en
Menu
Logo Galerii Arsenał

Wyjście z centrum

16.11.2018 - 18.01.2019 / 18:00

Wyjście z centrum

16.11.2018 - 18.01.2019
Otwarcie: Otwarcie: 16.11.2018 / 18:00
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2
Artyści: Artyści: Karolina Breguła, Grzegorz Drozd, Magdalena Firląg, Wojciech Gilewicz, Justyna Górowska, Adam Gruba, Alicja Łukasiak, Daniel Rycharski, ZOR (Zmiana Organizacji Ruchu)
Kuratorka: Kurator: Agata Chinowska
A+
A-
„Bo nasz świat, niby-globalny, jest w gruncie rzeczy planetą wielu tysięcy najróżniejszych i nigdzie nie spotykających się prowincji. Podróż po świecie to wędrówka od prowincji do prowincji, a każda z nich jest samotnie i tylko dla siebie świecącą gwiazdą. Dla większości mieszkających tam ludzi rzeczywisty świat kończy się na progu ich domu, na krańcu ich wioski, najwyżej na granicy ich doliny. Świat dalej położony jest nierealny, nieważny i nawet niepotrzebny, natomiast ten, który mamy pod ręką, w zasięgu naszego wzroku, urasta nam do rozmiarów wielkiego i wszystko inne przesłaniającego kosmosu.”

Ryszard Kapuściński „Heban”
Tematem wystawy „Wyjście z centrum” jest pojęcie „centrum” jako punktu wyjścia do myślenia o świecie. Każdy z nas ma swoje centrum, z którego wyrusza i wobec którego pozycjonuje resztę świata. Owo centrum może być bardzo różnie definiowane; z geograficznego punktu widzenia może być nim nasza wieś, miasto, kraj czy kontynent. Centrum może być postrzegane także w kategoriach politycznych, gospodarczych, a także uwarunkowań kulturowych, religii. Do udziału w wystawie zostali zaproszeni  artyści, którzy od wielu lat eksplorują  kraje nam odległe, egzotyczne. Jednym z założeń wystawy jest pokazanie zmiany sposobu patrzenia na swoje centrum, miejsce z którego wyruszyli. Wystawa mówić będzie o centrum i peryferiach i stawiać pytanie: czy centrum może stać się marginesem i odwrotnie? 
 
Wątek ten przełamują prace Daniela Rycharskiego i Wojciecha Gilewicza, proponując inne spojrzenie. Mikrokosmos Rycharskiego znajduje się we wsi Kurówko na Mazowszu – to miejsce, któremu poświęcił swoje działania artystyczne. Jego prace często pokazują stereotypowe patrzenie na wieś z perspektywy miasta. Artysta jednocześnie odwraca wektor atrakcyjności miasta wobec wsi.  Z kolei Gilewicz obala mit Ameryki jako centrum wszystkiego, ten charakterystyczny dla naszej części Europy, nieco przestarzały dream.

Patroni medialni

Galeria Arsenał - miejska instytucja kultury

Informacja o biletach