en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

Oprowadzanie autorsko-kuratorskie po wystawie „Patrzcie na tę chwilę – jak drga”

Oprowadzanie autorsko-kuratorskie po wystawie „Patrzcie na tę chwilę – jak drga”

02.03.2024
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał elektrownia w Białymstoku, ul. Elektryczna 13
A-
A+
Galeria Arsenał w Białymstoku zaprasza na oprowadzanie autorsko-kuratorskie po wystawie

„Patrzcie na tę chwilę
– jak drga”

Data: 02.03.2024 (sobota), godz. 12:00
Miejsce: Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13 (wejście od ul.Świętojańskiej), Białystok
wstęp wolny
______________

Patrzcie na tę chwilę
– jak drga
01.03.2024 - 28.04.2024
Galeria Arsenał w Białymstoku

Wystawa w Galerii Arsenał z udziałem artystek i artystów z Polski, Ukrainy, Estonii, Czech dotyka problematyki wojny, energetyki, deimperializacji, ale także poszukiwania alternatywnych wzorów obyczajowych i nieprzepracowanej spuścizny ZSRR w kulturze, historii i życiu codziennym. Dzieła sztuki obecne na wystawie powstały w kontekście kształtowanym przez dyskursy polityki, gospodarki, debat tożsamościowych oraz spraw nieuznawanych za dziedzictwo, choć będących śladem pewnych wyborów i strategii. W polu sztuki proponowana problematyka zyskuje inną formę wyrazu, inne argumenty i być może dłuższy namysł.


Eksploatacja zasobów naftowych  ZSRR pochodzących głównie z Chanty-Mansyjskiego Okregu Autonomicznego,  Zachodniej Syberii i Jamalsko-Nienieckiego Okręgu Autonomicznego rozpoczęła się stosunkowo późno. Jeszcze w latach 60. XX wieku energię ZSRR czerpało z węgla, torfu, łupków i drewna. Pojawiające się petroruble pozwoliły na łatanie niedomagającej gospodarki, minimalny wzrost poziomu życia obywateli, wojskową rywalizację z USA,  wojnę w Afganistanie i udział w wielu innych konfliktach wojskowych. Dziś  dochody z ropy naftowej finansują rosyjską ludobójczą agresję w Ukrainie i inne interwencje militarne. Poddane ciśnieniu, temperaturze i bakteriom szczątki roślinne i zwierzęce, z których powstała ropa naftowa mogą być metaforą łączącą olej skalny z praświatem, ale też presją i naciskiem.

 
Tytuł „Patrzcie na tę chwilę – jak drga" zaczerpnięty został z tomu wierszy „Republika głuchych" Illi Kaminskiego. Poeta opowiada o okupacji małego miasteczka w Europie Wschodniej, która mogła zdarzyć się w zarówno w latach 40. wieku XX , jak i latach 20. wieku XXI. 

Zaproszone artystki i artyści:

Oleh Kalashnik, Pavel Klusák o Petrze Válku, Neeme Külm wraz z Maarja Kask, Ralf Lõoke, Ingrid Ruudi, Alfred Lenica, Katya Libkind, Ivan Melnychuk, Lada Nakonechna, Denys Pankratov, Anna Scherbyna & Liliana Zeic, Ivan Svitlychnyi & Lera Polanskova, TanzLaboratorium, Wall Evidence (@wallevidence), Ivan-Valentyn Zadorozhnyi, Ewa Zarzycka & Yaroslav Futymskyi

Kuratorka: Anna Łazar
Projekt przestrzeni: Ivan Melnychuk
Produkcja: Ewa Chacianowska, Yulia Kosterieva
Promocja: Gabriela Owdziej, Piotr Trypus
Identyfikacja wizualna: Tomek Pawluczuk

Powiązane Wystawy

01.03 - 28.04

Patrzcie na tę chwilę – jak drga

Powiązane Wydarzenia

01.03 - 01.03

Wernisaż wystawy „Patrzcie na tę chwilę – jak drga”