en
Menu
Logo Galerii Arsenał

Miejsca. Laureaci Nagrody im. K. Malewicza

27.09.2013 - 15.04.2013 / 18:00

Miejsca. Laureaci Nagrody im. K. Malewicza

27.09.2013 - 15.04.2013
Otwarcie: Otwarcie: 27.09.2013 / 18:00
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13, Białystok
Artyści: Artyści: Alevtina Kakhidze, Stas Volyazlovsky, Zhanna Kadyrova
Kuratorka: Kurator: Monika Szewczyk
A+
A-
Europejski Malewicz

To wspaniałe uczucie, kiedy widzisz, jak inicjatywa pomyślana jako przedsięwzięcie o zasięgu krajowym rozrasta się i przybiera charakter międzynarodowy. Kiedy widzisz, jak daje ona impuls do tworzenia innych podobnych jej projektów, których teraz na Ukrainie jest już kilka. To miłe uczucie mówić o Nagrodzie im. Kazimierza Malewicza jako o nagrodzie zainicjowanej przez Instytut Polski w Kijowie i wspieranej przez najważniejsze polskie i ukraińskie instytucje zajmujące się sztuką współczesną. Nagroda im. Kazimierza Malewicza dla młodych artystów ukraińskich do 40 roku życia, ustanowiona w 2008 roku, wydawała się czymś oczywistym, bo była nowa, nieznana i pierwsza… Na dzisiejszej Ukrainie takich nagród jest już kilka.
 
Nagroda Artystyczna im. Kazimierza Malewicza została zainicjowana w roku 2008 przez Instytut Polski w Kijowie i ukraińską Fundację Centrum Sztuki Współczesnej z wielu różnych powodów. Jednym z nich jest chęć zwrócenia uwagi na artystów ukraińskich, którzy posługują się oryginalnym językiem i umożliwienie im pobytu i działań w Polsce. Pierwszą formalną zachętą jest rezydencja w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Dzięki niej artyści nawiązują kontakty towarzyskie i profesjonalne. To nie tyle sposób na utrwalanie kanonu, co raczej tworzenie nowych punktów dialogu między środowiskami artystycznymi Polski i Ukrainy.
 
Alevtina Kakhidze, Stas Volyazlovsky i Zhanna Kadyrova – zdobywcy Nagrody im. Kazimierza Malewicza – przedstawiają swoje ostatnie realizacje w Galerii Arsenał w Białymstoku, która jest kluczowym partnerem tej inicjatywy i najaktywniej działającą na Wschodzie galerią sztuki w Polsce. Artyści ci operują oryginalnym językiem, każdy z nich prezentuje istotne stanowisko w sferze artystycznej i publicznej. Alevtina Kakhidze – pierwsza laureatka Nagrody im. Malewicza w 2008 roku – nie tylko brała udział w projektach polsko-ukraińskich, ale także inicjowała obecność artystów polskich na Ukrainie. Stas Volyazlovsky – zwycięzca z roku 2010 – podczas rezydencji zrealizował film dotyczący jego polskich korzeni, brał udział w wystawach sztuki ukraińskiej w Polsce i polskiej na Ukrainie. Podobnie Zhanna Kadyrova – uhonorowana w roku 2012 oryginalna rzeźbiarka i członkini grupy Rewolucyjna Przestrzeń Eksperymentalna (R.E.P) – także zrealizuje swój projekt podczas pobytu rezydencyjnego. Prace wszystkich laureatów znajdują się w kolekcjach polskich instytucji publicznych i są wprowadzane w kontekst międzynarodowy głównie dzięki Galerii Arsenał w Białymstoku, ale także Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
 
Prezentacja „Miejsca” w Galerii Arsenał to pierwsza zbiorowa wystawa laureatów Nagrody im. Kazimierza Malewicza i zarazem nowy etap tej nagrody. Zostanie ona pokazana w przyszłym roku w Narodowym Muzeum Sztuki Ukrainy, będąc kolejnym mostem łączącym artystów, kraje i instytucje…
 
