en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

ANNA KONIK - I samma stad, under samma himmel… W tym samym mieście, pod tym samym niebem...

01.03.2013 - 30.03.2013 / 18:00

ANNA KONIK - I samma stad, under samma himmel… W tym samym mieście, pod tym samym niebem...

01.03.2013 - 30.03.2013
Otwarcie: Otwarcie: 01.03.2013 / 18:00
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2, Białystok
Artyści: Artyści: Anna Konik
Kurator: Kurator: Magdalena Godlewska
A-
A+

 

 

2 marca 2013 o godz. 11:00
PANEL DYSKUSYJNY towarzyszący wystawie

więcej informacji


Bohaterami twórczości Anny Konik są ludzie. Zawsze na pierwszym planie, oprowadzają artystkę po swoich miejscach i po swoim życiu. Anna Konik opowiada ich historie czasami stojąc za kamerą, czasami fizycznie pokazując się na planie filmu. Niezależnie od tego czy jest widoczna czy też nie, wiemy że razem z nimi przeżywa ich skomplikowane losy. Należy do grona artystów zajmujących się problemem osób wyalienowanych ze społeczeństwa. Doznających wykluczenia ze względu na status  określony wiekiem,  chorobą, narodowością. Jej bohaterowie są przezroczyści albo wręcz przeciwnie - bardzo widoczni. Od jednych i drugich chcemy uciec. Chcemy ich nie zobaczyć albo przynajmniej nie zapamiętać.  Są „obcy”, pozostają na marginesie życia społecznego. Anna Konik nam ich przedstawia, pokazuje że oto są. Tylko nie wiadomo dlaczego nie spotykamy ich w „naszym” sklepie, w  „naszym” parku, na „naszej”  ulicy. 

Prezentowany obecnie w Galerii Arsenał, najnowszy projekt artystki „W tym samym mieście, pod tym samym niebem…” przekracza tę granicę przed, którą jeszcze możemy się czuć bezpiecznie gdyż problem pozornie nas nie dotyczy. 
 
Jest to 14 filmów wideo, w których historie kobiet , emigrantek i uciekinierek z Czeczenii, Afganistanu, Syrii, Somalii, Iraku, Turcji, Kurdystanu, Inguszetii opowiadają mieszkanki Sztokholmu i Białegostoku. Prezentacja składa się z 7 filmów zrealizowanych podczas pobytu rezydencyjnego artystki w Szwecji. Kolejnych 7 filmów i 7 opowieści o sytuacji kobiet z Czeczenii i Inguszetii mieszkających w Białymstoku powstało podczas warsztatów edukacyjnych Placu Zabaw Arsenał. Wystawa jest refleksją nad losem ludzi zmuszonych do porzucenia swego kraju, konfrontuje nas z historią tych, którzy pojawili się w naszym mieście. Stawia też pytanie na ile humanitarne współczucie ofiarom wojen widzianym w telewizji, umiemy okazać w realnej sytuacji, gdy stają się one naszymi sąsiadami. Wystawie będzie towarzyszył panel dyskusyjny z udziałem autorki wystawy, krytyków sztuki, Czeczenów mieszkających w Białymstoku, organizacji społecznych.
 
