en
Menu
Logo Galerii Arsenał

Jasmina Metwaly. Ćwiczenia

24.04.2020 - 18.06.2020 / 18:00

Jasmina Metwaly. Ćwiczenia

24.04.2020 - 18.06.2020
Otwarcie: Otwarcie: 24.04.2020 / 18:00
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2
Artyści: Artyści: Jasmina Metwaly
Kurator: Kurator: Arkadiusz Półtorak
Współpraca ze strony Galerii: Współpraca ze strony Galerii: Tomek Pawłowski Jarmołajew
A+
A-
Wystawa w Galerii Arsenał będzie prezentacją najnowszych prac polsko-egipskiej artystki. Począwszy od 2011 roku, kiedy Metwaly zaangażowała się w działalność aktywistyczną w trakcie tzw. arabskiej wiosny, jej twórczość oscyluje wokół tematów związanych z systemami społecznej kontroli, prawem i taktykami obywatelskiego oporu.
Ujęcie tej praktyki w kategoriach "uprawiania aktywizmu poprzez sztukę" nie byłoby jednak trafne. W swojej twórczości Metwaly zajmuje zdystansowaną pozycję wobec polityki i przygląda się jej za pośrednictwem rozmaitych "filtrów": już to literacko-teatralnej fikcji, już to narzędzi badawczych jak analiza dyskursu. Jeżeli, jak pisał Walter Benjamin, krytyka jest właśnie kwestią odpowiedniego dystansu, artystyczną działalność Metwaly można podsumować jako ćwiczenie krytycznej świadomości.

Jasmina Metwaly

urodzona w polsko-egipskiej rodzinie artystka wizualna, autorka filmów, współzałożycielka aktywistycznego kolektywu Mosireen. Chociaż pracuje głównie z kamerą, ostatnio powraca do rysunku, który wyćwiczyła w trakcie studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W swoich projektach filmowych czerpie obficie z tradycji teatru i sztuki performance, skupiając się przede wszystkim na procesie twórczym. Interesuje się przede wszystkim praktykami, którym można przypisać rolę socjotwórczą, i generowaniem napięć pomiędzy uczestnikami artystycznych projektów a publicznością. Wśród jej ostatnich filmów wyróżnić warto We Are Not Worried in the Least, 2018; From Behind of the Monument, 2013 oraz Out on the Street, 2015 (wyprodukowany wraz z Philipem Rizkiem). Ostatnio wystawiała m.in. w SAVVY Contemporary (Berlin), Hammer Museum (Los Angeles) czy KW (Berlin).
Informacja o biletach