en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

CentrumCentrum zaprasza na akcję WYRZUT KAMIENIA

CentrumCentrum zaprasza na akcję WYRZUT KAMIENIA

16.05.2019 - 18.05.2019
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2, Białystok, dziedziniec
Kuratorka: Kurator: Ewa Tatar
A-
A+
CentrumCentrum zaprasza na WYRZUT KAMIENIA

16.05.2019, czwartek, godz. 16
17.05.2019, piątek, godz. 16–18
18.05.2019, sobota, Noc Muzeów, od godz. 18 do zmierzchu (każdy, kto nie uczestniczył w warsztatach w poprzednich dniach, też się odnajdzie)
miejsce zbiórek: dziedziniec Galerii Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2, Białystok

Wstęp wolny. Zapraszamy wszystkich!
Jeśli chcesz zarezerwować miejsce, napisz proszę do Justyny Zieniuk: j.zieniuk@galeria-arsenal.pl 
 
W obliczu ocieplania się klimatu – apokaliptycznej wizji przyszłości, jaką kreślą przed nami klimatolodzy – wielu filozofów, artystów, polityków próbuje zająć stanowisko, zaproponować jakiś plan, znaleźć sposób na życie w zmieniającej rzeczywistości. Większość jest zgodna: nowoczesność się skończyła. Musimy teraz wyhamować galopujący „postęp”. Powinniśmy poddać refleksji naszą relację z glebą, atmosferą, oceanami, ptakami, państwami i innymi współistniejącymi aktorami naszej rzeczywistości.
 
Jak proponuje Bruno Latour w swojej najnowszej książce „Facing Gaia: Eight Lectures on the New Climatic Regime” (W obliczu Gai. Osiem wykładów na temat nowego reżimu klimatycznego), musimy zrewidować nasz stosunek do idealnych sił – Natury, Religii, Państwa czy „Niewidzialnej ręki rynku”, które wierzymy, że niezależnie od nas kontrolują świat.
 
Trzeba włączyć w obszar dialogu i sporu te grupy interesu, które albo nie mogły do tej pory uczestniczyć w międzynarodowych negocjacjach, albo uczestniczyły w nich nieoficjalnie: „Lasy tropikalne”, „Rdzennych mieszkańców", „Atmosferę”, „Międzynarodowe koncerny”, „Pracowników kopalni w Kongo”, „Lodowce”, „Dwutlenek węgla” itd.
 
Nie możemy upraszczać rzeczywistości. Należy również odrzucić modernistyczną obsesję dominacji naszego gatunku nad innymi. Gdy nie możemy już uznać tylko swojej racji, odnosząc się do nienaruszalnego, wyższego porządku, kiedy musimy wsłuchać się w inne głosy, nieodzowny staje się powrót do uprawiania polityki jako formy negocjacji. Poprzez relacje z innymi podmiotami, określenie naszych sojuszników i wrogów możemy ustanowić nowe formy społeczne.

***
Uczestnicy warsztatów WYRZUT KAMIENIA zostaną podzieleni na grupy. Każdy kolektyw będzie musiał określić swoją „prawdę”, odpowiadając na następujące pytania: jaki autorytet nas połączył?; jakie ograniczenia wyznaczamy swoim ludziom?; jakie terytorium zamieszkujemy?; w jakiej epoce żyjemy?; według jakiej zasady organizacyjnej dystrybuujemy w naszej grupie przedstawicielstwo? Suma relacji i wspólnych interesów, gęstość zawiązanych sojuszy określą esencję każdego kolektywu i jego siłę w walce z innymi. Następnie różnorodne formy sił zespalających kolektywy zostaną poddane próbie w konfrontacji przeprowadzonej w plenerze.
 
Zrewidujemy również nasz stosunek do planety, stwarzając jej redefinicję. Sposób, w jaki ją pojmiemy, nie będzie zredukowany do wizji, w której jeden z porządków – Bóg, Państwo, Glob, Ekosystem, Natura – organizuje rzeczywistość. Będzie ona raczej jawiła się jak w krysztale: rozszczepiona i wielowarstwowa.
 
W tej wielostronnej i złożonej relacji ze światem kolektywy rozpoznają jednocześnie własne ograniczenia i swoją siłę, pozostawiając miejsce-terytorium dla innych ludzi i nieludzi.

***
CentrumCentrum znajduje się w Szczecinie. Działalność badawcza i wystawiennicza tej instytucji skupiona jest na wzajemnych relacjach peryferyjnych i centralnych części świata w kontekście ich zależności ekonomicznej i kulturalnej.
 
CentrumCentrum wplata wątki z przeszłości w teraźniejszą siatkę zależności; aktywuje również nie-ludzkich bohaterów: niezauważone przedmioty, pominięte zdarzenia – dążąc do wzmocnienia ich uczestnictwa we współczesnej narracji. CentrumCentrum wydaje publikacje, tworzy kolekcję przedmiotów i sytuacji, inicjuje dyskusje i prowadzi warsztaty, dba o glebę, sadzi rośliny i zbiera owoce.
 
CentrumCentrum znalazło alternatywną formę finansowania swojej działalności – Kapitał CentrumCentrum, składający się z 66 sztabek złota wykonanych z kartonu pomalowanego złotym sprayem. W celu nadania wartości temu sztucznemu kruszcowi sztabki zostały wystawione w uznanych instytucjach: Neues Museum i Bode Museum w Berlinie. Każda pracująca na rzecz CentrumCentrum osoba wynagradzana jest jedną sztabką złota.
 
Efekty pracy CentrumCentrum prezentowane były m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Akademie der Kunste der Welt w Kolonii, Bunkrze Sztuki w Krakowie czy w Muzeum Narodowym w Warszawie. Założycielami CentrumCentrum są Łukasz Jastrubczak i Małgorzata Mazur.
 
http://centrumcentrum.org

Bieżące wydarzenia

10.12 - 10.12

Koncert Anatolija Belova – projekt Cybele

10.12 - 10.12

PLENUM MEMINARIUM #4. (Nie)możliwe praktyki troski

10.12 - 07.12

PLENUM MEMINARIUM #4

07.12 - 07.12

Żubroffka w Arsenale: Konkurs NA SKRAJU