en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

Noc Muzeów w Galerii Arsenał w Białymstoku

Noc Muzeów w Galerii Arsenał w Białymstoku

15.05.2021 / 18:00 – 24:00
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał w Białymstoku, ul. A. Mickiewicza 2, Białystok
A-
A+
Uwaga!
W dniu 15.05.21 r. galeria pozostaje zamknięta dla zwiedzających w godzinach 12:00 – 18:00.
W dniu 15.05.21 r. galeria będzie otwarta w godz. 18:00 – 24.00.
W dniu 16.05. 21 r. galeria pozostaje zamknięta dla zwiedzających.

Galeria Arsenał w Białymstoku zaprasza na NOC MUZEÓW!

sobota, 15 maja 2021
godz. 18–24
A. Mickiewicza 2, Białystok

wstęp bezpłatny

 

WYSTAWY

Diana Lelonek, „Kompost”

Amélie Bouvier, „Tam, gdzie słońce kładzie się spać”

godz. 18–24

 

WARSZTATY „Noc meteorów w Galerii Arsenał”
wiek: bez ograniczeń
godz. 18–22

Po wizycie na wystawach Diany Lelonek i Amélie Bouvier zapraszamy wszystkich do wspólnej pracy przy tworzeniu muralu na ścianach sali edukacyjnej Plac Zabaw Arsenał. Goście będą mogli stworzyć wizerunki obu siedzib Galerii Arsenał w Białymstoku – zarówno tej przy ul. Adama Mickiewicza, jak i Galerii Arsenał elektrownia. Udostępnimy zwiedzającym fluorescencyjne materiały plastyczne oraz wielkoformatowe płyty, na których znajdować się będą zarysy obu budynków. Praca przebiegać będzie w świetle ultrafioletowym.

Postapokaliptyczne wizerunki naszych siedzib w towarzystwie meteorów, meteorytów czy nieodkrytych jeszcze konstelacji i planet będą jak najbardziej dopuszczalne, ponieważ będą związane tematyką aktualnych wystaw.

 

DZIAŁANIE „Gazeta Dzieci”
wiek: bez ograniczeń
godz. 18–24                                                         

Inauguracja długofalowego projektu artystycznego Jaśminy Wójcik realizowanego dzięki stypendium artystycznemu Miasta Stołecznego Warszawy.

W ramach akcji dzieci przygotowują (w domu lub na miejscu w galerii) materiały prasowe: teksty, zdjęcia, listy, rysunki, które następnie wrzucają do specjalnych skrzynek ustawionych przed budynkiem galerii oraz w jej wnętrzu. Materiały zbierane są na potrzeby „Gazety Dzieci”, którą młodzi redaktorzy i redaktorki opublikują z czasem wspólnie z artystką. Akcja inspirowana jest pedagogiką korczakowską.

 

Gra edukacyjna SEPPO*
towarzysząca wystawie Amélie Bouvier „Tam, gdzie słońce kładzie się spać”
wiek: 14+
godz. 18–23

Czy wiedzieliście, że w roku 1827 w podbiałostockiej wsi Fasty spadł deszcz meteorytów? Zgłębiaj z nami tajemnice spotkań kosmosu z Ziemią za sprawą wystawy Amélie Bouvier „Tam, gdzie słońce kładzie się spać”, której punktem wyjścia było właśnie to niesamowite wydarzenie.

Amélie Bouvier w swojej praktyce skupia się na odkryciach i obrazowaniu naukowym, jak również na lukach w wiedzy i naszych sposobach ich uzupełniania za pomocą potocznych wyobrażeń, anegdot i konfabulacji. Jej pracochłonne rysunki analizują mity narastające wokół naukowych danych i odkryć, zwłaszcza z dziedziny astronomii.

Sama ekspozycja w mniejszym stopniu koncentruje się na relacjach między nauką a sztuką, a bardziej na nowym spojrzeniu na historię danych obiektów astronomicznych i wydarzeń z nimi związanych. W salach zestawione są prace artystki, prawdziwe meteoryty (w tym fragmenty meteorytu Białystok) oraz XIX-wieczne publikacje z dziedziny astronomii.

Uczestnicy będą korzystać z własnych urządzeń mobilnych (np. smartfonów). Po rozpoczęciu gry na urządzeniach pojawia się widok wystawy. Przy obiektach znajdują się opisy prac oraz zadań, które trzeba wykonać w określonym czasie. Niektóre z zadań mają charakter multimedialny.

* SEPPO to fińska platforma gier edukacyjnych, wykorzystywana w edukacji (także w ramach działalności instytucji kultury i sztuki) na całym świecie. Platforma udostępnia narzędzia na potrzeby niestandardowych działań w ramach edukacji kulturalnej, np. warsztatów i gier terenowych z wykorzystaniem nowych technologii i interaktywnego narzędzia game-based learning.

 

Wszystkie wydarzenia będą odbywać się z zachowaniem reżimu sanitarnego

Bieżące Wystawy

19.11 - 10.01

Nie da się przewidzieć, co trzeba będzie pamiętać. Ala Savashevich

19.11 - 10.01

Alienbees, save us, please! Anna Hulačová

Flaga Moniki Drożyńskiej zawieszona na budynku Galerii Arsenał. Na fladze gest zwycięstwa, pomiędzy palcem wskazującym a środkowym napis 2 M.
01.06 - 21.05

Solidarność i sprawstwo - wystawa wirtualna