en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

Festiwal Książki Artystycznej dla Dzieci 2018

Festiwal Książki Artystycznej dla Dzieci 2018

12.05.2018 - 13.05.2018 / 10-18
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13, Białystok (wejście od ul. Świętojańskiej)
Kuratorki: Kurator: Małgorzata Kowalczuk, Magdalena Wieremiejuk
A-
A+
Galeria Arsenał oraz Stowarzyszenie "Fabryka Bestsellerów" zapraszają serdecznie na

Festiwal Książki Artystycznej dla Dzieci

12-13 maja, godz. 10-18
Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13 (wejście od ul. Świętojańskiej)

Bądź na bieżąco i śledź nas na Facebooku!

„Książka to podróż w głąb siebie”
– to hasło tegorocznej edycji Festiwalu Książki Artystycznej dla Dzieci, w której chcemy kłaść nacisk na to, że czytanie książek z dzieckiem buduje więź i wzmacnia relację z rodzicem. Wynika to bezpośrednio z natury czytania – to czynność intymna, która nawet od najmłodszego czytelnika wymaga skupienia i skoncentrowania się na pojedynczym obiekcie. Kontakt z dobrą literaturą dziecięcą to wspaniała pożywka dla wyobraźni i kreatywności małego człowieka. Dorosły również wiele zyskuje na wspólnym czytaniu – wraca myślami do swojego dzieciństwa, może w świeży sposób spojrzeć na świat dziecka. Kontakt z książką artystyczną wprowadza dzieci w świat estetyki, formy, koloru.

To, co odróżnia nasz Festiwal od innych festiwali literackich, to skupienie na stronie wizualnej książki i promowanie, za jej pośrednictwem, edukacji wizualnej.


UWAGA! Z powodu 6. PKO Białystok Półmaratonu w sobotę i niedzielę dojazd do budynku elektrowni może być utrudniony. Tutaj mogą Państwo przeczytać dokładny komunikat drogowy Urzędu Miejskiego zawierający informacje, w jakich godzinach poszczególne ulice będą zamknięte. Tutaj natomiast znajduje się mapa utrudnień 13 maja. Prosimy, szczególnie uczestników warsztatów, o wcześniejsze zaplanowanie sposobu dotarcia i uwzględnienie zapasu czasowego! Dziękujemy za cierpliwość!


PROGRAM FESTIWALU

SOBOTA-NIEDZIELA, 12-13 maja, godz. 10-18

Kiermasz książek artystycznych i o sztuce dla dzieci

W kiermaszu weźmie udział kilkadziesiąt wydawnictw z całej Polski, również tych niszowych, których książki nie mają ogólnopolskiej, szerokiej dystrybucji, a także autorzy sprzedające swoje książki. Dla rodziców i dzieci biorących udział w kiermaszu, będzie to unikatowa okazja do zapoznania się z nowościami wydawniczymi. Na kiermaszu nie zabraknie książek traktujących o sztuce oraz takich, które przy wykorzystaniu niebanalnej estetyki opowiadają o sprawach istotnych i trudnych nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci: zazdrości o młodsze rodzeństwo, śmierci bliskich, dramacie wojny, odmienności kulturowej sąsiadów, chorobie, czy najnowszej historii Europy. Wydawnictwa zaprezentują zarówno nowości, jak i książki dobrze znane.

Lista wystawców:
ALBUS Wydawnictwo
Wydawnictwo Alegoria
Białostocki Teatr Lalek
BUKA radość słuchania
Wydawnictwo druganoga
Wydawnictwo Dwie Siostry
Wydawnictwo EneDueRabe
Wydawnictwo EZOP
Fantastyczne Światy
Ładne Halo
Media Rodzina
MULTICO Oficyna Wydawnicza
My English Bookshelf
Wydawnictwo Niebieska Mrówka
Poławiacze Pereł
Wydawnictwo Tako
Wydawnictwo Tatarak
Wydawnictwo Widnokrąg
Wydawnictwo WYtwórnia
Wydawnictwo Zakamarki
Wydawnictwo Znak
Kultura Gniewu
Centrala
Timof Comics
Wydawnictwo CzyTam
Wydawnictwo Format
Bajkopis
Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa
Mozaika
Mamania
Wydawnictwo MiND
autorka Barbara Bielawiec z książką "Opowiem wam..." (Rosikon Press) (sobota)
Wydawnictwo Jedyne Takie Jolanty Marcolla (niedziela)

Wystawa ilustracji Marii Dek "Trąci Myszką?"

