en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

"Skandynawia HALAL" Spotkanie autorskie z reporterem Maciejem Czarneckim

"Skandynawia HALAL" Spotkanie autorskie z reporterem Maciejem Czarneckim

16.01.2020 / 18:00
Miejsce: Miejsce: Restauracja Cechowa, ul. Warszawska 6, Białystok
A-
A+
Galeria Arsenał w Białymstoku oraz Stowarzyszenie „Fabryka Bestsellerów” zapraszają na spotkanie autorskie z reporterem Maciejem Czarneckim, autorem książki  „Skandynawia halal. Islam w krainie białych nocy” (Wydawnictwo Agora, 2019). Książka jest nominowana do Nagrody im. Teresy Torańskiej!

Spotkanie odbędzie się 16 stycznia (czwartek) o godz. 18 w restauracji Cechowa przy ul. Warszawskiej 6 w Białymstoku, poprowadzi je Agata Borowska.

Na miejscu będzie można kupić książkę autora.


Feministki w hidżabie. Muzułmańska społeczność LGBT. Drużyna piłkarska uchodźców z Kurdystanu, która awansowała do szwedzkiej ekstraklasy. Twarz islamu w Skandynawii jest wielowymiarowa i nieoczywista. Jej drugie oblicze to m.in. problem „zabójstw honorowych”, działalności salafitów, a także wyobcowania niektórych społeczności.
Przyjrzenie się temu z bliska to lekarstwo na fake newsy i niewiedzę na temat życia muzułmanów w Europie. Gdy politycy podsycają strach przed uchodźcami, nagradzany reporter Maciej Czarnecki pokazuje prawdziwe historie imigrantów w Szwecji, Norwegii oraz Danii. Ich opowieści obalają stereotypy oraz burzą uprzedzenia.
„Skandynawia HALAL” to mocny i ważny głos w dyskusji o imigracji muzułmanów do Skandynawii i szerzej – Europy. Czarnecki nie daje gotowych odpowiedzi. Zamiast tego rzetelnie i uczciwie przedstawia losy oraz sposób myślenia tych wyznawców islamu, dla których północna część Starego Kontynentu stała się domem.
Okazuje się, że populistyczny mit o czarno-białym świecie nie jest prawdziwy. Dominują w nim różne odcienie szarości. Bo „halal” to wszystko, co w świetle szariatu jest dozwolone. Granice między wartościami islamu a Zachodem bywają płynne.Maciej Czarnecki (ur. 1981) – reporter działu zagranicznego „Gazety Wyborczej” piszący o Europie, USA i Afryce. Fellow amerykańskiego World Press Institute. Laureat Nagrody MediaTory 2017 w kategorii ObserwaTOR za książkę „Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym”. Pochodzi z Torunia, gdzie ukończył prawo i antropologię kulturową na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.


Weź udział w konkursie i wygraj jeden z trzech egzemplarzy „Skandynawia halal. Islam w krainie białych nocy” 
REGULAMIN KONKURSU

Wydawca

Partnerzy wydarzenia

Galeria Arsenał - miejska instytucja kultury