W programie pokazy najnowszych filmów krótkometrażowych w ramach 9 konkursów: polskich (Fabuła.pl, Animacja.pl i Dokument.pl), międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat) oraz mających formułę otwartą dla twórców z Polski i zagranicy (Kids, Music video, Na skraju oraz Midnight Shorts.

Filmy powalczą o Grand Prix Festiwalu, główne nagrody i wyróżnienia w każdej kategorii, o nagrody specjalne za najlepszą animację, dokument, fabułę, zdjęcia i muzykę oraz o nagrodę publiczności – Dzikiego Żubra. Swoje nagrody przyznają także polscy i zagraniczni dziennikarze.

W programie ŻUBROFFKI są także pokazy specjalne, śniadania filmowe, koncerty, wystawa, spotkania z twórcami oraz warsztaty filmowe dla dzieci i młodzieży.   

           
SOLILOQUIUM

reżyserka: Karolina Monwid-Olechnowicz
zdjęcia: Karolina Monwid-Olechnowicz
muzyka: Szymon Orłowski
Polska, 2022, 11’

Nie zauważamy własnych myśli ot tak, na co dzień – są nienamacalne, a do tego stapiają się z naszym „ja” i udają, że są jego głosem.
Siła uważności i manipulacji – przebłyski strumienia świadomości.
Wizualny portret mowy wewnętrznej człowieka, płynących niczym rzeka myśli z intencją poszukiwania prawdy.
Mikroskopijny wgląd w potęgę ludzkich myśli balansujących na granicy w nieokreślonej czasoprzestrzeni – odrębnym uniwersum, jakim jest nasza psyche.
Alfabet odczuć, skojarzeń, lęków, wspomnień… obezwładniających nasz umysł, od których nigdy nie uciekniemy. To od nas zależy, jaki nadamy im kierunek.

Chodzi o wytworzenie strumienia świadomości i sprawdzenie, dokąd wiedzie.



DAS FEINE ZIRPEN EINER DUNKELZIFFER
SILENT CHIRPING OF INVISIBLE DIGTS

reżyserka: Vera Sebert
zdjęcia: Vera Sebert
muzyka: Thelonious Hamel
Austria, Niemcy, 2023, 10’11’’

Niczym pojedyncza klatka filmowa, owady migają przez ułamek sekundy, by natychmiast ponownie zniknąć z pola widzenia. Pomiędzy migoczącymi fragmentami ich ciał film ukazuje nieokreślone puste przestrzenie. Co można zobaczyć, gdy brakuje znajomych filtrów widzenia i związanych z nimi narracji?



LE MAL DES ARDENTS
ARDENT OTHER

reżyserka: Alice Brygo
zdjęcia: Alice Brygo
muzyka: Fatma Pneumonia, Paul Lajus
Francja, 2023, 16’

Oszołomiony tłum stoi w obliczu pożaru.
Zagrożenie nie ma nazwy, rozprzestrzenia się rozproszona udręka.
Strach musi zostać wyczarowany, ogień musi zostać zamieniony w znak.



ASTERIÓN

reżyser: Francesco Montagner
zdjęcia: Michal Babinec
Czechy, Słowacja, 2022, 15’6’’

W palącym słońcu samotny byk czeka niestrudzenie, podczas gdy mężczyzna skacze głęboko w najciemniejsze wody swojej osobowości, próbując pokonać śmierć.
W tym niemym wizualnym poemacie masywne ciało byka pojawia się na stole skrupulatnego taksydermisty, który zmarł w gorącym słońcu na środku areny walk byków. Pracując z ciałem nieokiełznanego zwierzęcia, mężczyzna przechodzi wewnętrzną przemianę i znajduje w jego skórze sposób na poradzenie sobie z własną śmiertelnością i przemijalnością życia.



JEAN-PAUL GROOVE: BABOON

reżyser: Simon Breeveld
zdjęcia: Simon Breeveld
muzyka: Jean-Paul Groove
Belgia, 2023, 4’52’’

Pierre, młody brukselski wąsacz, wędruje po swoim mieście i zbyt często natyka się na dziwne stworzenie.




