en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

Hubert Czerepok. Wieczny płomień

02.08.2024 - 13.10.2024

Hubert Czerepok. Wieczny płomień

02.08.2024 - 13.10.2024
Otwarcie: Otwarcie: 02.08.2024
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał w Białymstoku, ul. A. Mickiewicza 2, 15-222 Białystok
A-
A+

Hubert Czerepok

Wieczny płomień

kuratorka: Sylwia Szymaniak
koordynacja wystawy: Ewa Chacianowska

Wystawa „Wieczny płomień“ Huberta Czerepoka skupia się na symbolice tworzącej naszą tożsamość narodową. Artysta zadaje pytania o to, czy symbole muszą być związane z konkretnym miejscem, określonymi wydarzeniami i osobami – czy też mogą stanowić wartość/energię umożliwiającą konstytuowanie wspólnoty narodowej poza kontekstem geopolitycznym. W pracach przygotowanych na wystawę artysta podejmie próbę zbadania, w jaki sposób duch może być nośnikiem państwa. Czy tożsamość narodowa jest w stanie trwać i rozwijać się bez fizycznej obecności kraju, bez materialnej obecności przedmiotów czci i kultu? W jaki sposób symbole tradycji i kultury zakorzenione w XIX-wiecznej działalności emigracyjnej stały się dla Polaków najbardziej istotną i niezbywalną częścią ich tożsamości narodowej?

Wystawa „Wieczny płomień“ w Galerii Arsenał w Białymstoku zwraca się ku tajemniczej idei towianizmu, wywodzącej się z obszaru znajdującego się obecnie na przecięciu granic Polski, Litwy i Białorusi, gdzie istotną rolę odgrywały i odgrywają wzajemne wpływy i wymiana między kulturami.

Artysta tropi źródła pojęć, które ukonstytuowały naszą świadomość, poszukuje odbić mitów w dzisiejszej rzeczywistości, wskazując, jak często w najprostszych zachowaniach jesteśmy zanurzeni w przeszłości. Wystawa będzie także próbą określenia roli i miejsca naszego narodu w świadomości XIX-wiecznej i dzisiejszej Europy. Ekspozycja stworzy wielowątkową opowieść, która zaczęła się w Polsce bez własnych granic, opowieść, która trwa do dnia dzisiejszego, zmuszając nas do ciągłego redefiniowania i analizy tożsamości.

Galeria Arsenał - miejska instytucja kultury

Partnerzy medialni

Informacja o biletach