Ale gdzie się podział ten skubany gryzoń? Zapraszamy na wyprawę w świat ilustracji pełnej absurdu, ciepła i natury. Prace pochodzą z książki "Good Morning, Neighbor", która zawędrowała na trzy kontynenty. A to wszystko za sprawą jednej głodnej myszy.

Maria Dek (ur. 1989r.) - ilustratorka, absolwentka University of the Arts London oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autorka książek: "A Walk in the Forest" (wydanie amerykańskie, francuskie), "When I am Big" (wydanie amerykańskie, francuskie, hiszpańskie, polskie). Artystka stworzyła ilustracje do książek: "Paskudki Słowiańskie", "Czary na Białym" (wyróżnienie graficzne w konkursie Książka Roku IBBY 2017), "Ole! Hiszpania dla dociekliwych" oraz "Good Morning, Neighbor" autorstwa Davide Cali (wydanie angielskie, włoskie, francuskie, koreańskie oraz hiszpańskie).
https://www.facebook.com/dekillustration/
https://www.behance.net/mariadek

Pracownia sitodruku

W Festiwalu udział weźmie warszawska grupa artystów i propagatorów sztuki ulicy tworząca serwis internetowy vlepvnet (vlepvnet.bzzz.net) oraz prowadząca galerię V9. W jednym z pokoi zostanie zainstalowana pracownia sitodruku, w której każdy uczestnik festiwalu będzie mógł wykonać własną odbitkę festiwalowej grafiki  na papierze lub na przyniesionej przez siebie torbie, lub koszulce.

Marina - pokój twórczej zabawy

Kto z nas nie lubi puszczać papierowych statków na wodę? W pokoju zaprojektowanym przez scenografkę Martynę Štěpán-Dworakowską będzie można wykonać tradycyjne statki z papieru lub bardziej złożone formy origami i powiesić na specjalnych klipsach zwieszonych z sufitu lub umieścić w przeźroczystych kuwetach z wodą.

AlgoRytm - pokój spokojnej lektury

Poczuj się jak w podmorskiej głębinie. Rozgość się na morskiej trawie, obserwuj refleksy rzucane przez żyrandol z rafy koralowej, odpocznij i poczytaj świeżo zakupione książki.

Martyna Štěpán-Dworakowska, autorka scenografii i kostiumów do przedstawień teatralnych w Polsce i w Czechach: „Jasno/ciemno“ (Teatr Lalki i Aktora „Kubuś“, Kielce 2013), „Czarnobyl. Last minute” (Teatr Dramatyczny, Białystok 2013), „Kraina śpiochów“ (BTL 2012), „Emil” (Teatr Baj, Warszawa 2012), „Oskari pani Róża” (Teatr Pinokio, Łódź 2012), „Brzuchatek” (BTL 2010), „Dioptrie różowych okularów“ (Teatr Švandovo Divadlo w Pradze, 2010), „Limonada” (Teatr Petra Bezruče w Ostrawie, 2010), „Calineczka” (Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu, 2009), „Aupairky“ (Teatr Letí, Praha, 2008), „Klonowi bracia” (Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach, 2008), „Extase” (Teatr Hadivadlo w Brnie, 2008), „Wielkoludy” (Teatr Lalek Arlekin w Łodzi, 2008), „Pokojówki“ (Teatr Narodowy w Brnie, 2008), „Amelka, bóbr i król na dachu“ (Teatr Lalki Maski i Aktora Groteska w Krakowie, 2008), „Top Girls“ (Teatr Zapadočeské Divadlo w Chebie, 2007), „Ach jak cudowna jest Panama“ (Teatr Maska w Rzeszowie 2007);
 
Warsztaty z niezawodną Basią Bednarczyk BB's Playground (bez zapisów)

Sobota

Warsztaty na podstawie książki "Shark in the park" dla dzieci w wieku powyżej 3 lat. Będziemy robić własne teleskopy i z ich pomocą poszukamy rekina w parku. A co jeszcze tam znajdziemy? Dowiecie się niebawem.

