en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

AIR GALERIA ARSENAŁ: Pasha Kritchko

AIR GALERIA ARSENAŁ: Pasha Kritchko

23.12.2021
Miejsce: Miejsce: Profil Facebook Galerii Arsenał w Białymstoku
A-
A+
W listopadzie i grudniu w ramach programu rezydencyjnego Galerii Arsenał w Białymstoku gościmy białoruskiego fotografa Pashę Kritschko. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z portfolio artysty i jego opisem własnej praktyki fotograficznej.

Nazywam się Pasha Kritchko, mam 34 lata. Jestem inżynierem budowlanym i fotografem z Białorusi. Przed majem 2020 roku fotografowałem głównie śluby, wydarzenia i rodziny podróżujące po Europie.

Moje życie i kariera potoczyły się w odwrotnym kierunku, kiedy zostałem fotografem-wolontariuszem dla zespołu Wiktora Babaryki podczas wyborów prezydenckich w Białorusi.

 

Wykorzystałem swoje doświadczenie fotograficzne i głos, aby pokazać prawdziwą sytuację Białorusi podczas kampanii wyborczej i protestów w latach 2020-2021, ponieważ media rządowe nie były zainteresowane pokazaniem prawdy.

 

W sierpniu 2021 roku wyjechałem z Białorusi, aby wziąć udział w solidarnościowej rezydencji artystycznej SPUTNIK PHOTOS w Warszawie na przełomie sierpnia i września. W tym czasie narodził się pomysł projektu o roboczym tytule "HOME", nad którym nadal pracuję, podjąwszy decyzję o pozostaniu poza Białorusią na czas nieokreślony ze względów bezpieczeństwa i czując, że mogę być bardziej przydatny i zrobić znacznie więcej poza nią.Istotą projektu "HOME" jest opowiedzenie przez pryzmat fotografii, czym jest pojęcie DOMU dla tych, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia Białorusi z powodów politycznych (postępowanie karne, administracyjne, niemożność podjęcia pracy, poczucie zagrożenia) oraz pokazanie, jakie drogi przechodzą ludzie do momentu, kiedy mieszkanie poza granicami kraju można naprawdę nazwać, przynajmniej na odległość, ich "domem".

 

Temat projektu zrodził się częściowo dzięki moim własnym odczuciom związanym z migracją na czas nieokreślony oraz z faktem, że moje rzeczy mieszczą się w jednej małej żółtej walizce, a życie w pewnym sensie zaczyna się od zera. W tej chwili myślę tylko o "stałym" domu na jakiś czas w Warszawie, a wcześniej udawało mi się mieszkać gościnnie w mieszkaniach u różnych ludzi i w różnych miastach w Polsce.Polecamy także profil artysty na Instagramie, gdzie można zobaczyć między innymi kilka zdjęć wykonanych w Białymstoku: https://www.instagram.com/pkritchko/

Bieżące wydarzenia

niebieska sala wystawiennicza, na pierwszym planie szklane akwarium a w nim pozostałości spalonego domu
19.07 - 28.02

Rozbudowa Kolekcji II Galerii Arsenał w 2021 roku