Anna Konik mówi o pierwszej części projektu „W tym samym mieście, pod tym samym niebem...", powstałego w Sztokholmie -  „moja praca dotyka problemu emigrantów mieszkających w betonowych przedmieściach Sztokholmu- odepchniętych niechcianych kobiet. (…) Wszystkie mieszkają na przedmieściach,  czują się tam miedzy swoimi, akceptowane. Miasto ich nie rozumie i w efekcie dokonuje segregacji. Przedmieścia nie są jedynie ich domem ale zaplanowaną przestrzenną izolacją od centrum. Wielkie osiedle zamiast dać szanse aklimatyzacji, staje się gettem. By umożliwić zaistnienie kobietom emigrantkom, siedem kobiet szwedzkich w swoich mieszkaniach wypowie historie nieznanych sobie emigrantek mieszkających w getcie sztokholmskim. Te, które nigdy nie miały doświadczenia wojny, upokorzenia, społecznego odepchnięcia, powiedzą historie tych, które to przeżyły. To kobieta z centrum, to jej mieszkanie, to jej poprawny szwedzki język, pozwoli na prawdziwe zaistnienie tej innej.  (2012 r.)
Bliźniaczy projekt filmowy powstał w Białymstoku , jego bohaterkami są uciekinierki z Czeczenii i Inguszetii. Mieszkają w białostockim Ośrodku dla Uchodźców, ale też w wynajętych mieszkaniach w Białymstoku. Mieszkają z rodzinami. Niektóre mają mężów, niektóre  same wychowują dzieci. Wszystkie uciekły z bardzo ważnego powodu. Nie wszystkie opowiedzą najtrudniejszą część swojej historii. Jak mówić o zamordowaniu syna w odwecie za działalność jego ojca?  Z obawy o los bliskich pozostałych w Czeczenii chcą  pozostać nierozpoznane. Również w części białostockiej projektu, losy uchodźczyń zostały opowiedziane przez Białostoczanki. Poprzez ogłoszenia w lokalnych mediach poszukiwaliśmy kobiet będących rówieśnicami naszych Czeczenek. Było to jedyne  kryterium doboru uczestniczek warsztatów multimedialnych. W Polsce, również w Białymstoku, obecność emigrantów, uchodźców jest stosunkowo nowym doświadczeniem. Losy emigrantek zamieszkujących w Szwecji są opowieścią o alienacji ale też trwaniu w nowej ojczyźnie z nadzieją, że dzieci mają zapewnione lepsze życie. Opowieści zarejestrowane w Białymstoku mają swój ciąg dalszy. Większość kobiet, które zdecydowały się opowiedzieć nam swoje historie, opuściło już Polskę gdyż nadal szukają lepszego świata. 

Magdalena Godlewska
 

 

Anna Konik – tworzy wideoinstalacje, obiekty, uprawia wideo, fotografię, rysunek. Mieszka i pracuje w Berlinie, Warszawie oraz Dobrodzieniu. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowniach Krzysztofa M. Bednarskiego i prof. Grzegorza Kowalskiego, i tam w 2000 roku obroniła pracę dyplomową.

 

W latach 1999–2001 pracowała jako asystentka prof. Zofii Glazer w Katedrze Rysunku warszawskiej ASP. W latach 1999–2004 współpracowała z Teatrem Academia, grupą teatralną Opera Buffa i formacją Teatr Bez Nazwy. W 2012 uzyskała tytuł doktora sztuk pięknych na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii warszawskiej ASP. W semestrach letnich 2012 oraz 2013 prowadzi seminaria wideo na Wydziale Literatury i Lingwistyki Uniwersytetu w Bielefeld, w roku 2010/2011 prowadziła gościnne zajęcia wideo w Katedrze Mody przy Wydziale Wzornictwa warszawskiej ASP. W semestrze letnim 2009 zaproszona została jako Rudolf Arnheim Visiting Professor w Instytucie Sztuki i Historii Obrazu (Institut für Kunst- und Bildgeschichte) Uniwersytetu Humboldta w Berlinie, a w latach 2008/2009 jako wykładowca na International Summer Academy w Salzburgu.

 

W roku 2009 była nominowana do nagrody Deutsche Banku „Spojrzenia 2009” oraz do Paszportu Polityki. Laureatka stypendiów artystycznych i naukowych: Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013), IASPIS, Sztokholm (2011/2012), ZiF Center for Interdisciplinary Research, Uniwersytet w Bielefeld (2011), Wissenschaftskolleg zu Berlin (2008/2009), Zuger Kulturstiftung Landis & Gyr, Zug (2007), Młoda Polska (2007), SPACES World Artists Program, Cleveland, USA (2005), Stypendium Ministra Kultury i Sztuki (2005), Leube Artist in Residency (2004), Akademie Schloss Solitude (2003/2004).

