en
Menu
Logo Galerii Arsenał

Kino-oko. Wokół Wiertowa i konstruktywizmu

20.10.2017 - 30.11.2017 / 18:00

Kino-oko. Wokół Wiertowa i konstruktywizmu

20.10.2017 - 30.11.2017
Otwarcie: Otwarcie: 20.10.2017 / 18:00
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13, Białystok
Artyści: Artyści: Anna Baumgart, Kuba Bąkowski, Kazimierz Bendkowski, Wojciech Bruszewski, Attila Csörgő, Aleksandra Czerniawska, Zbigniew Gostomski, Grupa Budapeszt, Krzysztof Kieślowski, Tomasz Konart, Paweł Książek, Marlena Kudlicka, Paweł Kwiek, Norman Leto, Jolanta Marcolla, Anna Molska, Joanna Rajkowska, Józef Robakowski, Zbigniew Rogalski, Zbigniew Rybczyński, Ryszard Waśko, Piotr Wyrzykowski
Kurator: Kurator: Przemysław Strożek
Współpraca ze strony Galerii: Współpraca ze strony Galerii: Agata Chinowska
A+
A-
Dziga Wiertow, urodzony w Białymstoku w 1896 r., jest uznawany za jednego z najważniejszych przedstawicieli kina konstruktywistycznej awangardy filmowej. Był tym, kto wyzwolił kinematografię spod władzy tradycyjnego teatru i literatury, poszukując nowego, międzynarodowego i absolutnego języka kina. Stworzył niezwykle rewolucyjny eksperyment „kina-oka”, rejestrującego prawdę o świecie za pomocą kamery. W przekonaniu Wiertowa to właśnie kamera „widzi lepiej” niż człowiek, bowiem usuwa wszystkie deformacje i złudzenia, którym podlega ludzkie oko.
Rok Awangardy w Polsce daje znakomitą okazją do nowego spojrzenia na dziedzictwo Wiertowa i rosyjskiego konstruktywizmu. Wystawa otwarta w Galerii Arsenał elektrownia ma na celu ukazanie, w jaki sposób idee urodzonego w Białymstoku Wiertowa materializują się w praktykach współczesnych polskich artystów. Wystawa traktuje więc koncepcję „kino-oka”, jego filmową twórczość i twórczość historycznego środowiska LEF-u jako punkt wyjścia dla prezentacji wybranych prac oscylujących wokół obecności i recepcji rosyjskiego konstruktywizmu w polskiej sztuce współczesnej. Zderza ze sobą wybrane prace wybranych artystów, w celu wydobycia nowych znaczeń awangardowego przewrotu dla kształtu współczesnej kultury wizualnej. Wystawa ta stawia tym samym pytania: ile pozostało z filmowej estetyki konstruktywizmu lat 20 we współczesnej kulturze? W jaki sposób współcześni polscy artyści asymilują i przetwarzają (świadomie lub nie) rewolucyjne idee Wiertowa i konstruktywistycznej awangardy w ogóle? Jak wiele zawdzięczamy Wiertowowi i jego znamiennym odkryciom? Jak bardzo Wiertow zmienił nasz stosunek do sztuk wizualnych i ruchomych obrazów.


Przemysław Strożek

Wydarzenia towarzyszące:

21.10.2017, godz. 11:00 - oprowadzanie autorsko-kuratorskie po wystawie tłumaczone na polski język migowy
Wstęp wolny

Wstęp wolny na wystawę

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wystawa odbywa się w ramach obchodów Stulecia Awangardy w Polsce

Patroni medialni

Galeria Arsenał - miejska instytucja kultury

Oprowadzanie autorsko-kuratorskie tłumaczone na PJM_21.10.2017