Jarosław Godun
Dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie

 
Inicjatywa ufundowania nagrody dla młodego artysty ukraińskiego przez Instytut Polski w Kijowie wydaje się momentem jeśli nie przełomowym, to bardzo ważnym dla kształtowania się ukraińskiej sceny artystycznej. Była to pierwsza nagroda artystyczna na Ukrainie (po niej pojawiła się PinchukArtCentre Prize). Nagroda, która dzięki staranności Instytutu trafiała w ręce wspaniałych artystów, dając jednocześnie sygnał, że przyszedł czas na sztukę inną niż proponowana przez akademię.
W konkursie nominowano młodych, progresywnych artystów. Śledząc kolejne edycje, dowiadywaliśmy się coraz więcej o sztuce na Ukrainie. Coraz trudniej było zdecydować, kto ma tę nagrodę otrzymać.
 
Nagroda jest mocnym narzędziem w rękach Instytutu, który od początku wspiera młodą sztukę wizualną Ukrainy. Instrumentem motywującym artystów, wartościującym, ale też promującym młodą sztukę, zarówno w Polsce jak i na samej Ukrainie.
 
Pozostając pod wrażeniem tej konsekwentnej pracy, zaprosiliśmy do Galerii Arsenał w Białymstoku Nagrodę im. Kazimierza Malewicza – jako zjawisko, które prezentujemy na wspólnej wystawie jej trzech dotychczasowych laureatów: Alevtiny Kakhidze, Stasia Volyazlovskiego i Zhanny Kadyrovej. Nie jest to typowa wystawa zbiorowa, czyli tematyczna, lecz połączenie trzech indywidualnych prezentacji i obszarów, którymi obecnie zajmują się ci znakomici artyści. To także połączenie trzech równoległych narracji, w których istotnym motywem jest miejsce. W wypadku Stasia i Alevtiny to miejsce prywatne: przeniesione bezpośrednio w przestrzeń galerii lub oswojone przez inscenizację. W twórczości Zhanny – interwencja w przestrzeń jest raczej rodzajem komentarza niż atawistycznego zaznaczania.
 
Wszyscy artyści pokazywali już swoje prace w Galerii Arsenał. Są także obecni – poprzez swoje reprezentacyjne dzieła – w tworzonej przez Galerię Arsenał i Podlaskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych Kolekcji II. Czekamy jednak na każde z nimi spotkanie i idący za nim kolejny powiew świeżości ze Wschodu.
 
