en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

Otwarte warsztaty z Grupą Nowolipie

Otwarte warsztaty z Grupą Nowolipie

06.08.2022 / 16 - 19
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał w Białymstoku, Ogrody Pałacu Branickich, Białystok
A-
A+
Galeria Arsenał zaprasza do Ogrodów Pałacu Branickich na warsztaty z Grupą Nowolipie

sobota, 6.08.2022, godz. 16-19 (warsztaty potrwają ok. 2,5-3 godzin)
Ogrody Pałacu Branickich
wstęp wolny

6 sierpnia Grupa Nowolipie przyjedzie do Białegostoku złotym autobusem – Marzycielem. Tego dnia między godziną 16 a 19 Nowolipie zaprasza do stworzenia wizerunku pedagoga podczas wspólnych warsztatów. Członkowie i członkinie grupy zachęcają do przynoszenia pomocy naukowych i tekstów źródłowych, z których razem stworzymy wizerunek belfra.
Warsztaty przeznaczony są dla osób w dowolnym wieku. Powstała praca stanie się częścią wystawy „Odszkolnić!”.

W 1994 roku z inicjatywy Joanny Grodzickiej w Państwowym Ognisku Artystycznym na Nowolipiu w Warszawie zaczęły działać warsztaty ceramiczne dla osób chorych na stwardnienie rozsiane. Późniejsza Grupa Nowolipie w pierwotnym założeniu miała być grupą terapeutyczną dla osób, u których zdiagnozowano SM. Chorzy mieli pracować w glinie, a lepiąc w niej, znajdować psychiczne odprężenie, jednocześnie ćwicząc mięśnie. Jako prowadzącego zajęcia zaangażowano młodego wtedy absolwenta rzeźby Pawła Althamera. Członkowie i członkinie grupy rekrutowali się z różnych zawodów (od kierowcy tira, przez pracownicę zakładów włókienniczych, po specjalistki od testowania betonu czy lingwistyki), więc zajęcia rozpoczęto od podstaw formowania naczyń. Althamer opowiada, że już po kilku tygodniach znudził się taką konwencją, więc zaproponował, aby zacząć rzeźbić: portrety, zwierzęta, grupy rzeźbiarskie. Uczestnicy i uczestniczki zajęć spotykają się w Ognisku Artystycznym raz w tygodniu od 28 lat. Wykonują prace kolektywne (rzeźbiarskie, rysunkowe, performatywne), będące zapisem ich relacji i więzi, wzmacnianych w procesie wspólnego tworzenia. Jednocześnie zacierają tradycyjną kategorię autorstwa i pozostawiają miejsce na indywidualność poszczególnych osób. O ile w akademickich pracowniach rzeźby tworzy się z bardziej szacownych materiałów, Nowolipie wykorzystuje często kojarzącą się z zajęciami dla dzieci glinę i kruchą ceramikę. Studenci akademii pracują z „idealnymi” ciałami modeli; w skład Grupy Nowolipie wchodzą natomiast osoby poruszające się na wózkach lub o kulach. Uczelnie artystyczne oceniają prace studentów i studentek; członkowie i członkinie Nowolipia wielokrotnie podkreślają, jak istotne w funkcjonowaniu grupy jest to, aby nie wartościować artystycznych efektów działań. Rezultaty są z ich punktu widzenia mniej ważne. Przywiązują wagę do radości płynącej z tworzenia, odczuwają satysfakcję, dumę, nadzieję i „uskrzydlenie”. Opowiadają, że nie tworzą już w celach terapeutycznych, ale dla samego tworzenia. Że najważniejsze w ich praktyce są kontakt i relacje z ludźmi, wzajemne wsparcie, dyskusje o przyszłych projektach, wyjazdy plenerowe czy rytuał rozpoczynania każdego spotkania od kawy, herbaty, ciasteczek i rozmów.
Pytany o metodę pedagogiczną Paweł Althamer odpowiadał: „W moim odczuciu to był nurt przypominający przebiegiem zabawy dzieci – zajmujemy się czymś, dopóki wydaje nam się to interesujące”.

Cytat za:
Uskrzydleni, Paweł Althamer i Grupa Nowolipie, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie i autorzy, 2016



Warsztaty odbywają się w ramach wystawy "Odszkolnić!" w ramach cyklu "Aktyw".



Miejsce spotkania:



Powiązane Wystawy

08.07 - 18.08

Odszkolnić!