en
Menu
Logo Galerii Arsenał

Centralna, Środkowo-Wschodnia

13.10.2017 - 23.11.2017 / 18:00

Centralna, Środkowo-Wschodnia

13.10.2017 - 23.11.2017
Otwarcie: Otwarcie: 13.10.2017 / 18:00
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2
Artyści: Artyści: Jan Brykczyński, Dénes Farkas, Ivars Gravlejs, Lukas Jasansky/Martin Polak, Sasha Kurmaz, Diana Lelonek, Lucia Nimcova, Markéta Othová, Peter Puklus, Mateusz Sadowski, Indrė Šerpytytė, Algirdas Šeškus, Andrzej Tobis, Rimaldas Vikšraitis
Kurator: Kurator: Adam Mazur
Współpraca ze strony Galerii: Współpraca ze strony Galerii: Sylwia Narewska
A+
A-
Fotografia środkowoeuropejska nie doczekała się jak do tej pory osobnego, monograficznego opracowania. Choć twórcy z Węgier, Polski, Czech, Słowacji, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy uznawani są „na Zachodzie” za osobny, ciekawy fenomen, to właściwie nie wiemy nic o specyfice ich działalności i charakterze artystycznej pracy.
Wystawa Centralna, Środkowo-Wschodnia wpisuje się z jednej strony w program działań Galerii Arsenał nastawionych na pracę z artystami regionu, problematyzuje dorobek mniej znanych w Polsce, a dobrze rozpoznanych na świecie, twórców oraz stwarza podstawę do dalszych badań szczegółowych nad specyfiką fotografii regionu.

Inspiracją dla białostockiej wystawy jest photobook wydany przez urodzonego w radzieckiej Łotwie, mieszkającego w czeskiej Pradze i pracującego w słowackiej Bratysławie Ivarsa Gravlejsa. Unknown Latvian Photography prezentuje sylwetki fotografów łotewskich działających w XX-wieku. Wybitnych konstruktywistów, konceptualistów i fotografów komercyjnych zebranych w opracowaniu Gravlejsa łączy to, że nigdy nie istnieli. Dialog Gravlejsa z nieciągłą historią wynikającą nie tyle ze słabości, co typowych dla regionu komplikacji ma wymiar wizualny i literacki (odniesienie choćby do Słownika chazarskiego Milorada Pavicia, czy Literatura faszystowska w obu Amerykach Roberto Bolaño).

Skoncentrowana na fotografii Europy zwanej Środkowo-Wschodnią lub Centralną wystawa w Arsenale również balansuje na granicy pomyłki poznawczej, przeszłości i teraźniejszości, obrazu i tekstu.

Adam Mazur

Wydarzenia towarzyszące:
14.10.2017, godz. 11:00 - oprowadzanie autorsko-kuratorskie po wystawie tłumaczone na polski język migowy
Wstęp wolny

Patroni medialni

Galeria Arsenał - miejska instytucja kultury

Informacja o biletach

Oprowadzanie autorsko-kuratorskie tłumaczone na PJM_14.10.2017