en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

Pawuk-pająk - warsztaty rodzinne

Pawuk-pająk - warsztaty rodzinne

07.12.2024 / 11-13
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał elektrownia
Współpraca ze strony Galerii: Współpraca ze strony Galerii: Katarzyna Kida, Justyna Kołodko-Bietkał, Izabela Liżewska
A-
A+
BRAK MIEJSC - zbieramy zapisy na listę rezerwową.

Galeria Arsenał w Białymstoku zaprasza na warsztaty rodzinne “Pawuk - pająk” skierowane do dzieci powyżej 6 roku życia wraz z Opiekunami.
 
Data: 7.12.2024 (sobota)
godz: 11-13
Miejsce: Galeria Arsenał elektrownia ul. Elektryczna 13, (wejście od ul. Świętojańskiej)

Prowadzenie: Małgorzata Klimowicz oraz Daria Sienkiewicz

Ceny biletów za udział w warsztatach: 10,00 zł od uczestnika.
Dla posiadaczy BKDR lub KDR zniżka w wysokości 50% ceny biletu (5,00 zł).
Płatność na miejscu gotówką lub kartą przed rozpoczęciem warsztatów.

Warunkiem wpisania na listę uczestników jest otrzymanie z Galerii Arsenał maila zwrotnego z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, decyduje kolejność zgłoszeń.

Zapisy przez formularz zgłoszeń:
https://forms.gle/v7fXEFGUGunNVs1u8

Warsztaty towarzyszące wystawie: Augustas Serapinas. Sosna, świerk i osika
 
Pawuki - Pająki należały do tradycyjnych form dekoracyjnych. Zdobiły domy w okresie okołoświątecznym, ale pełniły też ważną funkcję obrzędową. Wykonywano je z łatwo dostępnych surowców pochodzenia miejscowego: słomy, fasoli, grochu, piór, włóczki, postrzępionego płótna oraz – później wprowadzonych kolorowych bibułek i papierów.
Stanowiły symbol urodzaju i szczęścia w nowym roku.
Dawniej pająki występowały powszechnie na terenie całej Polski, a obecnie stanowią niezwykłą  inspirację dla projektantów i dekoratorów wnętrz w nurcie etnodizajnu.

Podczas spotkania uczestnicy zapoznają się z historią i techniką tworzenia tej tradycyjnej ozdoby. Każda rodzina będzie mogła zrobić swojego pająka i zabrać go do domu.

Małgorzata Klimowicz kobieta rozkochana w życiu, w jego barwach, kolorach, smakach, od dziecka zafascynowana naturą i kulturą ich wzajemnym przenikaniem, oczarowana Podlasiem lubi malować, tworzyć, spacerować, tulić się do drzew, oglądać nocne niebo, z zawodu animatorka kultury.

Daria Sienkiewicz – animatorka kultury i realizatorka projektów społecznych, których fundamentem jest dziedzictwo kulturowe okolic Puszczy Białowieskiej. Miłośniczka odkrywania tego, co zapomniane, z pasją pielęgnuje spuściznę przodków, łącząc tradycję z nowoczesnymi formami działań artystycznych i edukacyjnych. Uwielbia tworzyć połączenia między dawnymi a współczesnymi pokoleniami, ukazujący piękno i wartość lokalnych tradycji. Sztukę tworzenia tradycyjnych Pająków – nazywanych PAWUKAMI, zgłębiała pod okiem mistrzyni ludowej Zoi Majstrowicz.

Powiązane Wystawy

15.11 - 02.03

Augustas Serapinas. Sosna, świerk i osika