Nowe protokoły na rzecz nowego internetu. Warsztaty
Miejsce: Galeria Arsenał w Białymstoku, ul. A. Mickiewicza 2 |
Nowe protokoły na rzecz nowego internetu. Warsztaty (prowadzone w języku angielskim, z konsekutywnym tłumaczeniem na język polski)
Kuba Kulesza, Agnieszka Zgud (Fundacja Grupa Robocza)
14 września (sobota)
godz. 9:00–11:30
Galeria Arsenał w Białymstoku
ul. Adama Mickiewicza 2, Białystok
Udział w warsztatach jest bezpłatny
obowiązują zapisy: LINK
Warsztaty odbywają się jako część konferencji pt. “Różnorodność i władza w XXI wieku”
Termin „protokół” można zdefiniować jako zestaw zasad lub procedur decydujących o sposobie realizacji określonych zadań lub wykonywania określonych czynności. W świecie internetu protokoły są źródłem zasad wymiany danych pomiędzy urządzeniami, gwarantujących interoperacyjność i prawidłową transmisję. Protokół decyduje o formie interakcji użytkowników z danymi, przestrzeniami i innymi użytkownikami, przy czym sama interakcja ma postać zestawu gotowych ról ze ściśle określonymi poziomami dostępu, pozwoleń i działań umożliwiających rozwój organizacji.
Zasadniczą rolą dowolnego protokołu jest ustanowienie struktury i dynamiki systemu. Protokół decyduje o formacie interakcji: hierarchicznego drzewka decyzyjnego lub zdecentralizowanego przepływu „kłączowego”; o podejściu cząstkowym lub całościowym; oraz o hierarchicznych lub pionowych zmianach mocy i uprawnień w systemie. Co istotne, powyższy opis nie wyczerpuje wszystkich opcji. Protokoły mogą mieć postać dynamiczną, umożliwiającą definiowanie nowych wzorców reakcji systemu.
Szczegółowa analiza protokołów ujawnia określoną prawidłowość: są one zasadniczo tworzone z myślą o podmiotach zewnętrznych – jednostkach spoza systemu, które są z nim integrowane.
W czasie warsztatu zajmiemy się projektowaniem nowych protokołów wchodzących we wzajemną interakcję i tworzących nową sieć komunikacji. Wykorzystamy mechanizmy gamingowe sprzyjające zaangażowaniu, współtworzeniu i współpracy w warunkach konfiguracji spekulatywnej. Planujemy zaprojektowanie rozwiązania przypominającego metaprotokół, spełniającego wszystkie warunki bezpieczeństwa, transmisji i wydajności – propozycji nowego internetu międzygatunkowego.
Wiek uczestniczek i uczestników: 16+
Liczba uczestników: od 6 do 18
Grupa Robocza to interdyscyplinarny zespół ekspercki. Zakładając, że przyszłość będzie techniczna, zajmuje się doradztwem i badaniami w obszarze szeroko pojętego projektowania oraz nowych technologii.
Kuba Kulesza – projektant i producent rozwiązań cyfrowych. Współzałożyciel kolektywu badawczo-projektowego Grupa Robocza, w ramach którego pełni rolę technologa kreatywnego. Kierownik projektu „Agrocybernetyka”. Współautor kursu „Projektowanie społeczne” w katowickiej ASP. Prowadzi zajęcia z psychologii dla projektantów na studiach podyplomowych UX & Product Design na Wydziale Humanistycznym AGH w Krakowie. Jako ekspert odpowiada też za etap strategii i definiowania produktu na studiach podyplomowych User Experience Design / Product Design na Uniwersytecie SWPS w Katowicach. Jest członkiem zarządu i boksuje w Instytucie Rozwoju Sportu w Krakowie.
Agnieszka Zgud – projektantka, obecnie pracuje nad interfejsami do przetwarzania języka za pomocą AI. Współzałożycielka fundacji Grupa Robocza. Zajmuje się zrównoważonym rozwojem technologii, w tym etycznymi i społecznymi wyzwaniami sztucznej inteligencji. Wykłada na katowickiej ASP. Współautorka książki dla dzieci Co można a nawet trzeba wiedzieć o komputerach.