en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

Warsztat "Jak rozmawiać o antyfaszyzmie przy wspólnym stole?"

Warsztat "Jak rozmawiać o antyfaszyzmie przy wspólnym stole?"

11.03.2023 / 15:00 - 18:00
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał w Białymstoku, ul. A. Mickiewicza 2, Białystok
A-
A+
Galeria Arsenał w Białymstoku  zaprasza osoby pracujące w instytucjach kultury do wzięcia udziału w warsztacie "Jak rozmawiać o antyfaszyzmie przy wspólnym stole?"!

11.03.2023 (sobota) godz. 15-18
Galeria Arsenał w Białymstoku, ul.A.Mickiewicza 2

wstęp wolny, obowiązują zapisy
https://forms.gle/nazkjnNN8p5EjKmD6


Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest otrzymanie z Galerii Arsenał maila zwrotnego z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia.


W trakcie warsztatu, skonstruowanego wokół materiałów oraz narzędzi zgromadzonych w publikacji "Jak rozmawiać o antyfaszyzmie przy wspólnym stole?" zastanowimy się nad tym, co kryje się pod pojęciami "faszyzmu". Ideologia, emocje, przekonania, tożsamość? Kim jest Inny, a kim jest Obcy?  Czy jest poczucie przynależności, a czym dopasowania? Wspólnie opracujemy autorski graficzny narzędziownik, który wykorzystamy do komunikacji i rozmowy o naszych wartościach. 
 
Warsztat potrwa około 3 godzin i jest przeznaczony dla grupy 15-20 osób. Jest skierowany przede wszystkim do osób pracujących w instytucjach kultury oraz ich współpracowniczek i współpracowników - edukatorek, artystów, badaczy, osób pracujących z publicznością. 
 
 
Prowadząca:
Ania Owsiany - artystka, edukatorka, trenerka. Uczę twórczości, sztuki współczesnej oraz szkolę z odwagi. Korzystam ze sztuki i boksu jako narzędzi pracy z ludźmi.



Publikacja Jak rozmawiać o antyfaszyzmie przy wspólnym stole? to narzędzie, które posłuży edukatorom, pracownikom instytucji kultury i artystom jako zasób wiedzy i wsparcie w budowaniu języka reagowania na coraz powszechniejsze przejawy przemocowych, wykluczających, (neo)faszystowskich i alt-prawicowych praktyk oraz dyskursów. Jej celem jest przekazanie czytelniczkom wiedzy oraz szeregu praktycznych narzędzi (edukacyjnych, dyskursywnych, twórczych, prawnych) pozwalających odpowiedzieć na przejawy tego rodzaju postaw, wypowiedzi i zachowań w najbliższym otoczeniu - zawodowym, społecznym, rodzinnym czy instytucjonalnym. 

Kto stworzył treści do poradnika?

Książka powstaje pod opieką interdyscyplinarnego zespołu redakcyjnego, w skład którego wchodzą badacze, pracowniczki sektora kultury, artystki, edukatorzy i dziennikarze. Na jej treść składają krótkie eseje analizujące kluczowe pojęcia organizujące współczesny dyskurs (neo)faszystowski i alt-prawicowy; ilustrowane komiksami i grafikami rozmówki, pokazujące jak reagować na często spotykane wykluczające i przemocowe ataki; poradnik prawny; zestaw antyfaszystowskich wypowiedzi artystycznych oraz krótkie scenariusze twórczych ćwiczeń edukacyjnych. 

Autorzy tekstów: Katarzyna Chmielewska, Kamila Ferenc, Agnieszka Graff, Elżbieta Korolczuk, Michał Kozłowski, Tomasz S. Markiewska, Stanisław Obirek, Magdalena Szpecht, Aleksy Wójtowicz.

Artyści: Małgorzata Mycek, Elektra KB, Joanna Sarnecka, Kuba de Barbaro, Alevtina Kakhidze, Tomek Paszkowicz, Małgorzata Gurowska & Agata Szydłowska, Kaja Kusztra & Agata Wrońska, Adam Kozicki, Mateusz Kowalczyk.

Fragmenty można przeczytać tutaj: https://nn6t.pl/2022/12/16/antyfaszyzm-w-argumentach/

Kto stoi za tą publikacją?

Publikacja tworzona jest przez Biuro Usług Postartystycznych, czyli jednostkę funkcjonującą w ramach struktury Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana, której celem jest wspieranie działaniami artystycznymi ruchów społecznych i politycznych oraz wzmacnianie twórczą wyobraźnią różnych form aktywizmu.

Projekt "Jak rozmawiać o antyfaszyzmie przy wspólnym stole?" jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.




Link do zakupu: Jak rozmawiać o antyfaszyzmie przy wspólnym stole?

Projekt "Jak rozmawiać o antyfaszyzmie przy wspólnym stole?" jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

Bieżące wydarzenia

08.10 - 08.10

Konferencja prasowa | Sąsiedzkość natury w Białymstoku. „Cyklarium Słoboda” na Kampusie Politechniki Białostockiej

02.10 - 30.10

Program projekcji wideo "Czy jesteśce tu z nami?"

01.01 - 31.12

Zadania dofinansowane z budżetu państwa

28.05 - 30.09

Projektowanie uniwersalne kultury – dostępność w instytucjach kultury