Niedziela

W niedzielę przeczytamy "T-Veg the story of a carrot-crunching dinosaur" i dowiemy się, co lubią jeść dinozaury, a w szczególności co je taki jeden T-rex o imieniu Reginald. Zrobimy wspólnie dinozaury i je oczywiście nakarmimy. Wyruszymy z nimi w podróż, zagramy w grę na prześcieradle i może poznamy jakieś inne dinozaury? Te warsztaty przeznaczone są dla dzieci powyżej 5 lat i dla fanów dinozaurów.

Sobota, 11:30 - 13:00 - Agnieszka Suchowierska, białostocka pisarka, będzie podpisywać swoje książki - Ada Judytka i zaginiony tałes, Milenka, Mat i świat - na stoisku Szkoły Mozaika

Sobota, 18:00 - Potańcówka z Bintą


Binta to jedna z bohaterek książek dla dzieci autorstwa Evy Susso opowiadających o przygodach sympatycznej i bardzo muzykalnej rodziny z czwórką dzieci. Binta zaczyna tańczyć, gdy tylko usłyszy dźwięki afrykańskich bębnów wydobywane przez swojego tatę. Ciekawe, czy spodobałyby jej się dźwięki polskiej muzyki tradycyjnej: oberków, mazurków i walczyków, które w swojej książce "Cuda wianki" o polskim folklorze wspomina inna autorka zaproszona na festiwal - Marianna Oklejak? Postanowiliśmy to sprawdzić i zaprosić ją wraz z uczestnikami Festiwalu na prawdziwą ludową potańcówkę! Kapela Batareja poprowadzi tradycyjne zabawy
ruchowe i proste tańce korowodowe dla dzieci. A może wśród dźwięków cymbałów i skrzypiec zaplączą się jakieś afrykańskie dźwięki?

Kapela Batareja powstała w 2017 r. Jej członkowie (Mateusz Tymura - akordeon; Zbyszek Rusiłowicz - cymbały rzeszowskie;Julita Charytoniuk - baraban, bębenek obręczowy; z kapelą współpracuje Magdalena Dąbrowska - skrzypce, taniec) zafascynowani są muzyką tradycyjną z różnych stron Polski. Coraz częściej sięgają jednak po repertuar wschodniej jej części - muzykę z Suwalszczyzny, Podlasia, Lubelszczyzny i Zamojszczyzny, a także muzykę wschodnich sąsiadów.TERMINARZ WARSZTATÓW

SOBOTA 12 maja 2018, godz. 10-18

                        
10:00 Warsztaty plastyczne z Magdaleną Toczydłowską-Talarczyk inspirowane książką Dlaczego w trawie piszczy?, dla dzieci w wieku 2,5-3 lat

BRAK MIEJSC!


Książka "Dlaczego w trawie piszczy?" powstanie w tym roku dzięki stypendium marszałka woj. podlaskiego. To ilustracyjna wariacja na temat przyrody – ze szczególną miłością i uwagą ukazująca cudowną naturę Podlasia. To również wyprawa do puszczy, wiodąca poprzez jej małe i duże tajemnice, która ma zachęcić, szczególnie najmłodszych, do eksplorowania, obserwowania i szacunku wobec przyrody.

Magdalena Toczydłowska-Talarczyk pochodzi z Białegostoku, jest ilustratorką i graficzką, pracuje jako asystentka w Zakładzie Sztuki PB. W swojej pracy bardzo chętnie porusza wątki podlaskie – związane w kulturą wiejską, lokalnymi legendami czy przyrodą we wszystkich jej przejawach. Pracuje w różnorodnych technikach – od grafiki wektorowej po kolaż i klasyczny rysunek. Jej twórczość bardzo często jest skierowana do dzieci.

12:00 Warsztaty taneczno-muzyczne z Evą Susso dla dzieci w wieku 4-6 lat (współpraca: wydawnictwo Zakamarki i Zbyszek Rusiłowicz / Aro-No)

BRAK MIEJSC!


Szwedzka autorka książek dla dzieci Eva Susso opowie uczestnikom warsztatów o dalekiej Afryce, gdzie ma dom i skąd pochodził jej mąż, a wraz z szefową wydawnictwa Zakamarki, Katarzyną Skalską, nauczy dzieci tańców afrykańskich i zaprosi ich do wspólnej zabawy przy dźwiękach afrykańskich bębnów na wzór bohaterów książek: "Binta tańczy" i "Lalo gra na bębnie".

Eva Susso - ur. 1956 r. w Göteborgu. Jest szwedzką autorką książek dla dzieci. W latach 2002-2009 zasiadała w radzie prestiżowej Szwedzkiej Akademii Książki Dziecięcej. Autorka znanych i popularnych w Szwecji i za granicą książek, m.in. "Babo chce", "Binta tańczy", "Yeti". Ma troje dzieci, od 1976 roku mieszka w
Sztokholmie.

14:00 Spotkanie autorskie z Tomaszem Samojlikiem pod hasłem "Bum! Bęc! Trach! Jak naukowiec został komiksiarzem" dla wszystkich zainteresowanych, bez względu na wiek

Autor popularnych komiksów dla dzieci Tomasz Samojlik, z właściwą sobie swadą opowie zarówno o swojej pracy naukowej, jak i pierwszych krokach na drodze kariery komiksiarza i ilustratora. Porywającą gawędę, gdzie natura miesza się z kulturą, a sztywne ramy nauki rozsadzane są poprzez nieokiełznaną energię twórczą wzbogacą powstające na żywo rysunki.

16:00 Warsztaty z Tomaszem Samojlikiem "W czterdzieści plansz dookoła świata", dla dzieci w wieku 7-9 lat

BRAK MIEJSC!


Podczas warsztatów będziemy tworzyć plansze do wspólnego picturebooka o zwariowanych zwierzętach zamieszkujących najciekawsze zakątki Ziemi.

Tomasz Samojlik - pracownik naukowy Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży zajmujący się historią przyrodniczą Puszczy Białowieskiej, a zarazem popularyzator nauki i autor kilku książek i komiksów dla dzieci i młodzieży, m.in. "Ryjówki przeznaczenia".

NIEDZIELA, 13 maja, godz. 10-18

10:00 Warsztaty z Agatą Loth-Ignaciuk, „Którędy do Ameryki?”, dla dzieci 6-9 lat

BRAK MIEJSC!

Mapy przypominają nam o niepoznanych jeszcze wodach i lądach. Przyjrzymy się z jakich map korzystał Aleksander Doba podczas swoich wypraw transatlantyckich. Stworzymy własne mapy oceaniczne, pełne wysp, podwodnych gór, prądów morskich i oceanicznych stworów.

Agata Loth-Ignaciuk, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autorka i ilustratorka książeczek dla dzieci: "Tosia i karteczka", "Tosia i pudełko" (wyróżnienie must have) i "Tosia i żarówka" (wydawnictwo Muchomor). Zilustrowała "Piramidę w kuchni” (autor Joanna Gorzelińska, GWF) i już wie co jeść i jak to wszystko ugotować. Autorka "Draki w muzeum" (ilustracje Bartek Ignaciuk, wydawnictwo DRUGANOGA). Książkę napisała, chcąc przeżyć z dziećmi szaloną noc w muzeum i odkryć niejedną tajemnicę muzealnych eksponatów. "Doba na oceanie. Jak przepłynąć Atlantyk kajakiem" (ilustracje Bartek Ignaciuk, wydawnictwo DRUGANOGA) to opowieść o wyprawach Aleksandra Doby przez Atlantyk i o tym dlaczego trzeba dokładać starań, żeby zrealizować swoje marzenia.

12:00 Warsztaty ilustratorskie z Marianną Oklejak „Dzikie kolory” - na podstawie książki "Cuda wianki", dla dzieci w wieku 4-6 lat

BRAK MIEJSC!

Podczas warsztatów skupimy się na kolorystyce - jakich barw używano tradycyjnie?, co mogły oznaczać?, jak je łączono?, jakie cieszyły się popularnością? - obejrzymy przykłady. Porozmawiamy wspólnie m.in. o tym: jak kolorem wyrazić nastrój?, czy można o kolorach opowiedzieć ruchem, gestem, tańcem? Efektem warsztatów będą malarskie prace plastyczne.

Marianna Oklejak (rocznik 1981). Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2006) w pracowniach projektowania książki i ilustracji. Rysuje, projektuje książki, plakaty i okładki płyt, szyje. Jej ilustracje zdobywały nagrody i wyróżnienia Polskiej Sekcji IBBY („Jestem miasto. Warszawa”, „Król Maciuś Pierwszy”, „Król Maciuś na Wyspie Bezludnej”), wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej („Bum! Bum!! Bum!!!”), docenione w finale prestiżowego konkursu CJ Picture Book Award w Korei Południowej, pokazywane na wystawach w Polsce i zagranicą. Jest ilustratorką popularnej serii dla dzieci „Basia”.
 
14:00 Pokaz ilustrowania na żywo: Maria Dek
 
Ilustratorka na żywo w obecności publiczności stworzy dowolną techniką ilustracje. Kamera rejestruje pracę rąk, a obraz wyświetlany jest na ścianie.

16:00 Warsztaty z Małgorzatą Frąckiewicz inspirowane książką Superbohaterki dla młodzieży w wieku 10-12 lat
 
Kto zajrzał do środka Ziemi, a kto wysłał w kosmos rakietę? Kto odkrył dinozaury, a kto pierwszy wykreślił mapę dna oceanu? Superbohaterki! Warsztaty dla dzieci o superbohaterkach – niezwykłych kobietach, które zmieniały świat. Warsztaty będą mieć elementy plastyczne i eksperymenty naukowe.
 
Małgorzata Frąckiewicz to absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Specjalizuje się w projektowaniu książek dla dorosłych i dla dzieci. Za swoje projekty dostała wiele nagród i wyróżnień w konkursach IBBY Najpiękniejsza książka roku (2012), PTWK czy ostatnio – pióro Fredry. Superbohaterki to jej debiut literacki.
 
UWAGA! Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy!

Zgłoszenia przyjmujemy na adres: warsztatyfestiwalowe@gmail.com od czwartku 26 kwietnia 2018 od godziny 09:00 do wyczerpania miejsc. Prowadzimy wyłącznie zapisy indywidualnych uczestników, nie przyjmujemy grup. 


Rodzic / opiekun ma prawo zapisać na warsztaty wyłącznie swoje dziecko/dzieci. Jedno dziecko może uczestniczyć maksymalnie w jednych warsztatach w ramach Festiwalu.

Prosimy o podanie w zgłoszeniu poniższych informacji:

Tytuł warsztatów
Imię, nazwisko i wiek dziecka
Numer kontaktowy do opiekuna

Uwaga, tylko pełne zgłoszenia będą brane pod uwagę!

Warunkiem wpisania na listę uczestników jest otrzymanie maila zwrotnego z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, decyduje kolejność zgłoszeń.

Kliknij i przeczytaj ogólny regulamin uczestnictwa w warsztatach w Galerii Arsenał

Zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego
Sfinansowano ze środków Fundacji PZU

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partnerzy

Patroni medialni

Galeria Arsenał - miejska instytucja kultury

Festiwal Książki Artystycznej dla Dzieci 2018

Dłonie trzymające nad stołem pracę zrobioną ze sklejonych taśmą, krótkich, kolorowych patyczków.  Na stole leży taśma klejąca. Zdjęcie zrobione z góry.