en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

Gazeta Dzieci

Gazeta Dzieci

15.05.2021 - 31.12.2021
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2, Białystok
A-
A+
Przed Galerią Arsenał w Białymstoku oraz w jej wnętrzu stanęły skrzynki Gazety Dzieci. To do nich dzieci mogą wrzucać przygotowane przez siebie materiały, z których wspólnie - wraz z artystką Jaśminą Wójcik - stworzymy Gazetę Dzieci.
 
Jest to długofalowy projekt artystyczny Jaśminy Wójcik realizowany dzięki stypendium artystycznemu Miasta Stołecznego Warszawy.
 
W ramach akcji Dzieci przygotowują (w domu lub na miejscu w galerii) materiały prasowe: teksty, zdjęcia, listy, rysunki, komiksy, które następnie wrzucają do specjalnych skrzynek ustawionych przed budynkiem galerii oraz w jej wnętrzu. Materiały zbierane są na potrzeby „Gazety Dzieci”, którą młodzi redaktorzy i redaktorki opublikują z czasem wspólnie z artystką. Akcja inspirowana jest pedagogiką korczakowską.

Materiały można też wysyłać drogą pocztową na adres:  Gazeta Dzieci, Muzeum Sztuki Nowoczesnej – oddział nad Wisłą, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 22, 00-390 Warszawa, pamiętajcie o dołączeniu oświadczenia RODO.
 
Jak pisze Artystka:
Otwieramy Gazetę Dzieci - pismo pisane przez dzieci dla dzieci - a tym samym swoje drewniane skrzynki na Wasze listy, rysunki i komiksy!
Jesteśmy po to, abyście napisali o wszystkim, co Was niepokoi, denerwuje, zachwyca, czym chcecie się podzielić czy pochwalić. Piszcie do nas, piszcie zewsząd – z małych miejscowości i dużych miast, z bloków, wieżowców, segmentów, bliźniaków, domów ceglanych i drewnianych, glinianych i z wielkiej płyty. Dzielcie z nami swój świat.
Wraz z naszą redakcją stworzymy z listów gazetę do czytania przez Was i Waszych rówieśników i rówieśnic z całej Polski. Zaproście nas do siebie, uchylcie Wasze serca, uwolnijcie umysły. Piszcie starannie, żebyśmy mogli Was rozczytać. Błędami się nie przejmujcie, tak jak i my nie przywiązujemy do nich żadnej wagi. Niech głos dzieci zapełni karty nowej gazety, tak jak to miało miejsce prawie już sto lat temu w “Małym Przeglądzie” redagowanym przez Janusza Korczaka. To nim się inspirujemy, jego wspominamy. Te same wątpliwości i lęki podzielamy – czy podołamy? czy dzieci zechcą pisać? czy starczy im zapału? Czy ktoś się będzie z nami dzielił swoimi (nawet najbłahszymi) troskami, myślami, radościami?
Z nadzieją jednak patrzymy w jutro, wierząc niezmiennie w dzieci, w ich mądrość i głos.
Odwiedź stronę Gazety Dzieci na Facebooku [LINK].
Oświadczenie RODO [PDF]
 

Bieżące wydarzenia

02.12 - 02.12

Spotkanie przedkolędnicze wokół stołu

08.12 - 08.12

ŻUBROFFKA W ARSENALE

09.12 - 09.12

Wzrost musi odejść!

03.12 - 03.12

Oprowadzanie autorsko-kuratorskie po wystawach "Jasanský Polák Karny" i "Śpiewamy, zamiast wzdychać"