FANTOOMWIJK

reżyser: Ravi Sandberg
zdjęcia: Sjors Mosman, Ravi Sandberg
Holandia, 2023, 14’20’’

Pilny, niepokojący i eksperymentalny film o dzielnicy Tweebosbuurt w Rotterdamie. Dzielnica została wyburzona na rzecz luksusowych budynków mieszkalnych, a mieszkańcy – zmuszeni do opuszczenia swoich domów. Dzięki zastosowaniu różnych stylów filmowania, takich jak podczerwień i ujęcia z drona, widz nieustannie przeskakuje między przeciwnymi perspektywami – między systemem a tymi, których on dotyka.

"Fantoomwijk" oddaje głos eksmitowanym mieszkańcom dzielnicy, która niegdyś była tętniącą życiem częścią miasta. Trzymający w napięciu film krótkometrażowy o ludzkich kosztach rozwoju miast, reprezentujący globalną kwestię gentryfikacji w dużych miastach.



SJETI SE KAKO SAM JAHALA BIJELOG KONJA
REMEMBER HOW I USED TO RIDE A WHITE HORSE

reżyserzy: Ivana Bosnjak Volda, Thomas Johnson Volda
zdjęcia: Ivan Slipcevic
muzyka: Hrvoje Niksic
Chorwacja, 2022, 9’57’’

Kelnerka wykonuje swoje codzienne obowiązki, podając kawę i jednocześnie myśląc o ucieczce od rzeczywistości. Kostiumograf nieustannie nagrywa i wsłuchuje się w otaczające go dźwięki kawiarni i jest całkowicie zafiksowany na tym zadaniu. Apatia jest stanem, który prowadzi świadomość do stagnacji, ale czy którekolwiek z nich zdaje sobie sprawę, że sami są przykładami tego stanu?

 

Jury konkursu NA SKRAJU

Norika Sefa (Kosovo)
Twórczyni filmowa, scenarzystka, reżyserka i producentka, autorka głośnego debiutu „Looking for Venera” (2021), po którym uznano ją za wschodzący talent. Film był nagradzany i nominowany do wielu nagród, był też kandydatem Kosowa do Oscarów. Filmy Noriki są niejednorodne pod względem stylu, łącząc fikcję, dokument i fragmenty tworzące atmosferę, ale nie trzymające się konwencjonalnej narracji. Jest także autorką dwóch hybrydowych dokumentów: „Kiss Me, Now” (2020) i „Desde Arriba” (2020). Wkrótce premierę będzie miał jej nowy dokument, obecnie pracuje też nad swoją drugą fabułą. Należy do Europejskiej Akademii Filmowej.

Momoko Seto (Japonia/Japan)
Urodziła się w Tokio w 1980 r. Wyjechała do Francji, aby studiować sztukę w École Supérieure des Beaux-Arts w Marsylii oraz w Le Fresnoy National Studio of Contemporary Art. Od 2006 roku pracuje jako reżyserka filmowa w CNRS (Narodowe Centrum Badań Naukowych) w Paryżu. W 2021 roku otrzymała prestiżowy kryształ CNRS za swoją pracę łączącą sztukę i naukę. Tworzy filmy krótkometrażowe związane z naturą, mikrokosmosem, przy użyciu różnych technik fotografowania. Były one nagradzane na wielu festiwalach (m.in. wstępna selekcja do francuskich Cezarów, nagroda Audi na Berlinale, główna nagroda na Paris International Fantastic Film Festival). Obecnie pracuje nad swoim pierwszym filmem fabularnym.

Kuba Mikurda (Polska/Poland)
Reżyser i scenarzysta, autor filmów dokumentalnych. Absolwent psychologii na UJ, doktor filozofii. Ukończył Program dla Kreatywnych Producentów w Szkole Wajdy. Autor licznych publikacji o kinie. Wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi. Członek Europejskiej Akademii Filmowej.

Festiwal zrealizowany z dotacji Miasta Białegostoku
Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”
Współorganizator: Galeria Arsenał w Białymstoku

 

Więcej:
www.zubroffka.pl 
www.facebook.com/zubroffka

Bieżące wydarzenia

03.08 - 03.08

Oprowadzanie kuratorsko-autorskie po wystawie Huberta Czerepoka "Wieczny płomień"

09.08 - 09.08

Wernisaż wystawy / Patryk Różycki. Namaluj mnie w tej pracy

09.08 - 09.08

Koncert | Królówczana Smuga w Galerii Arsenał

28.05 - 30.09

Projektowanie uniwersalne kultury – dostępność w instytucjach kultury