en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

Alexandre Perigot, REANIMACJA nr 2/5

Alexandre Perigot, REANIMACJA nr 2/5

A-
A+

Alexandre Perigot

Reanimacja nr 2/5, 1993, animacja, 1 min 40 s

Kolekcja II Galerii Arsenał w Białymstoku. Praca podarowana Galerii Arsenał przez artystę

W Reanimacji Alexandre Perigot zestawia ze sobą blisko dwieście różnych rysunków instruktażowych, które wprawia w ruch, stawiając oglądającego przed sekwencją gwałtownie następujących po sobie obrazów. Mniej lub bardziej udane pod względem estetycznym, ale zawsze zwięzłe w formie i z założenia komunikatywne piktogramy objaśniają m.in. zasady użycia frezarki do paznokci, zapinania pasów samochodowych, zakładania prezerwatywy, aplikowania kosmetyków do pielęgnacji włosów czy posługiwania się polaroidem. Artysta zmienia prędkość animacji, przybliża istotne detale, miesza ze sobą rysunki składające się na różne instrukcje, tak że niekiedy trudno jest zorientować się, czego dotyczą owe wizualne narracje. Animacji towarzyszą szybkie, mechaniczne uderzenia, które nadają rytm zmieniającym się obrazom.
 
Artysta wykorzystał rysunki, których życie kończy się wraz z właściwym wykonaniem ilustrowanej przez nie czynności. Są anonimowe – do ich autorstwa, podobnie jak do formy, nikt nie przywiązuje wagi, ważniejsza jest funkcja, jaką pełnią. Perigot wyjmuje je z właściwego im kontekstu i włączając do własnej pracy, nadaje nowe znaczenia. Czysto użytkowe ilustracje nabierają statusu objets trouvés, przedmiotów znalezionych.
 
Do kolejnych sekwencji instrukcji obsługi najróżniejszych rzeczy artysta podchodzi niczym do pociętego filmu, każdy z obrazków przedstawiających następujące po sobie czynności traktuje jak kadr. Wprawiając je w ruch, ożywiając statyczne rysunki, stosuje się do wskazówek, jakie dają użytkownikom. Zilustrowane przedmioty bądź ich elementy przesuwają się z góry na dół, obracają w prawo i w lewo, podążając niejako za towarzyszącymi im strzałkami podpowiadającymi kierunek ruchu. Chaos obrazów, zmieniających się momentami bardzo szybko, na pierwszy plan wydobywa wirujące ręce, które wykonują poszczególne czynności. W Reanimacji Perigota, przekształcającej pragmatyczne instrukcje w pracę będącą w istocie „sztuką dla sztuki”, tkwi przede wszystkim wiele zabawy i wyobraźni, która ze schematycznych rysunków czyni przyprawiający o zawrót głowy wir obrazów.
 
Izabela Kopania

Katalog prac

Artyści