en
Menu
Logo Galerii Arsenał

Wystawy archiwalne

14.11.2017 - 30.12.2017

Jest tak, jak się Państwu wydaje - edycja czeska

Wystawę "Jest tak jak się Państwu wydaje", która pokazywana była w latem 2017 roku w Galerii Arsenał w Białymstoku, można obecnie oglądać w czeskim Brnie pod nazwą "Je to tak, jak se vám to zdá".

Kuratorka

Monika Szewczyk

Miejsce

Dům pánů z Kunštátu, Dominikánská 9, Brno, Czechy
20.10.2017 - 30.11.2017

Kino-oko. Wokół Wiertowa i konstruktywizmu

UWAGA! 30 listopada z powodów technicznych, wystawa czynna jest do godz. 14:00

Kino-oko. Wokół Wiertowa i konstruktywizmu


W latach 20. ubiegłego wieku rosyjscy konstruktywiści zrewolucjonizowali podejście do praktyk artystycznych. Postulowany przez nich nowy sposób widzenia przejawiał się w radykalnych jak na tamte czasy eksperymentach fotograficznych i filmowych. Wyrastający z nich projekt kino-oka Dzigi Wiertowa raz na zawsze uwolnił kino spod władzy literatury i teatru. Była to pierwsza koncepcja stworzenia dzieła filmowego bez udziału aktorów, dekoratorów, reżyserów i kostiumografów. Polegała na badaniu możliwości przekazu obrazu rejestrowanego za pomocą kamery.

Kurator

Przemysław Strożek

Miejsce

Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13, Białystok

Artyści

Anna Baumgart, Kuba Bąkowski, Kazimierz Bendkowski, Wojciech Bruszewski, Attila Csörgő, Aleksandra Czerniawska, Zbigniew Gostomski, Grupa Budapeszt, Krzysztof Kieślowski, Tomasz Konart, Paweł Książek, Marlena Kudlicka, Paweł Kwiek, Norman Leto, Jolanta Marcolla, Anna Molska, Joanna Rajkowska, Józef Robakowski, Zbigniew Rogalski, Zbigniew Rybczyński, Ryszard Waśko, Piotr Wyrzykowski
13.10.2017 - 19.11.2017

Centralna, Środkowo-Wschodnia

Fotografia środkowoeuropejska nie doczekała się jak do tej pory osobnego, monograficznego opracowania. Choć twórcy z Węgier, Polski, Czech, Słowacji, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy uznawani są „na Zachodzie” za osobny, ciekawy fenomen, to właściwie nie wiemy nic o specyfice ich działalności i charakterze artystycznej pracy.

Kurator

Adam Mazur

Miejsce

Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2

Artyści

Jan Brykczyński, Dénes Farkas, Ivars Gravlejs, Lukas Jasansky/Martin Polak, Sasha Kurmaz, Diana Lelonek, Lucia Nimcova, Markéta Othová, Peter Puklus, Mateusz Sadowski, Indrė Šerpytytė, Algirdas Šeškus, Andrzej Tobis, Rimaldas Vikšraitis
02.09.2017 - 06.10.2017

Open Group. Ze względu na okoliczności

Open Group to jeden z najciekawszych kolektywów artystycznych działających obecnie na terenie Ukrainy. Istnieje od 2012 roku, tworzą go: Yuriy Biley, Anton Varga, Stanislav Turina i Pavlo Kovach.

Kurator

Waldemar Tatarczuk

Miejsce

Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2

Artyści

Open Group / Yuriy Biley, Anton Varga, Stanislav Turina i Pavlo Kovach
02.09.2017 - 13.10.2017

Uwaga! Granica

Witold Gombrowicz napisał w Testamencie: „Czymże jest Polska? Jest to kraj między Wschodem a Zachodem, gdzie Europa już poczyna się wykańczać, kraj przejściowy, gdzie Wschód i Zachód wzajemnie się osłabiają”.

