en
Menu
Logo Galerii Arsenał

Patrycja Orzechowska. Retrogradacja #2

10.01.2020 - 13.02.2020 / 18:00

Patrycja Orzechowska. Retrogradacja #2

10.01.2020 - 13.02.2020
Otwarcie: Otwarcie: 10.01.2020 / 18:00
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2
Artyści: Artyści: Patrycja Orzechowska
Współpraca ze strony Galerii: Współpraca ze strony Galerii: Ewa Chacianowska
A+
A-
Retrogradacja #2 to kolejna odsłona wystawy – procesu, następny rozdział eseju wizualnego artystki o świecie bez ludzi, w którym główną rolę grają przedmioty. Tytuł jest grą słowną, której przedrostek oznacza nie tyle stylizowanie na przeszłość, co ruch wstecz, spojrzenie w tył, ale bez nostalgii. Trzon odnosi się do zbieraczej strategii artystki, która gromadząc różnorakie, zużyte i często niedziałające obiekty, tworzy osobliwą anty-kolekcję. Sumą obu znaczeń nazwana została nieantropocentryczna opowieść o materialności, łącząca w sobie wizje przeszłości i przyszłości. Strategią artystki jest kolekcjonerstwo: przedmiotom bezużytecznym i zapomnianym nadaje nowe życie, tworząc z nich instalacje. Nie stara się jednak zawładnąć porządkiem życia artefaktów, wręcz przeciwnie, oddaje przedmiotom to, co ich – istotę rzeczy.

Wydarzenia towarzyszące:
11.01.2020 (sobota), godz. 11 - oprowadzanie autorsko-kuratorskie po wystawie

Patrycja Orzechowska

artystka wizualna, autorka książek artystycznych; zajmuje się fotografią, kolażem, instalacją, zbieractwem, grafiką użytkową i filmem; absolwentka grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku; aktualnie doktorantka na Interdyscyplinarnych Studiach Doktoranckich Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu; wielokrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Gdańska. Jej prace były prezentowane na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Mieszka i pracuje w Gdańsku.
 
Swoją pracę traktuje jako pole eksperymentu i doświadczania, dlatego też oprócz czerpania z nauk psychologii czy socjologii chętnie sięga po ryzykowne praktyki i metody takie jak ustawienia hellingerowskie, astrologię czy inne para nauki po to aby za ich pomocą stworzyć alternatywny obraz rzeczywistości.
 
W ostatnich swoich pracach zajmuje się głównie ontologią zorientowaną na przedmiot. Pracując na resztkach, na gotowych przedmiotach, na ludzkim ciele uprawia mimochodem fizyczny i mentalny recykling. Robiąc kolaże ze starych gazet i książek (Monuments, Deadline. Never Ending Story, Kinderturnen, Grettings from Eternity), układając ciało niczym glinę (Lepiszcze i Rękoczyny, Studia Gimnastyczne, Sculptures just now!, Homebody), budując nowe formy i znaczenia na kolekcjach sklastrowanych przedmiotów (Retrogradacja, Ashes to Ashes, Medium, Future Perfect, Szkielety, Ściana, Moje małe szybki) wciąż ma do czynienia z fascynującą materialnością ale też piekłem rzeczy.
 
www.patrycjaorzechowska.com

Patroni medialni

Galeria Arsenał - miejska instytucja kultury

Informacja o biletach