Monika Szewczyk
kuratorka wystawy


ulotka PL
ulotka UA

 
Zhanna Kadyrova - Ur. w Browarach na Ukrainie w 1981 r.
1992-1999 – Państwowa Plastyczna Średnia Szkoła im. Tarasa Szewczenki, Kijów, Ukraina.
Aktywny członek grupy R.E.P (Revolutionary Experimental Space).
Nagrody
Nagroda Artystyczna im. Kazimierza Malewicza 2012
Nagroda Sztuki Nowoczesnej im. Sergeya Kuryokhina 2012
Projekt Rzeźba Kijów (Kiev Sculpture Project), festiwal rzeźby w przestrzeni publicznej,Grand Prix
Laureatka Nagrody Specjalnej Pinchuk Art Center 2011
Wybrane wystawy indywidualne
2012 - Tłum, PinchukArtCentre, Kijów, Ukraina.
2012 - Asfalt, CSW Zamek Ujazdowski. Warszawa, Polska.
2011 - Implicit form, Mała Galeria Mystetskyi Arsenal. Kijów, Ukraina.
2010 - The guide, Galeria Lavra. Kijów, Ukraina.
2006 – galeria Regina. Moskwa, Rosja.
2004 - R.E.P. (RevolutionalExperimental Space), Kijowskie Centrum Sztuki Współczesnej przy Narodowym Uniwersytecie, "Akademia Kijowsko - Mohylańska" .Kijów, Ukraina.
Wybrane wystawy grupowe
2012 – Projekt Rzeźba Kijów (Kiev Sculpture Project),Narodowy Ogród Botaniczny im. M.M.Hryszka. Kijów, Ukraina.
2012 - ARSENALE 2012. 1. Międzynarodowe Biennale Sztuki Współczesnej w Kijowie. Projekt specjalny Podwójna Gra. Kijów, Ukraina.
2012 – Mit ukraiński barok, Narodowe Muzeum Sztuki Ukrainy. Kijów, Ukraina.
2012 - Angry birds, Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Warszawa, Polska.
2011 – wystawa Laureatów Nagrody PinchukArtCentre, PinchukArtCentre, Kijów, Ukraina.
2011 - Impossible community, Moskiewskie Muzeum Narodowe Sztuki Współczesnej. Moskwa, Rosja.
2011 - Independant. Mystetskyi Arsenal. Kijów, Ukraina.
2011 - Drill in the frame of ViennaFair. Wiedeń, Austria.
2011 - The City project, BlackSquareGalery. Miami, USA.
2010 - The Big Surprise, Narodowe Muzeum Sztuki Ukrainy. Kijów, Ukraina.
2010 - Euro Maintenance in Europe, Kunsttraum. Monachium, Niemcy.
2010 - If. Ukrainian art in transition. PERM Muzeum Sztuki Współczesnej. Perm, Rosja.
2010 - Tape it, galeria Оui. Grenoble, Francja.
2010 - Those who came in 2000s, CCA М17. Kijów, Ukraina.
2010 – Festiwal sztuki współczesnej Dream Catcher, galeria Black Square. Miami, USA.
2009 - The Conqured City, galeria Regina. Moskwa, Rosja.
2009 – Nowa Historia, Muzeum Sztuki, Charkow, Ukraina.
2009 - No more Reality crowd and performance, galeria Depo. Stanbul.Turcja.
2008 – Inne miasto. Inne życie, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki. Warszawa, Polska.
2008 - No more reality, De Appel Art Centre. Amsterdam, Holandia.
2008 - Checkpoint, Galeria F.A.I.T.. Kraków, Polska.
wywiad z artystką

wywiad z artystką PL
wywiad z artystką UA

Alevtina Kakhidze 
– ur. 1973, Kijów, Ukraina. Mieszka i pracuje w Kijowie.
Wystawy indywidualne oraz performase:
2010 – Unlimited, Botkyrka Konsthall, Sztokholm, Szwecja
2009 – Every Week A New, Iaspis (projekt w przestrzeni publicznej), Sztokholm, Szwecja
2006 – Only for Men, Or My beloved, appear in the mirror, Centrum Sztuki Współczesnej przy NaUKMA, Kijów, Ukraina. Gloves, KBH Konsthal, Kopenhaga, Dania
Wybrane wystawy grupowe:
2011 – Podróż na Wschód, Galeria Arsenał, Białystok, Polska
2010 – Cash Flow, Botkyrka Konsthall, Sztokholm, Szwecja, IF, Muzeum Sztuki Współczesnej PERMM, Perm, Rosja
2009 – 1989 Turbulent World  - Telling time, Goethe – Institut, Region Wschodnioeuropejski i Srodkowoazjatycki Berlin, Moskwa, Kijów, Mińsk, Tbilisi, Taszkent, Ałma – Ata, Biszkek, Petersburg, Nowosybirsk
2007 – Unkinown Pleasures, Stadtgalerie, Bern, Szwajcaria
2006 – Global, Kunstfort, centrum voor actuele Kunst, Vijjfhuizen, Holandia. How To Do Things? – In the Middle of (No)where…, Centrum Sztuki Współczesnej, Nikolai, Kopenhaga, Dania
2005 – Stepping out, Jan van Eyck Academie, Maastricht, Holandia, For and from, The Metropole Galleries, Kent, Anglia
Nagrody I granty:
2008 – Nagroda Artystyczna im. Kazimierza Malewicza ufundowana przez Polski Instytut w Kijowie, Ukraina.
2002 – 1 nagroda w konkursie dla współczesnych kuratorów i artystów. Centrum Sztuki Współczesnej przy NaUKMA, Kijów, Ukraina

