en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

BOWNIK. Wyobraź sobie czasy, w których wszystkie rekordy już padły

20.01.2017 - 23.02.2017 / 18:00

BOWNIK. Wyobraź sobie czasy, w których wszystkie rekordy już padły

20.01.2017 - 23.02.2017
Otwarcie: Otwarcie: 20.01.2017 / 18:00
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2, Białystok
Artyści: Artyści: Bownik
Kuratorka: Kurator: Agata Chinowska
A-
A+
Wystawa odwołuje się bezpośrednio do przejawów młodości – swoistego zamknięcia w percepcji dwóch czasów: historycznego i magicznego. Młodości jako okresu przepełnionego wyzwaniami i eksperymentami. To czas kombinacji przeciwieństw, które stają się powtarzalnymi rekordami młodości. Zdobywane i kolekcjonowane trofea stanowią jedyną rzeczywistość posiadaną i identyfikowaną.
W Galerii Arsenał pokażemy prace Bownika m.in. z cyklu „Koleżanki i Koledzy", a także dwie nowe fotografie stworzone specjalnie na tę wystawę, w których artysta kontynuuje wątek młodości. Po raz pierwszy zostaną pokazaną szkice do zdjęć – niewielkie rysunki na papierze, często opatrzone notatkami artysty, będące swoistym zapisem procesu twórczego i jednocześnie pierwowzorem wielkoformatowych fotografii.Rozmowa Agaty Chinowskiej z Bownikiem na temat jego wystawy w Galerii Arsenał w Białymstoku w 2017 roku
 
 
Zacznijmy od tytułu wystawy: „Wyobraź sobie czasy, w których wszystkie rekordy już padły” – według Facebooka jest stanowczo za długi, przekracza limit znaków tytułu wydarzenia. Czy możesz opowiedzieć, skąd ten tytuł i do czego się odnosi?
 
To wymóg formatu; zderzenia z tego typu ograniczeniami są zawsze bardzo ciekawe.
Tytuł odwołuje się bezpośrednio do przejawów młodości – swoistego zamknięcia w percepcji dwóch czasów: historycznego i magicznego. Młodości jako okresu przepełnionego wyzwaniami i eksperymentami. To czas kombinacji przeciwieństw, które stają się powtarzalnymi rekordami młodości. Zdobywane i kolekcjonowane trofea stanowią jedyną rzeczywistość posiadaną i identyfikowaną.
 
To bardzo filozoficzne, co mówisz, podobnie jak tytuł wystawy. Czy studia filozoficzne mają wpływ na Twoją twórczość artystyczną?
 
Raczej tak, te studia to wirus.

Czytaj więcejBownik (ur. 1977) – absolwent filozofii na lubelskim Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej oraz fotografii w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Do najbardziej znanych prac artysty należą fotograficzne cykle: Gamers, E-Słodowy, Koleżanki i koledzy, Disassembly. Jego książka Disassembly, wydana przez wydawnictwo Mundin, otrzymała główną nagrodę w konkursie Fotograficzna Publikacja Roku 2014. Ta sama książka została nominowana do Kassel Photobook Award 2014. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i grupowych. Jego prace znajdują się w kolekcjach Museum In Huis Marseille w Amsterdamie, Fundacji Sztuki Polskiej ING i zbiorach prywatnych.

 
Wydarzenie towarzyszące:

21 stycznia 2017, godz. 11:00

Oprowadzanie autorsko-kuratorskie z tłumaczką polskiego języka migowego

Tłumaczenie: Justyna Nowosadko

Wstęp wolny.

Oprowadzania z audiodeskrypcją

14 lutego godz. 11:30,
15 lutego, godz. 12:30,
16 lutego godz. 15:30,
17 lutego, godz. 13:00,
21 lutego, godz. 16:30

Przygotowanie i realizacja: Justyna Kołodko-Bietkał, Izabela Liżewska, Agnieszka Pawelska

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Patroni medialni

Galeria Arsenał - miejska instytucja kultury

Oprowadzanie autorsko-kuratorskie z tłumaczką PJM_21.01.2017

Przejdź do odtwarzania filmu

BOWNIK. Wyobraź sobie czasy, w których wszystkie rekordy już padły. Widok ogólny wystawy

Sala w Galerii Arsenał w Białymstoku. Na białej ścianie wisi wielkoformatowa fotografia o ciemnej kolorystyce. Na drugiej ścianie widoczne nazwisko artysty, tytuł wystawy oraz nazwisko kuratora.