en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

Spotkanie „POMOC JEST LEGALNA – PRZEMOC JEST PRZESTĘPSTWEM”

Spotkanie „POMOC JEST LEGALNA – PRZEMOC JEST PRZESTĘPSTWEM”

14.12.2021 / 18:00
Miejsce: Miejsce: Online
Współpraca ze strony Galerii: Współpraca ze strony Galerii: Ewa Chacianowska
A-
A+
POMOC JEST LEGALNA – PRZEMOC JEST PRZESTĘPSTWEM
gość: Mirosław Miniszewski
prowadzenie: Anna Mierzyńska

Wtorek 14.12.2021, godz. 18:00

Spotkanie w formie online
 (transmisja na Facebooku Galerii Arsenał w Białymstoku)
W ostatnich miesiącach jesteśmy świadkami i świadkiniami kryzysu humanitarnego. Przy granicy polsko-białoruskiej giną ludzie, którzy przybyli tu w poszukiwaniu ochrony, uciekając od wojny, przemocy, ubóstwa. Sytuacja eskaluje. Organizacje zrzeszone w ramach Grupy Granica oraz osoby pomagające indywidualnie alarmują, że działania Białorusi na granicy z Polską wypełniają znamiona zbrodni przeciwko ludzkości i apelują do polskich władz o humanitarną, a nie siłową odpowiedź.

Wszyscy potrzebujemy rzetelnej wiedzy na temat tego, co dzieje się aktualnie na granicy. Jakie działania możemy podejmować, by wspierać organizacje, aktywistów i aktywistki, mieszkańców i mieszkanki terenów przygranicznych, udzielających bezpośredniej pomocy osobom przy granicy.

Dlatego zapraszamy na rozmowę z Mirosławem Miniszewskim, filozofem, pisarzem, aktywistą bezpośrednio pomagającym ludziom znajdującym się w strefie przygranicznej. Porozmawiamy zarówno o jego osobistych doświadczeniach z pracy w terenie przygranicznym, jak i o innych aspektach związanych z tą sytuacją.

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu rozmów z osobami z Grupy Granica, realizowanych przez sieć instytucji kultury powołaną w odpowiedzi na kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej. W ramach sieci powstał Apel środowiska kultury w sprawie sytuacji na wschodniej granicy Polski:

https://www.petycjeonline.com/apel_rodowiska_kultury_w_sprawie_sytuacji_na_wschodniej_granicy_rzeczpospolitej_polskiej

Sieć jest otwarta. Każda instytucja, organizacja kultury może do niej dołączyć. Im będzie nas więcej, tym więcej będziemy mogli zrobić. Tym szerzej dotrzemy z naszym przekazem.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku
___
Mirosław Miniszewski
mieszka na Podlasiu, na kompletnym pustkowiu około 800 metrów od granicy z Białorusią. Z zawodu doktor filozofii. Od zawsze jego pasją było pisanie. Przez kilka lat pracował jako publicysta i redaktor w jednym z dzienników. Potem przez 12 lat pracował naukowo i wykładał filozofię. Napisał tony artykułów i kilka książek naukowych. W 2018 roku zadebiutował literacko książką pt. Opowieści ze wsi obok, w 2020 roku ukazała się kolejna książka: Różnia i inne opowieści ze wsi obok. Obecnie aktywista pomagający ofiarom kryzysu humanitarnego.

Anna Mierzyńska

Analizuje funkcjonowanie polityki w sieci. Specjalistka marketingu sektora publicznego, pracuje dla instytucji publicznych, uczelni wyższych i organizacji pozarządowych. Stała współpracowniczka OKO.press.

Bieżące wydarzenia

niebieska sala wystawiennicza, na pierwszym planie szklane akwarium a w nim pozostałości spalonego domu
19.07 - 28.02

Rozbudowa Kolekcji II Galerii Arsenał w 2021 roku