Kuratorzy

Monika Szewczyk, Waldemar Tatarczuk

Miejsce

Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13, Białystok

Artyści

Ovidiu Anton (AT), Babi Badalov (AZ), Janusz Bałdyga (PL), Mirosław Bałka (PL), Anna Baumgart (PL), Anatoly Belov (UA), Yevgenia Belorusets (UA), Pavel Braila (MD), Fatma Bucak (TR), David Chichkan (UA), Hubert Czerepok (PL), Yaroslav Futymskyi (UA), Ferenc Gróf (HU), Barbara Gryka (PL), Elżbieta Jabłońska (PL), Maciej Kwietnicki (PL), Victoria Lomasko (RU), Marina Naprushkina (BY), Tymon Nogalski (PL), Open Group (UA), Petr Pavlensky (RU), Dan Perjovschi (RO), Ghenadie Popescu (MD), R.E.P. (UA), Mykola Ridnyi (UA), Jadwiga Sawicka (PL), Sabina Shikhlinskaya (AZ), Jana Shostak (BY), Société Réaliste (HU-FR), TanzLaboratorium (UA), Lubomyr Tymkiv (UA), Vova Vorotniov (UA), Piotr Wysocki (PL), Anna Zvyagintseva (UA)
04.08.2017 - 19.09.2017

Leon Tarasewicz

Granice malarstwa nie są określone i nigdy nie będą,
ponieważ to nie granice wyznaczają ramy malarstwa, lecz odwrotnie.
Leon Tarasewicz

Kuratorka

Magdalena Godlewska-Siwerska

Miejsce

Akademia Supraska, ul. Klasztorna 1, Supraśl

Artyści

Leon Tarasewicz
09.06.2017 - 17.08.2017

Jest tak, jak się Państwu wydaje

Obszarem tematycznym wystawy „Jest tak, jak się Państwu wydaje”* jest próba nowego spojrzenia na nieprzystawalność naszych wyobrażeń o rzeczywistości do niej samej.

Kuratorka

Monika Szewczyk

Miejsce

Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2

Artyści

Wojciech Bąkowski, Alicja Bielawska, Piotr Bosacki, Bownik, Diana Lelonek, Piotr Łakomy, Gizela Mickiewicz, Witek Orski, Janek Simon, Iza Tarasewicz
01.06.2017 - 17.08.2017

Detsky sen

Każde dziecko w momencie urodzenia ma większą inteligencję potencjalną niż inteligencja, której używał Leonardo da Vinci. [Glenn Doman]

Każde dziecko jest artystą. Problem w tym, jak nim pozostać, kiedy dorastamy. [Pablo Picasso]

Pomysł wystawy „Detsky sen” zrodził się z fascynacji dzieciństwem. Dzieciństwo (zwłaszcza pierwsze lata życia) to czas, kiedy człowiek najszybciej się uczy, jego umysł jest najbardziej chłonny, przyswaja najwięcej informacji.

Kuratorka

Agata Chinowska

Miejsce

Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13, Białystok

Artyści

Julian Józef Antonisz, Agata Borowa, Olaf Brzeski, Krisztina Erdei, Zofia Gramz, Aneta Grzeszykowska, Eva Kotátková, Tomasz Mróz, Ciprian Mureşan, Lucia Nimcová, Patrycja Orzechowska, Anna Panek, Laura Pawela, Yevgen Samborsky
28.04.2017 - 01.06.2017

ZUZA GOLIŃSKA / MAGDALENA ŁAZARCZYK. Niewidzialna ściana

Podczas otwarcia odbędzie się performance.

Zuza Golińska i Magdalena Łazarczyk pracują w duecie od 2014 roku – od rozpoczęcia studiów w Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ich przyjaźń okazała się doskonałą bazą do wspólnych działań twórczych. Obie artystki w swoich solowych realizacjach wychodzą od przestrzeni i odnoszą się do przestrzeni oraz różnych aspektów jej postrzegania.

Kurator

Tomasz Pawłowski

Miejsce

Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2

Artyści

Zuza Golińska, Magdalena Łazarczyk
28.04.2017 - 01.06.2017

ANNA PANEK. Grundlagen

Malarstwo rozłożone na części; malarstwo w kawałkach, rozsypane – tak wygląda kluczowa praca na wystawie Anny Panek. To instalacja z barwnych powierzchni o nieregularnych kształtach, które budują przemyślaną strukturę.

