en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

Diana Lelonek. Kompost

09.04.2021 - 20.05.2021

Diana Lelonek. Kompost

09.04.2021 - 20.05.2021
Otwarcie: Otwarcie: 09.04.2021
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał w Białymstoku, ul.Mickiewicza 2, Białystok
Artyści: Artyści: Diana Lelonek
Kuratorka: Kurator: Monika Szewczyk
A-
A+

„Kompost” to nowa, popandemiczna (czy raczej śródpandemiczna) wystawa Diany Lelonek – artystki łączącej sztukę z naukami przyrodniczymi i aktywizmem, badającej relacje między ludźmi i nieludźmi a środowiskiem. Kompost to cmentarzysko roślin – a zarazem niezwykle żyzne miejsce powstawania życia, ciepłe schronienie umożliwiające przetrwanie czy przepoczwarzenie się do nowej formy. Ten poziom ambiwalencji odnajdziemy w postantropocentrycznych wizjach powolnego porastania mchem i perspektywie znieczulenia ziołowymi naparami jako sposobu radzenia sobie ze strachem.

Diana Lelonek

ur. 1988, absolwentka Wydziału Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (2014), gdzie ukończyła też Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie, uzyskując w 2019 roku doktorat w zakresie sztuk wizualnych.
W swoich pracach podejmuje próbę redefinicji pojęcia natury. Jej projekty to krytyczna odpowiedź na procesy nadprodukcji, nieograniczonego wzrostu i naszego podejścia do środowiska. Posługuje się różnymi mediami – od fotografii, obiektów i instalacji po zielarstwo i produkcję soków.
Laureatka wielu nagród, wyróżnień i konkursów, w tym: Paszportu „Polityki” (2019), Nagrody Fundacji Vordemberge-Gildewart (2018), ShowOFF w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie (2014), ReGeneration 3 w Musée de l’Elysée w Lozannie (2014), nominacji do Talentów „Trójki” (2017), nominacji do Grand Prix Fotofestiwal 2018. Swoje prace pokazywała m.in. na Międzynarodowym Biennale Sztuki Współczesnej RIBOCA w Rydze, festiwalu CULTURESCAPES w Bazylei, Miesiącu Fotografii w Krakowie, WRO Biennale; w galerii Edith-Russ-Haus w Oldenburgu, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Galerii Arsenał w Białymstoku, Le Musée de l’Elysée w Lozannie, MOCAK-u w Krakowie, Temporary Gallery w Kolonii, Museo Amparo w Puebla (Meksyk), Tokio Photographic Art Museum, Tallinn Art Hall.
Informacja o biletach