en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

Performans Querelle – wydarzenie towarzyszące otwarciu wystaw "Zaraz po walentynkach" / Anastasia Sosunova. "Statek widmo"

Performans Querelle – wydarzenie towarzyszące otwarciu wystaw "Zaraz po walentynkach" / Anastasia Sosunova. "Statek widmo"

16.02.2024
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał w Białymstoku, ul. A. Mickiewicza 2
A-
A+
Jest 2023 rok. Walka queer jest (wciąż) realna.
Niestety.
Ale co z queerową radością?
Zróbmy trochę!

Zapraszamy Was na piątkowy wernisaż wystaw "Zaraz po walentynkach" / Anastasia Sosunova. "Statek widmo", podczas którego spotkacie Querelle. Querelle to drag persona Edvinasa Grinkevičiusa
- performerka, drag-terrorystka i DJ-ka z Kowna, która od 2016 r. walczy z nudą heteronormatywnego społeczeństwa. W piątkowy wieczór podzieli się z nami duchem queerowej radości w ramach wieczoru karaoke i dyskoteki, które poprowadzi.


Data: 16.02.2024 (piątek), godz. 18:00
Miejsce: Galeria Arsenał w Białymstoku, ul. Mickiewicza 2
wstęp wolny

Edvinas Grinkevičius (ur. 1988, LT) jest kuratorem, pracownikiem kultury i artystą drag/performance, obecnie mieszkającym w Kownie na Litwie. Szerokie spektrum jego praktyki obejmuje działania kuratorskie i artystyczne, wszystkie połączone aktywnym zainteresowaniem lewicową i queerowo-feministyczną polityką i praktykami, które mają na celu zapewnienie praktykom artystycznym potencjału transformacyjnego, zwłaszcza w ramach zinstytucjonalizowanych struktur.
Grinkevičius pracuje jako kurator w Domu Artystów w Kownie od 2017 roku. W 2019 roku rozpoczął program kuratorski "Unlearning Eastern Europe". W 2021 r. wraz z historyczką sztuki i kuratorką Rebeką Poldsam założył bałtycką sieć sztuki i polityki queer "Black Rose. Czarny goździk".

Od 2016 roku Grinkevičius jest jednym z inicjatorów i współkuratorów WE ARE PROPAGANDA, kontrkulturowego ruchu queer. W tym samym roku rozpoczął występy jako terrorystyczny drag dj pod swoim alter ego - drag persona Querelle.

Prezentował swoje prace na festiwalach muzycznych, performatywnych i sztuki na żywo, takich jak Creature Live Art (Kowno), NU Performance Festival (Tallinn), Baltic Drag King Collective Festival (Ryga) i Sziget Festival (Budapeszt), a także - Baltic Trienalle (Wilno) i National Art Gallery (Wilno). Brał udział w wystawach zbiorowych w Rupert Art and Residency Centre (Wilno), Autarkia exhibition space i Ljubljana City Hall Gallery (Lublana).

Powiązane Wystawy

16.02 - 28.04

Zaraz po Walentynkach

Powiązane Wydarzenia

16.02 - 16.02

Podwójny wernisaż | Zaraz po Walentynkach / Anastasia Sosunova. Statek widmo