en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

"Bezresztkowy design" warsztaty dla kobiet z Małgorzatą Markiewcz

"Bezresztkowy design" warsztaty dla kobiet z Małgorzatą Markiewcz

25.09.2022 / 11:00 - 17:00
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał w Białymstoku, ul. A. Mickiewicza 2
Współpraca ze strony Galerii: Współpraca ze strony Galerii: Katarzyna Kida
A-
A+
Bezresztkowy design

warsztaty dla kobiet z Małgorzatą Markiewcz
Termin: niedziela, 25 września 2022, godziny od 11.00 do 17.00


Bezresztkowy design

 

Pierwszy płaszcz bezresztkowy zrobiłam w 2016 roku. Był to wynik konceptualnego wyzwania, jakie rzuciłam sobie, stawiając pytanie, czy jest możliwy taki projekt-wykrój, który wykorzystuje całą szerokość i długość materiału (ciętego z metra o określonej szerokości)? Czy mogę wymyślić coś łatwego w wykonaniu, a jednocześnie dobrze wyglądającego i funkcjonalnego? Nie jestem i nie chce być projektantką mody, ale ubraniami zajmuję się właściwie od zawsze używam ich jako metafory albo narzędzia krytyki kondycji świata. W latach 20032004 zrobiłam serię 100% recykling, czyli bluzki z bardzo długimi rękawami będącymi łącznikiem pomiędzy noszącymi je osobami. Chodziło w nich o energię wciąż krążącą między ludźmi, o niemożność życia poza siecią wzajemnych powiązań i zależności. W pracy Przemycony szept (2007) haftowałam ukryte w ubraniach z największych światowych sieciówek wiadomości od hipotetycznych szwaczek z Chin, Bangladeszu czy Tajlandii.

Pomysł na design bezresztkowy powstał również w odpowiedzi na falę głosów o nadmiernej konsumpcji oraz produkcji śmieci odpadów. Mój projekt płaszcza jest możliwy do wykrojenia i uszycia bez wytwarzania jakichkolwiek odpadów, często pozostających w trakcie produkcji ubrań.

Temat ten rozwijam wciąż ze studentkami i studentami designu, zarówno na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, gdzie pracuję, jak i podczas warsztatów zagranicznych, m.in. w ESAD Matosinhos w Portugalii. Trzy serie płaszczy uszyłam z Fundacją Razem Pamoja i spółdzielnią Shirika podczas mojego pobytu w Nairobi w latach 20172019.

Te, które widzicie na zdjęciach, zostały uszyte w całości przeze mnie, z kawałków będących końcówkami beli materiału. Wszystkie płaszcze są wykonane z wełny, więc naturalnie ciepłe. Każda sztuka jest jedyna i niepowtarzalna. Sam płaszcz jest manifestem pewnej postawy oraz świadomości dążenia do ograniczenia odpadów do niezbędnego minimum, wyrazem starania się, by budować otaczający nas świat z tego, co już zostało wyprodukowane, by odzyskiwać, używać ponownie i naprawiać. Jak napisałam kiedyś podczas mojej rezydencji w Parku Rzeźby na Bródnie:

„Chodzi o uświadomienie sobie tego, że nasze ubrania nie są wyobcowanymi z kontekstu bytami, […] [lecz] częścią większego procesu, od powstania do rozkładu. Dbając o ubrania, reperując je, nie traktujemy ich jak statyczne obiekty; możemy poczuć łączność z […] osobami, które te ubrania wykonały, oraz z całym ekosystemem, z którego materiały pochodzą i do którego wrócą. W ten sposób możemy sprzeciwiać się bezrefleksyjnej kulturze kupowania i wyrzucania. Włączać się w bogaty obieg materiałów i istnień!”.

Chcę zaproponować byśmy uszyły płaszcze z nieużywanych, zalegających w szafach, kufrach i komodach kap, kocy, narzut.

Proszę przynieście ze sobą narzuty, koce, sejpaki, oraz inne tkaniny użytkowe z którymi łączą was sentymentalne wspomnienia. Uszyjemy z nich płaszcze, a jak wymagają reperacji to zacerujemy. 

Małgorzata MarkiewiczMałgorzata Markiewicz – artystka wizualna. Tworzy obiekty, rzeźby, fotografie, performensy i wideo. Absolwentka ASP w Krakowie i Konstfact w Sztokholmie. Mieszka i pracuje w Krakowie. W swojej twórczości konsekwentnie podejmuje tematy związane z kulturowym usytuowaniem kobiecości, z tworzeniem własnego miejsca, domem i bezdomnością, kuchnią i jedzeniem, codzienną krzątaniną, ubiorami, nowymi i starymi formami bliskości, relacjami i emocjami, pamięcią i upamiętnianiem. Artystka wykorzystuje tradycyjne, kojarzone z rękodziełem i domową działalnością kobiet materiały i techniki, takie jak: tkaniny, nici, odzież, szydełkowanie, szycie, łatanie, naprawianie. Stosuje subwersywne odwracanie znaczeń zastanych form kulturowych. Dopowiada tradycyjne opowieści uzupełniając je wątkami dotychczas przemilczanymi. Tworzy także własne historie (herstorie, retrotopie i utopie) bazujące na mitach zaczerpniętych z różnych kultur. Jej metoda twórcza czerpie z filozofii prac domowych, związanych z troską, dbaniem, reperowaniem i odnawianiem.
 
Magda Ujma
www.malgorzatamarkiewicz.com.pl
 

INFORMACJE
 
zapisy przez formularz zgłoszeń: https://forms.gle/pbJFX67grKtGopPW6

Ceny biletów za udział w warsztatach:
10,00 zł od uczestnika.
Dla posiadaczy BKDR lub KDR zniżka w wysokości 50% ceny biletu (5,00 zł).
Płatność na miejscu gotówką lub kartą przed rozpoczęciem warsztatów.
 
Warunkiem wpisania na listę uczestników jest otrzymanie z Galerii Arsenał maila zwrotnego z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, decyduje kolejność zgłoszeń.