 

Jej prace były pokazywane w wielu galeriach polskich i europejskich. Wybrane wystawy indywidualne: In the same city, under the same sky..., Parlament Szwedzki, Sztokholm (2012); Fear and Entranced, Atlas Sztuki, Łódź (2011); Our Lady’s Forever, Instytut Polski w Düsseldorfie (2011), Willa Zauroczonych, Max Liebermann Haus, Berlin (2010); Our Lady’s Forever, Miejska Galeria Sztuki, Wolfsburg (2009); 61. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Locarno (2008); Our Lady’s Forever, Galeria Kronika, Bytom (2008); Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa (2007); Przezroczystość, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa; Akademie Schloss Solitude, Stuttgart (2004). Wybrane wystawy zbiorowe: Divina Commedia, Museo Arcos, Benewent (2013); United States of Europe, Łódź; Lapinlahti Helsinki; Mekas Vilnius; Plataforma das Artes Portugal; Old Market Pallouriotissa Cypr; Motorenhalle Dresden; The Red House Sofia; Les Ecluses, fabrique culturelle et numerique France (2013–2012–2011); Tür an Tür, Polen – Deutschland. 1000 Jahre Kunst und Geschichte, Martin-Gropius-Bau, Berlin (2011); Divina Commedia, PAN Palazzo Delle Arti, Neapol (2011); Mediacje/przestrzeń, Galeria Szara, Cieszyn (2010); Territories of the In/Human, Württembergischer Kunstverein Stuttgart (2010); Künstler in der KunstGesellschaft, Motorenhalle, Drezno (2010); Spojrzenia 2009, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa; Kolekcja 5, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa; Isolated, The Golden Thread Gallery, Belfast (2009).

 

Jej prace znajdują się w prywatnych oraz instytucjonalnych kolekcjach sztuki, m.in: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Fundacji Leube w Gartenau-Salzburg, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Art Stations Foundation w Poznaniu, Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

 

Dodatkowe informacje na: www.annakonik.art.pl
 Część białostocka projektu powstała w ramach programu edukacyjnego "Plac Zabaw Arsenał 2012", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz w ramach stypendium artystki z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Część sztokholmska projektu powstała podczas pobytu rezydencyjnego artystki w IASPIS, 2011/2012 (szwedzkiej organizacji przyznającej granty twórcom z dziedziny sztuk wizualnych). Głównym producentem jest MAP (Mobile Art Production), a partnerami projektu: Instytut Polski w Sztokholmie oraz IASPIS Stockholms Kulturföratning. Manager projektu: Therese Kellner (MAP).

 

Projekt w Sztokholmie był prezentowany w szwedzkim parlamencie od 18 do 21 czerwca 2012. Odbyła się debata z udziałem ministra do spraw integracji Erika Ullenhag, artystki, dyrektorki Mobile Art Production Magdaleny Malm oraz mieszkającego na stałe w Szwecji dziennikarza i pisarza, Macieja Zaremby.

 

http://mobileartproduction.se/projekt/anna-konik/ 
http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=478&artikel=5159681
http://www.polskainstitutet.se/anna_konik_riksdag

 

 W tym samym mieście, pod tym samym niebem...
Anna Konik

 

projekt video, 2013 
(7 historii - Białystok)

 

kamera: Cezary Chojnowski, Anna Konik
montaż: Anna Konik, Cezary Chojnowski
dźwięk: Cezary Chojnowski, Anna Konik
postprodukcja dźwięku: Anna Konik, Jacek Szczepanek
światło; asystent produkcji: Kacper Gorysz
tłumaczenie i transkrypcja: Katarzyna Mieleszko, Satsita Dzhamaldinova, Konrad Pormańczuk (PL-Eng), Anna Topczewska (SEK-PL), Agnieszka Malmgren, Monica Collins (SEK-Eng)

 

 

I samma stad, under samma himmel...
Anna Konik

 

projekt video, 2012 (7 historii - Sztokholm)

 

kamera: Jerzy Karpinski, Anna Konik
montaż: Anna Konik, Cezary Chojnowski
dźwięk: Anna Konik, Jacek Szczepanek
światło; asystent producenta: Caroline Johansson, Saziye Özdemir
tłumaczenie i transkrypcja: Zafer Albayrak, Hanna Ekwinska, Suzi Ersahin, Samman Jaoshan, Therese Kellner, Liza Yousef
producent projektu: Therese Kellner (Mobile Art Production)

 


wideo z wernisażu
  

Patronat medialny: