en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

Wydrapana i rzeźbiona – sztuka w przestrzeni Białegostoku

Wydrapana i rzeźbiona – sztuka w przestrzeni Białegostoku

17.12.2021 / 17:00
Miejsce: Miejsce: online
A-
A+

Galeria Arsenał w Białymstoku zaprasza na spotkanie:

"Wydrapana i rzeźbiona – sztuka w przestrzeni Białegostoku"

 

Piątek 17.12.2021, godz. 17

Spotkanie w formie online (transmisja na Facebooku Galerii Arsenał)

Odbudowane po wojennych zniszczeniach centrum Białegostoku od prawie pół wieku cieszy oczy mieszkańców i turystów licznymi dekoracjami fasad. Te wyjątkowej urody dzieła sztuki, powstałe w większości w rzadkiej dziś, „drapanej” technice sgraffito, to także znak ówczesnych czasów. W rzeczywistości PRLu artyści i artystki w dużej mierze żyli bowiem z wykonywania państwowych zleceń na dekoracje budynków, mozaiki we wnętrzach czy rzeźby i instalacje obecne na ulicach i osiedlach z wielkiej płyty. Z czym wiązała się wówczas praca artystów i artystek? Jak możemy patrzeć dzisiaj na ich dziedzictwo, wciąż obecne w przestrzeni Białegostoku, ale i innych polskich miast?

W ramach stypendium artystycznego Miasta Białegostoku fotograf Tytus Szabelski udokumentował część z zachowanych do dzisiaj dzieł sztuki publicznej z lat 1945–1989. Spotkanie online będzie okazją do prezentacji efektów projektu oraz premiery strony internetowej sztukawprzestrzeni.eu, zbierającej wykonane fotografie wraz z krótkimi opisami wybranych obiektów.

Zaproszone do udziału w spotkaniu gościnie opowiedzą o nich w szczegółach i z szerszej perspektywy. Marta Pietruszko z Galerii im Sleńdzińskich, która przybliży techniki i kontekst powstawania białostockich realizacji. Z kolei Katarzyna Różniak z Galerii Arsenał opowie o przykładach z innych polskich miast i z zagranicy, nawiązując do wystawy „Alienbees, save us, please!” czeskiej rzeźbiarki Anny Hulačowej (do zobaczenia w Galerii Arsenał do 10 stycznia 2022).

 


 

Spotkanie jest częścią projektu „Dokumentacja fotograficzna białostockiej sztuki publicznej drugiej połowy XX wieku”, realizowanego w ramach stypendium artystycznego Miasta Białegostoku dla młodych twórców, zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami.

Zrealizowano w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku

Organizacja we współpracy z Galerią Arsenał w Białymstoku

Bieżące wydarzenia

niebieska sala wystawiennicza, na pierwszym planie szklane akwarium a w nim pozostałości spalonego domu
19.07 - 28.02

Rozbudowa Kolekcji II Galerii Arsenał w 2021 roku