wywiad z artystką PL
wywiad z artystką UA
 
Stas Volyazlovsky – ur. 1971 w Chersoń, Ukraina, Mieszka i pracuje w Chersoniu.
Wybrane wystawy indywidualne:
2008 – Wall Newspapers, Atelier Karas Gallery, Kijów, Ukraina, Chanson Art., Regina Gallery, Moskawa, Rosja
2006 – The fabric, Tsekh gallery, Kijów, Ukraina
Wybrane wystawy zbiorowe:
2011 – Podróż na Wschód, Galeria Arsenał, Białystok, Polska
2010 – Frieze Art Fair, Londyn, Anglia, The Armory show, Nowy Jork, ISA, If, Muzeum Sztuki Współczesnej PERMM, Perm, Rosja
2009 – 3. Biennale Sztuki Współczesnej w Moskwie, Centrum Sztuki Współczesnej Garage, Moskwa, Rosja. Fuck Young, Rwegina Gallery, Moskwa, Rosja, Past.Future. Perfect, Calvert22, Londyn, Anglia
2008 – The Armory Show, Nopwy Jork, USA, Artissima, Turyn, Włochy. Art Basel Miami Beach, Miami, USA
2007 – Wspólnoty. Młoda Sztuka Ukrainy, Galeria Arsenał, Białystok. Art. Moscow, Moskwa, Rosja
2006 – Testing stadion, Sculpture House, Sztokholm, Szwecja

wywiad z artystą PL
wywiad z artystą UA

 
Wystawa realizowana w ramach Festiwalu "Wschód Kultury - Inny Wymiar"
„Wschód Kultury” to nowa forma współpracy kulturalnej miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. Po raz pierwszy na taką skalę trzy miasta – Białystok, Lublin, Rzeszów odkrywają nowe możliwości współdziałania środowisk na rzecz obiegu kultury ponad granicami, wymiany artystycznej i kulturalnej, mobilności artystów i dzieł. Projekt powstał dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych i samorządów wschodniej Polski, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury.
Pierwszym wspólnym przedsięwzięciem miast będzie organizacja trzech festiwali: w Rzeszowie Europejski Stadion Kultury pod koniec czerwca, w Białymstoku Inny wymiar zaplanowany na koniec września oraz w Lublinie festiwal Integracje – Mediacje towarzyszący Kongresowi KIEW pt. „Kultura dla Partnerstwa Wschodniego”, na początku października. Program artystyczny będzie opierał się przede wszystkim na inicjatywach lokalnych operatorów kultury i artystów, wymianie projektów artystycznych między miastami, a także wspólnych projektach realizowanych z artystami z krajów Partnerstwa Wschodniego. Współpraca z krajami Partnerstwa Wschodniego ma pokazać ich potencjał, a także być inspiracją dla uczestników festiwali, gdyż kultura tych krajów nie jest wciąż w Polsce znana i popularna. Projekt odbywać się będzie w trzech odsłonach:
 
28-30 czerwca 2013, Rzeszów – Europejski Stadion Kultury
25-29 września 2013, Białystok – Inny wymiar
1-6 października 2013, Lublin – Integracje – Mediacje
więcej:

Wydarzenia towarzyszące:

28.09.2013, godz. 11.00
- oprowadzanie autorsko-kuratorskie


Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Miasta Białegostoku

Organizatorem wystawy jest Podlaskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych i Galeria Arsenał w Białymstoku

Partner wystawy: Instytut Polski w Kijowie

GALERIA ARSENAŁ - MIEJSKA INSTYTUCJA KULTURY