en
Menu
Logo Galerii Arsenał

ADAM JASTRZĘBSKI - Biogeneza

22.06.2012 - 23.08.2012 / 18:00

ADAM JASTRZĘBSKI - Biogeneza

22.06.2012 - 23.08.2012
Otwarcie: Otwarcie: 22.06.2012 / 18:00
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2, Białystok
Artyści: Artyści: Adam Jastrzębski
Kurator: Kurator: Michał Jachuła
A+
A-

 


Oprowadzanie kuratorskie po wystawie: 27.06.2012 oraz 22.08.2012 godz. 16:30 (koszt: bilet wstępu)


 

Wystawa Adama Jastrzębskiego podsumowuje prace artysty z ostatnich kilku lat, tworzone pod pseudonimami Adam-X i Ixi Color. Działania performerskie Jastrzębskiego, realizowane początkowo w formie interwencji streetartowych w przestrzeni publicznej, akcji miejskich i dyskretnych efemerycznych gestów, wykorzystywały elementarne formy plastyczne jako punkt wyjścia do budowy kompozycji malarskich. W 2002 roku Jastrzębski zaczął realizować projekt, którego celem było stworzenie narzędzia malarskiego pozwalającego w szybki sposób wykonywać unikalne obrazy z elementów prefabrykowanych. Zostało ono pomyślane jako zestaw papierowych naklejek – niekończąca się edycja kilkudziesięciu powtarzających się form – które później zaczęły funkcjonować jako vlepki. Wszystkie elementy ukształtowane były w taki sposób, by mogły łączyć się ze sobą jak klocki w jedną strukturę, początkowo przypominającą kłącze. Stopniowo działania artysty przesunęły się w sferę artystycznych poszukiwań i dociekań na temat ewolucji formy. Rozrost artystycznych bytów, do którego klucza Jastrzębski poszukuje w filozofii przyrody oraz badaniach naukowych (przyrodniczych i matematycznych), materializował się w skończonych obiektach malarskich i przestrzennych. Artysta przy pomocy racjonalno-analitycznej metodologii zaczerpniętej z nauk ścisłych stworzył własną teorio-praktykę na polu sztuk wizualnych. Od kilku lat realizuje złożone prace, będące jednocześnie słownikiem form artystycznych i wielką narracją na temat stylu, formy i koloru. Siła sztuki Jastrzębskiego leży m.in. w teoretycznym ugruntowaniu dzieł, poprzedzającym ich realizację, idącym w parze z precyzją ich wykonania. Wynika ona również z wizualnych, psychodelicznych właściwości prac o mocnym wymiarze duchowym.

 

Tytułowa Biogeneza, czyli geneza życia, dotyczy przede wszystkim zjawiska narodzin formy, rozumianej jako organiczny byt o określonym kodzie genetycznym, żyjący własnym życiem, które podlega prawom ewolucji. Forma jest więc zdolna rozwijać się, rozmnażać i reagować na otoczenie. Podporządkowana upływowi czasu, poddana jest zmianom, w tym również zmianom genetycznym, które konsekwentnie mogą zamienić ją w nowy byt. Obok aspektów dziedziczności i zmienności organizmów Jastrzębski w swoich pracach analizuje fundamentalne kwestie konstrukcji obrazu. Bada, czym są proporcje, kontrasty, barwy i skale. Kompozycje artysty przybierają kształt wyrafinowanych kolorystycznie wielkoformatowych abstrakcji, tworzonych z zastosowaniem różnych technik artystycznych bezpośrednio na ścianach – lub unikających kontaktu ze ścianami (Vinylowce). Inne prace przyjmują format niewielkich obrazów, a nawet „miniatur”, jak to ma miejsce w wypadku książek unikatowych.

 

Wystawa w Galerii Arsenał obejmuje prace: Styl ośmiornicowy, Vinylowiec, Vinylogos, Marchewka z groszkiem oraz instalację zbudowaną z kilkuset tysięcy kolorowych kulek. Na Styl ośmiornicowy składają się dwie unikatowe książki o zmienności formy, pokazane na monitorach w postaci filmów, oraz „chmura elementów” na ogromnym stole, z której potencjalnie można tworzyć konstelacje nowych dzieł. Praca ta bazuje na serii motywów zaprojektowanych przez Jastrzębskiego, a następnie przełożonych na sample, dające nieskończone możliwości konstruowania nowych modułów i łączenia ich ze sobą. Najnowszy monochromatyczny Vinylowiec, prezentowany na ścianie z pleksi, powstał w oparciu o bank elementów do budowy większych struktur formalnych. Vinylogos jest językiem i funkcjonuje w postaci kodu. Istotą monumentalnej instalacji malarskiej Marchewka z groszkiem, wyklejonej z kolorowej folii, jest zjawisko narodzin formy. Słownikiem jest para elementów „groszek” i „marchewka”, a „gramatyką” – proporcja, w jakiej występują one, bezładnie rozrzucone, w przestrzeni obrazu.

 

 

Adam Jastrzębski, ur. w 1980 roku w Płocku. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2003–2008, posługując się pseudonimem Adam-X, stworzył szereg realizacji w przestrzeni publicznej, głównie murali i vlepek. Od 2004 roku związany z warszawską sceną street art, m.in. z twórcami portalu o sztuce ulicy vlepvnet, z którymi współpracuje do chwili obecnej. Od 2008 roku pod pseudonimem Ixi Color zrealizował w przestrzeni publicznej wiele projektów o charakterze efemerycznych interwencji, często połączonych z performance. Realizuje też wideo, zajmuje się fotografią i projektami netartowymi. Najważniejsze wystawy i projekty indywidualne pod pseudonimem Ixi Color: Vinylogos, BWA Zielona Góra (2011); Marchewka z groszkiem, Galeria [v]iuro, Warszawa (2009); Duchowe Hierarchie, Galeria Ikona, Łódź (2009); Ixi Color skleja rzeczy, Halo Galeria, Olsztyn (2008); The artist previously known as Adam-X, klub Chłodna 25, Warszawa (2008). Pod pseudonimem Adam-X: Stil der Kraken, galeria Zero, Berlin (2007); Siła formalizmu, Muzeum Sztuki, Łódź (2007); Pamięć tej chwili z odległości lat, które miną, fabryka Schindlera, Kraków (2007); Ulica wielokierunkowa, Muzeum Sztuki, Łódź (2007); Miron Białoszewski trzyma się kupy konstrukcyjnej, klub Chłodna 25, Warszawa (2006). Artysta mieszka i pracuje w Warszawie.

 

Strony internetowe artysty:

http://ixicolor.bzzz.net/

http://vinylogos.bzzz.net/
 

                                                            
wideo z wystawy          zdjęcia z wystawy            esej Iwo Zmyślonego              
 


wystawa czynna: wtorek - niedziela 10:00-18:00

wstęp bezpłatny:
wtorek - niedziela 10:00-12:00 (Darmowe poranki ze sztuką);
czwartek 10:00-18:00


Patronat medialny: