Dzień Myśli Queerowej
Miejsce: Galeria Arsenał, ul. Mickiewicza 2, Białystok |
Dzień Myśli Queerowej
sobota, 23.03.2024, start o godz. 11:00
Dzień Myśli Queerowej przybliża teksty queerowych osób autorskich oraz wybrane pojęcia i zagadnienia z pola teorii queerowej. Wspólnie z zaproszonymi osobami: aktywistką i pisarką Kolą Kluczyk, socjolożką i nauczycielką akademicką Małgorzatą Skowrońską oraz osobą badawczą Martą Chmielewską przyjrzymy się wybranym wątkom i ideom – również tym obecnym na wystawie „Zaraz po walentynkach”. Podczas trzech sesji warsztatowych uwzględniających wspólne czytanie oraz inne aktywne formy wymiany i dyskusji będziemy zastanawiać się m.in. nad życiem w heteromatriksie, tworzeniem rodzin z wyboru, czy queerowaniem rodzicielstwa.
Wydarzenie jest bezpłatne. Zachęcamy do uczestnictwa przez cały dzień, na miejscu będzie kawa i przekąski.
Program:
11:00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Zaraz po walentynkach” z Tomkiem Pawłowskim-Jarmołajewem i Katarzyną Różniak-Szabelską
12:00 Sypiając z wrogiem
Prowadzenie: Kola Kluczyk
Prezentowane na wystawie prace Maryny Sakowskiej i Liliany Zeic przybliżają, jak heteromatriks kształtuje nie tylko role płciowe, jakie przyjmujemy, ale również nasze praktyki seksualne. W tej części skupimy się na związkach pracy seksualnej z pracą reprodukcyjną. Na podstawie fragmentów tekstów Sylvii Federici, Virginie Despentes oraz prowadzącej warsztat Koli Kluczyk zastanowimy się, co praca seksualna ma wspólnego z krytyką kapitalizmu, instytucją małżeństwa i czemu służy slut-shaming.
13:30–14:00 przerwa kawowo-lunchowa
14:00 Z rodziną na barykady
Prowadzenie: Małgorzata Skowrońska
W tej sesji koncentrować się będziemy na relacjach rodzinnych kształtujących codzienne doświadczenia osób LGBTQ+. Inspirując się pracami Liliany Zeic i Agnė Jokšė, skierujemy uwagę ku różnym wariantom więzi i układów rodzinnych, jednocześnie mierząc się z zupełnie podstawowymi pytaniami o znaczenie rodziny (tej biologicznej i tej z wyboru). Opisów queerowego dorastania w Polsce, obrazów bliskości i obcości, a także potencjału emancypacyjnego tkwiącego w relacjach poszukamy we współczesnej literaturze popularnej. Sięgniemy po „Nie wszyscy pójdziemy do raju” Olgi Górskiej, „Moja ukochana i ja” Renaty Lis i „Nigdy nie będziesz szło samo” Anouk Herman.
15:30 Reprodukcyjne s.f.
Prowadzenie: Marta Chmielewska
Czy technologia może przyczynić się do sprawiedliwości reprodukcyjnej? Jak można by się nią posłużyć w celu umożliwienia reprodukcji osobom wykluczonym z niej, np. nieheteronormatywnym, samotnym, z niepełnosprawnościami czy też borykającym się z niepłodnością? Wychodząc od filmu Isadory Neves Marques „Becoming Male in the Middle Ages”, omówimy różne narracje oraz współczesne teorie queerowe i feministyczne dotyczące sprawiedliwości reprodukcyjnej. Następnie, pracując w grupach, będziemy ćwiczyć się w wyobrażaniu sobie sposobów na wykorzystanie technologii reprodukcyjnych w celach emancypacyjnych.
O prowadzących:
Kola Kluczyk (ona/jej) – przez cztery lata pracowała seksualnie w bezpośrednim kontakcie z klientem. Autorka książki „Niech żyją ku*wy” i zina „Save Us from Saviours”. Współautorka publikacji „Jak pisać o pracy seksualnej bez stygmy”. Pracuje jako konsultantka przy serialu o pracy seksualnej na podstawie podcastu „dwie dupy o dupie”, który współprowadzi.
fot.Karolina Jackowsk
Małgorzata Skowrońska (ona/jej) – socjolożka, doktor nauk społecznych, pracuje na Wydziale Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku i w Fundacji Laboratorium Badań i Działań Społecznych Soclab. Autorka książki „Dystans społeczny wobec osób homoseksualnych. Mechanizmy, uzasadnienia, strategie dyskursywne” (Warszawa 2021). Od lat zaangażowana w działania społeczne i edukacyjne różnego typu.
Marta Chmielewska (ona/on/ono) – pisze doktorat na temat historii produkcji staników w Polsce w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim oraz prowadzi zajęcia, m.in. kłirową grupę czytelniczą w Autonomicznej Przestrzeni Edukacyjnej w Warszawie. Interesuje się współczesnymi teoriami społecznymi i historią Europy Wschodniej.
xoxo – program publiczny wystawy „Zaraz po walentynkach” skupia się na tekstach queerowych. Kim są queerowe osoby nadawcze i do kogo adresują swoje słowa? Jak pisać o relacjach, doświadczeniach i wspólnotach wymykających się heteronormie? W ramach programu przyglądamy się i praktykujemy różne formy pisania, czytania i performowania queerowych tekstów – zarówno tych literackich, artystycznych, osobistych, jak i akademickich.