en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

OPEN CALL: SOLIDARNOŚĆ I SPRAWSTWO

26.03.2020 - 05.05.2020

OPEN CALL: SOLIDARNOŚĆ I SPRAWSTWO

26.03.2020 - 05.05.2020
Otwarcie: Otwarcie: 26.03.2020
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenal, ul.Mickiewicza 2
A-
A+
KONIEC TEJ HISTORII NIE ZOSTAŁ JESZCZE NAPISANY
Ogłaszamy otwarty nabór do wirtualnej wystawy
SOLIDARNOŚĆ I SPRAWSTWO!

Drogie Artystki, Drodzy Artyści,

jak wszyscy próbujemy odnaleźć się w obecnym kryzysie. Usiłując walczyć z pandemią, znaleźliśmy się w polu „stanu wyjątkowego”. Ponownie zamykamy się w granicach państw narodowych, wprowadzających nadzwyczajne narzędzia kontroli i nadzoru. Chcemy jednak wierzyć, że okres kwarantanny może być także momentem spotęgowanego sprawstwa i budowania wspólnot opartych na działaniu i współpracy.

Zadajemy sobie pytanie o misję czasowo zamkniętej instytucji sztuki. Sądzimy, że jest nią nie tylko wirtualny kontakt z publicznością, ale też solidarność z Wami i udostępnianie przestrzeni dialogu. Nie chcemy pisać „do zobaczenia po wszystkim”. Chcemy wiedzieć, czy wszyscy możecie pozwolić sobie na pozostanie w domu, czy nie potrzebujecie wsparcia. Czym jest dla Was kwarantanna? Ślijcie do nas wiadomości i projekty o codzienności, trudnościach i nadziei. Podzielcie się swoimi doświadczeniami pracy, samotności i relacji międzyludzkich w czasach pandemii.

Przede wszystkim zachęcamy jednak do refleksji nad możliwymi modelami solidarności środowisk artystycznych i aktywistycznych, społeczności lokalnych, grup zawodowych – solidarności z osobami wykluczonymi i znajdującymi się w grupach podwyższonego ryzyka zachorowania, z osobami nie-ludzkimi, z najsłabszymi wobec wirusa i wobec ekonomicznych skutków epidemii. Czekamy na dokumentacje akcji wzajemnej pomocy, przemyślenia o możliwościach i ograniczeniach Internetu jako narzędzia tworzenia wspólnot, próby odpowiedzi na pytanie, jak nie ustawać w walce o lepszą przyszłość, kiedy nie są dostępne narzędzia takie jak publiczne demonstracje i protesty, na propozycje kryzysowego wykorzystania narzędzi artystycznych.

Kryzys potęguje problemy generowane przez globalny kapitalizm, neoliberalną politykę i niekontrolowany konsumpcjonizm. Jednak, jak przypomina dzisiaj Naomi Klein, koniec tej historii nie został jeszcze napisany. Według niej decyzje o sposobie wyjścia z kryzysu nie leżą jedynie w gestii elit i decydentów. Opierać się będą na ideach krążących wokół od dawna. Także tych do tej pory odrzucanych jako utopijne, a dziś stających się częścią codziennej batalii, którą podjąć może każda i każdy z nas. Tego typu „szansę” dają nam tylko momenty głębokiego kryzysu.

Z takim rozpoznaniem współbrzmią słowa Rebekki Solnit: „moment katastrofy często, choć na krótką chwilę, wydobywa z nas to, co najlepsze, [...] w takich godzinach i dniach wiele i wielu z nas może naprawdę zakosztować poczucia wspólnoty, celowości i mocy”. Zakładając za autorką Nadziei w mroku, że kryzys może uczynić nas lepszymi, pytamy, jak możemy go wykorzystać. Czy jest szansa, że przyczyni się do spadku konsumpcji w dłuższym okresie? Czy, jak proponuje w „Dialogu” Kornelia Sobczak, kryzys może stanowić mikrolaboratorium postwzrostu? Jak możemy w tej sytuacji inspirować się wzajemnie do przyswojenia nowych praktyk i jak sprawić, żebyśmy nie zapomnieli o nich w bezpieczniejszych czasach?

Zespół Galerii Arsenał w Białymstoku
Autorki tekstu: Katarzyna Różniak, Eliza Urwanowicz-Rojecka


❗️ JAK APLIKOWAĆ ❗️

Zgłoszenie powinno zawierać następujące dokumenty:
  1. Proponowaną pracę lub koncepcję projektu w dowolnej technice i formacie umożliwiającym prezentację online
  2. Autorski opis pracy
  3. CV
  •  Załączniki nie powinny przekraczać 5MB. W przypadku filmów, prac wideo lub innych, większych plików cyfrowych prosimy o link np. do Vimeo, Youtube lub przesłanie załączników przez Wetransfer
  • Zgłoszenie należy wysłać na adres opencall@galeria-arsenal.pl do 5 maja 2020 roku.
  • W temacie wiadomości prosimy wpisać: „Open Call: Solidarność i Sprawstwo”. 
  • Prosimy, aby prace były wykonywane z zachowaniem środków ostrożności obowiązujących podczas epidemii wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2.

Regulamin dostępny [TUTAJ]

Oto lista artystek i artystów, których prace pokażemy podczas wirtualnej wystawy "Solidarność i sprawstwo":

Adelina Cimochowicz, Monika Drożyńska, Galeria Komputer, Barbara Gryka, Juliana Höschlová, Magdalena Kosek, Daniel Kotowski, Diana Lelonek i Edka Jarząb, Marta Mariańska, Rita Müller, Arek Pasożyt, Photinus Studio (autorki i autorzy projektu: Yevhenii Arlov, Anna Ivchenko, Max Nykyforiv, Oleksandr Reznikov, Oleksandr Sirous, Igor Sokolov, Yevhenii Svystun, Dmytro Tentiuk, Mykhailo Vybodovskyi, Taira Umarova; kuratorki i kuratorzy projektu: Lera Polianskova, Max Robotov, Ivan Svitlychnyi), Marta Romankiv, Ala Savashevich, Sergey Shabohin, Katya Shadkovska, Jana Shostak, Jaśmina Wójcik i Jakub Wróblewski, Weronika Zalewska, Paweł Żukowski.

Gratulujemy!

Patroni Medialni