en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

Panel dyskusyjny: Gdy słowa więzną w gardle. Społeczne i artystyczne reakcje środowiska sztuki na wojnę i protesty polityczne.

Panel dyskusyjny: Gdy słowa więzną w gardle. Społeczne i artystyczne reakcje środowiska sztuki na wojnę i protesty polityczne.

11.05.2022 / 18:00
Miejsce: Miejsce: Online
A-
A+
Galeria Arsenał w Białymstoku zaprasza na panel dyskusyjny:

Gdy słowa więzną w gardle. Społeczne i artystyczne reakcje środowiska sztuki na wojnę i protesty polityczne.

Dyskusja online 11 maja (środa), 18:00

Panel transmitowany będzie na Facebooku Galerii Arsenał w Białymstoku, w języku angielskim.

Aby wysłuchać panelu w polskiej wersji językowej, należy dołączyć do spotkania, klikając w link:
https://cutt.ly/ArsenalPanel-11-05
Identyfikator spotkania: 813 7683 4091
Kod dostępu: 901489


Dyskusja panelowa na temat społecznych i artystycznych reakcji oraz zaangażowania środowiska sztuki w odpowiedzi na protesty polityczne i wojnę. Artyści i artystki porozmawiają o swoich pracach i manifestach artystycznych, a także indywidualnych praktykach przeciwstawiania się rosyjskiej agresji zbrojnej i innym formom represji lub terroru. Zostaną również rozważone formy wspierania artystek i artystów przez instytucje artystyczne.

Uczestnicy: Nikita Kadan, Olia Sosnowskaja, Maxim Tyminko
Moderator: Lena Prents
___
Nikita (Mykyta) Kadan
Urodzony w Kijowie w 1982 roku. W 2007 roku ukończył studia na wydziale Malarstwa Monumentalnego Narodowej Akademii Sztuk Pięknych w Kijowie.
Zajmuje się malarstwem, grafiką i instalacją, często w ramach współpracy interdyscyplinarnej z architektami/architektkami, socjologami/socjolożkami i działaczami/działaczkami na rzecz praw człowieka. Członek grupy artystycznej REP (Revolutionary Experimental Space – Rewolucyjna Przestrzeń Eksperymentalna), członek-założyciel (Komitetu Artystycznego) Hudrada, kolektywu kuratorsko-artystycznego. Mieszka w Kijowie.
http://nikitakadan.com/ 

Lena Prents
Urodzona w Mińsku w Białorusi. Studiowała filologię niemiecką w Mińsku, a także historię sztuki i literaturę i kulturę Niemiec na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim. Pracowała jako kuratorka, menadżerka kultury i twórczyni w obszarze kultury międzynarodowej, ostatnio w Departamencie Sztuk Wizualnych Instytutu Goethego. Jako kuratorka i mediatorka bada sztukę współczesną i praktykę wystawienniczą w połączeniu z dyskursem społeczno-politycznym, historię architektury oraz kulturę i sztukę Europy Wschodniej w czasach socjalizmu. Od grudnia 2020 roku dyrektorka artystyczna i zarządzająca miejskiej Galerii Prater w Berlinie, www.pratergalerie.de 

Olia Sosnowskaja
Artystka, pisarka i organizatorka. Zaangażowana w praktyki tekstualne, performatywne i wizualne; łączy koncepcje obchodów, choreografii zbiorowej, afektu, notacji tanecznej i treści politycznych w kontekstach postsocjalistycznych i poza nimi. Członkini grupy artystyczno-badawczej Problem Collective i grupy roboczej Work Hard! Play Hard! . Doktorantka programu PhD-in-Practice na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu.
http://oliasosnovskaya.com/ 

Maxim Tyminko
Urodziny w 1972 roku w Czernihowie w Ukrainie. Studiował w Białorusi i w Niemczech. Absolwent Akademii Sztuki Medialnych w Kolonii w Niemczech. Białoruski artysta i kurator. Współzałożyciel antywojennej platformy koalicyjnej https://antiwarcoalition.art. W 2000 roku współzałożył i rozpoczął redagowanie Cultprotest.me, platformy oporu wizualnego przeciwko dyktaturze w Białorusi. Platforma została udostępniona artystom i artystkom z Ukrainy.
https://maximtyminko.com/selectedworks_shrt/resources/marimba.html 


Bieżące wydarzenia

08.09 - 29.09

Program projekcji wideo "Czy jesteśce tu z nami?"

28.09 - 28.09

Oprowadzanie w j.ukraińskim / Екскурсія українською мовою 28.09.2024

21.09 - 21.09

WOKÓŁ AWANSU SPOŁECZNEGO

13.09 - 14.09

Konferencja | Różnorodność i władza w XXI wieku