en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

Pravdoliub Ivanov. Innym żyje się jakoś łatwiej

28.06.2019 - 22.08.2019 / 18:00

Pravdoliub Ivanov. Innym żyje się jakoś łatwiej

28.06.2019 - 22.08.2019
Otwarcie: Otwarcie: 28.06.2019 / 18:00
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2
Kuratorka: Kurator: Monika Szewczyk
A-
A+
Prace Pravdoliuba Ivanova, czołowego współczesnego artysty bułgarskiego, mają charakter postkonceptualny, odnoszą się do różnych porządków: polityki, życia społecznego, codzienności, marzeń. Komentują te obszary ironicznie, lecz z nutą melancholii, komentują też same siebie. Artysta często używa gotowych przedmiotów, nadając im nowe znaczenia. Buduje niejednoznaczne sensy, prowadzi grę z rzeczywistością i naszym o niej wyobrażeniem ze wspaniałym surrealistycznym poczuciem humoru.
Stach Szabłowski
(Łatwiejsze) życie jest (wciąż) gdzie indziej
 
Mając do wyboru prawdę życia i jej reprezentację tworzoną na gruncie sztuki, najlepiej wybrać trzecią drogą – paradoksalną półprawdę sztuki postkonceptualnej. Na takim stanowisku stoi w każdym razie Pravdoliub Ivanov. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych na międzynarodowej scenie współczesnych artystów bułgarskich zajmuje się tworzeniem prac, które nazwać można subtelnymi rekonfiguracjami rzeczywistości. Podążając wskazywanymi przez artystę ścieżkami, rzadko opuszczamy terytorium codzienności. Wszystko wydaje się tu znajome: otaczają nas zwykłe przedmioty, sprzęty codziennego użytku, fragmenty aktualnych dyskursów politycznych i wspomnienia z czasów sprzed odsłonięcia żelaznej kurtyny. Przed nami rozciąga się pejzaż po transformacji: jesteśmy w postkomunistycznej Europie, w zglobalizowanym świecie, w neoliberalnym porządku – inaczej mówiąc, czujemy się tu jak w domu. Nie musi to zresztą oznaczać, że czujemy się szczególnie dobrze; mamy przeczucie, że innym żyje się jakoś łatwiej. [...]

czytaj cały tekst

***
Wydarzenia towarzyszące

29.06 (sobota), godz. 11
Oprowadzanie autorsko-kuratorskie po wystawie
Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2

Oprowadzanie z audiodeskrypcją
13.08 (wtorek), godz. 13:00-14:30
Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2

Partnerzy i patroni medialni

Galeria Arsenał - miejska instytucja kultury

Pravdoliub Ivanov. Innym żyje się jakoś łatwiej. Widok wystawy

Biała półka na książki przymocowana do białej ściany. Widoczne stojące dwa katalogi. Drugi w kolejności mniej wyraźny.

Edukacja

Zdjęcie poziome. W prawej połowie widać cztery szare gumowe torby z czerwonymi kocykami i zadaniami, stojące na parapecie okiennym. Za oknem zabytkowy budynek. W lewej połowie zdjęcia widać trzy wąskie półki z katalogami do wystawy.
16.07 - 22.08

"WY-twórcy" - warsztaty towarzyszące wystawie "Innym żyje się jakoś łatwiej"