Kuratorka

Agata Chinowska

Miejsce

Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2

Artyści

Anna Panek
18.04.2017 - 07.05.2017

MAGDALENA DREŚCIK. Ciepło – zimno. Nikogo tu nie ma

Malarstwo Magdaleny Dreścik to dogłębny namysł nad strukturą. Niefiguratywny zwrot, jakiego sztuka dokonała począwszy od ekspresjonizmu abstrakcyjnego, ma tu swoją prezentację – figuracją w tych pracach staje się sam akt dekonstrukcji. Horyzontalne i wertykalne układy linii (nasuwające skojarzenia z zapałkami bądź elementami gier dla dzieci) rozkładają konstrukcje architektoniczne do szkieletu, stając się studium defragmentacji obiektu. Przedmiotem konceptualnej refleksji malarskiej jest wyjęta z naturalnego tła bryła architektoniczna i proces jej konstruowania. Umieszczona na płótnie sekwencja linii tworzy obraz przypominający wieże strażnicze, rozsypujące się domki z zapałek, modele geometryczne bądź ślady osadnictwa dawnych cywilizacji.

Kuratorka

Monika Szewczyk

Miejsce

Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13, Białystok

Artyści

Magdalena Dreścik
17.03.2017 - 04.05.2017

Made in Blue Republic

Blue Republic
Made in Blue Republic

Made in Blue Republic obejmuje szereg strategii artystycznych i metod pracy z materiałem. Agresywna płynność i natrętna materialność wydają się dominującą cechą tego projektu, który w rytmie zanikania i powrotu rozprzestrzenia się z upływem czasu (nawet jeżeli ten ruch jest wyłącznie pozorny), będąc wizualną refleksją nad sprzecznościami i dominacją prezentyzmu w XXI wieku.

Kuratorka

Monika Szewczyk

Miejsce

Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13, Białystok

Artyści

Blue Republic
03.03.2017 - 20.04.2017

Sputnik Photos. Stracone terytoria. Nowy koniec

Archiwum Straconych terytoriów składa się z kilku tysięcy fotografii wykonanych w latach 2008–2016 na terenie byłych republik Związku Radzieckiego przez grupę Sputnik Photos, w której współpracują ze sobą: Andrej Balco, Jan Brykczyński, Andrei Liankevich, Michał Łuczak, Rafał Milach, Adam Pańczuk i Agnieszka Rayss. Zdjęcia z archiwum podpisywane są kolektywnie, a sam zbiór traktowany jest jako konceptualny „model do składania”, w różnych konfiguracjach prezentowany w postaci wystaw, wykładów i książek. W ostatnim czasie w oparciu o archiwum ukazał się ilustrowany leksykon [Niekompletny] spis rzeczy (2016) oraz fotobook Fruit Garden (2017).

Kurator

Sebastian Cichocki

Miejsce

Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2, Białystok

Artyści

Andrej Balco, Jan Brykczyński, Andrei Liankevich, Michał Łuczak, Rafał Milach, Agnieszka Rayss, Adam Pańczuk
20.01.2017 - 23.02.2017

WITEK ORSKI. Dziury w ziemi

Dziury w ziemi (2014–2016) to oszczędne w formie, monumentalne fotografie dołów wykopanych przez artystę w ziemi. Wychodząc od namysłu nad związkami obrazu fotograficznego z abstrakcją, Orski celowo poszerza pole interpretacyjne tych prac, prowokując refleksję nad ekonomią produkcji dzieła sztuki oraz relacjami między obrazowaniem a śmiercią.

Kuratorka

Sylwia Narewska

Miejsce

Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2, Białystok

Artyści

Witek Orski
20.01.2017 - 23.02.2017

BOWNIK. Wyobraź sobie czasy, w których wszystkie rekordy już padły

Wystawa odwołuje się bezpośrednio do przejawów młodości – swoistego zamknięcia w percepcji dwóch czasów: historycznego i magicznego. Młodości jako okresu przepełnionego wyzwaniami i eksperymentami. To czas kombinacji przeciwieństw, które stają się powtarzalnymi rekordami młodości. Zdobywane i kolekcjonowane trofea stanowią jedyną rzeczywistość posiadaną i identyfikowaną.

Kuratorka

Agata Chinowska

Miejsce

Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2, Białystok

Artyści

Bownik

Bieżące wystawy

01.12 - 18.01

Moja Wolność

08.12 - 18.01

Obraz wewnętrzny. Pojawiające się / znikające obrazy

Zobacz wystawy planowane

26.01 - 01.03

Globalna kontrola i cenzura

Zobacz kalendarium Galerii Arsenał