en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

Jest tak, jak się Państwu wydaje

09.06.2017 - 17.08.2017 / 18:00

Jest tak, jak się Państwu wydaje

09.06.2017 - 17.08.2017
Otwarcie: Otwarcie: 09.06.2017 / 18:00
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2
Artyści: Artyści: Wojciech Bąkowski, Alicja Bielawska, Piotr Bosacki, Bownik, Diana Lelonek, Piotr Łakomy, Gizela Mickiewicz, Witek Orski, Janek Simon, Iza Tarasewicz
Kuratorka: Kurator: Monika Szewczyk
A-
A+
Obszarem tematycznym wystawy „Jest tak, jak się Państwu wydaje”* jest próba nowego spojrzenia na nieprzystawalność naszych wyobrażeń o rzeczywistości do niej samej.
Myślimy o rzeczywistości jako o czymś obiektywnym, niezależnym od nas, o czymś, co ma miejsce, dzieje się wokół, o czymś, w czym uczestniczymy i co próbujemy zmieniać – ale co generalnie nas przerasta, jest ponad nami. Tymczasem to, że odbieramy rzeczywistość subiektywnie, poddajemy ją interpretacji, powoduje, że nie jest ona spójną obiektywną wartością. Kiedy konfrontujemy ze sobą nasze spostrzeżenia, dostrzegamy, jak bardzo się różnią. Nawet gdy patrzymy na proste, oczywiste przedmioty, widzimy je w sposób zindywidualizowany, a co dopiero gdy chodzi o złożone zjawiska i procesy, o „rozumienie świata”. Ta różnorodność widzenia sama w sobie jest fascynująca i wzbogacająca, ale jednocześnie komplikuje, uniemożliwia osiągnięcie porozumienia. Sztuka może być narzędziem komunikacji, ale przyjmijmy, że jest narzędziem bardzo nieprecyzyjnym. Podejmując próby tłumaczenia rzeczywistości, sztuka niejednokrotnie czyni jej obraz jeszcze bardziej niejednoznacznym.

Prace prezentowanych na wystawie artystów często nie są tym, czym się wydają. Czasem, udając proste przedmioty, zawierają w sobie złożone narracje; innym razem, pokazując skomplikowane procesy, komunikują proste treści. Niekiedy bazują na koncepcjach filozoficznych czy naukowych, kiedy indziej wynikają z prostych intuicji – ale wszystkie dotyczą interpretacji rzeczywistości i subtelnej granicy między nią samą a naszym o niej wyobrażeniem.

Diana Lelonek zmienia przestrzeń galerii w laboratorium, w którym testuje różne sposoby bytowania roślin na odpadach europejskiej cywilizacji. Na pograniczu natury i nauki sytuują się ostatnie prace Izy Tarasewicz. Minimalistyczna, zbudowana ze złomu praca Piotra Łakomego tworzy własne zdegenerowane uniwersum. Podobną estetyką operuje Gizela Mickiewicz. Obie z Alicją Bielawską budują konstelacje przedmiotów, wskazując na ich wzajemne powiązania; są to przedmioty abstrakcyjne, a mimo to budzące skojarzenia z codziennością. Analiza wzruszeń i rozdrażnień, poklatkowy film Wojciecha Bąkowskiego, wprowadza co prawda pewną narrację, ale pozostającą w obszarze niedomówień. Bownik i Witek Orski odrealniają obrazy, eksplorując codzienność w poszukiwaniu niesamowitości.

Chcemy zwrócić uwagę na społeczną funkcję sztuki jako otwartej płaszczyzny dyskursu o rzeczach uniwersalnych. Wybrani przez nas artyści przedstawią szerokie spektrum technik oraz sposobów prezentacji artystycznej – wideo, obrazy, instalacje, które staną się czytelne dla widzów niezależnie od ich wieku, płci, wykształcenia czy statusu społecznego.

Monika Szewczyk

*Tytuł wystawy jest parafrazą tytułu dramatu Luigiego Pirandella Tak jest, jak się państwu zdaje [oryg. wł. Così è (se vi pare)].

Michał Łukaszuk, Jest tak, jak się Państwu wydaje
 
Wystawa „Jest tak, jak się Państwu wydaje” zadaje ważne pytania o to, czym jest symboliczne pole sztuki, jak kształtuje się jej obieg, oraz próbuje poddać krytycznej analizie gotowe modele postrzegania dzieł sztuki, pewnego rodzaju zaprojektowaną percepcję rzeczywistości, którą kształtują konteksty kulturowe, wbudowane klisze czy same mechanizmy instytucji. [...]

czytaj cały tekstWstęp wolny na wystawę

Wydarzenie towarzyszące:

10 czerwca 2017, godz. 11:00-13:00

Dyskusja: Sztuka-sprawczość-rzeczywistość

Spotkanie będzie poprzedzone oprowadzaniem autorsko-kuratorskim, tłumaczonym na polski język migowy 

W dyskusji udział wezmą:
Prof. Marek Krajewski
Dr Mateusz Skrzeczkowski
Stach Szabłowski
Spotkanie poprowadzi:
Dr hab. Iwona Kurz 

Wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patroni medialni

Galeria Arsenał - miejska instytucja kultury

Oprowadzanie autorsko-kuratorskie tłumaczone na PJM_10.06.2017

Przejdź do odtwarzania filmu

Jest tak. jak się Państwu wydaje. Widok ogólny wystawy

Obrazy i instalacje  powieszone w przestrzeni Galerii Arsenał, białe ściany