en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

Globalna kontrola i cenzura

26.01.2018 - 01.03.2018 / 18:00

Globalna kontrola i cenzura

26.01.2018 - 01.03.2018
Otwarcie: Otwarcie: 26.01.2018 / 18:00
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2
Artyści: Artyści: Hamra Abbas, Selma Alaçam, Halil Altındere, Daniel G. Andújar, Osman Bozkurt, James Bridle, Alice Cavoukdjian dite Galli, Michael Grudziecki, KIT – KASTEL, Frédéric Krauke, Marc Lee, Virginia Mastrogiannaki, Erik Mátrai, Chris Oakley, Ruben Pater, Dan Perjovschi, Ma Qiusha, R.E.P., Oliver Ressler, Bernhard Serexhe, Christian Sievers, Kota Takeuchi, Wilko Thiele, Ivar Veermäe, Alex Wenger & Max-Gerd Retzlaff,
Kuratorzy: Kurator: Bernhard Serexhe, Lívia Nolasco-Rózsás
Współpraca: Współpraca: Dorota Swinarska z Goethe-Institut
Współpraca ze strony Galerii: Współpraca ze strony Galerii: Eliza Urwanowicz-Rojecka
A-
A+
Wiedza to władza. Tę zaś dzierżą przede wszystkim ci, którzy kontrolują przepływ informacji. Dotyczy to zwłaszcza kultury cyfrowej, gdyż wszelka znajdująca się w globalnej sieci internetowej informacja może zostać zmanipulowana w sposób niekontrolowany.
Przez długi czas możliwość korzystania z narzędzi cyfrowych budziła nadzieje na nowe formy demokratycznego uczestnictwa, ostatnio jednak nadużywa się ich jako doskonałego instrumentu do inwigilacji milionów ludzi. Państwa demokratyczne od dawna już uzurpują sobie prawo do szpiegowania nawet własnych „przyjaciół” na wszelkich możliwych polach: militarnym, gospodarczym czy społecznym oraz na wszystkich poziomach – pod lupą są bowiem zarówno rządy, instytucje, organizacje pozarządowe, jak i pojedynczy obywatele.

Prócz prowadzonej na masową skalę analizy metadanych komunikacyjnych, jak również masowego dostępu do danych osobowych mamy też do czynienia z nasileniem się mniej lub bardziej jawnej cenzury, która przyjmuje formę manipulacji lub uciszania. Gdy wzbudzanie strachu nie wystarczy, istnieje całe spektrum metod utajniania informacji: od utrudniania publikacji artykułów po porwania i zabójstwa dziennikarzy. Bycie zdanym na łaskę wszechpotężnej władzy kontroli i cenzury stało się conditio humana naszych czasów. Dziś znaczna część opinii publicznej poddała się w obliczu powszechnej inwigilacji – tak państwowej, jak i komercyjnej.

Wystawa „Globalna kontrola i cenzura” ('Global Control and Cenzorship') powstała dzięki ZKM Karlsruhe (Zentrum für Kunst und Medien – Centrum Sztuki i Mediów w Karlsruhe), współpracującym z licznymi naukowcami, dziennikarzami, aktywistami i artystami z około dwudziestu krajów na całym świecie, jak również przy wsparciu ekspertów i organizacji, takich jak: German PEN Center, Chaos Computer Club czy Reporterzy bez Granic, oraz platform cyfrowych, m.in.: netzpolitik.org, digitalcourage.de, WikiLeaks i in. Wystawa ma na celu poszerzenie przestrzeni debaty na temat wszechobecnej inwigilacji i metod cenzury, co jest palącą kwestią nie tylko wobec nowych doniesień medialnych, ale też z powodu narastających trudności w śledzeniu podobnych praktyk.

Bernhard Serexhe / ZKM Karlsruhe
(tłumaczenie: Rafał Kuczyński)

Wydarzenia towarzyszące:
27.01.2018, g. 11:00 - oprowadzanie autorsko kuratorskie tłumaczone na język polski
23.02.2018, g. 17:00 - warsztaty dot. ograniczeń Internetu w Chinach dla osób 15+ prowadzone przez Grzegorza Bojanka
27.02.2018, g. 18:00 - Wolność i kontrola, prywatne i publiczne a tożsamość i biografia w kulturze cyfrowej - wykład dr Wojciecha SiwakaPodczas wernisażu o odpowiednią atmosferę dźwiękową zadba Jędrzej Dondziło aka Dtekk

Organizatorzy

Współorganizator

Patroni medialni

Galeria Arsenał - miejska instytucja kultury

Globalna kontrola i cenzura, film z wystawy

Przejdź do odtwarzania filmu

Globalna kontrola i cenzura. Widok ogólny wystawy

Przejdź do odtwarzania filmu

Globalna kontrola i cenzura, trailer

Przejdź do odtwarzania filmu

Powiązane Wydarzenia

Widok ściany na której wyświetlany jest obraz z projektora. Świało przyciemnione.
23.02 - 23.02

Warsztaty towarzyszące wystawie "Globalna kontrola i cenzura"