en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

Rezydencja artystyczna: Zuzana Jakalová

Rezydencja artystyczna: Zuzana Jakalová

02.09.2019 - 30.09.2019
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2, Białystok
Kuratorka: Kurator: Sylwia Narewska
A-
A+
Rezydencja słowackiej kuratorki, Zuzany Jakolovej w Galerii Arsenał jest wynikiem naszej współpracy z Brno House of Arts w Brnie.

Zuzana Jakalová jest kuratorką, menadżerką kultury, badaczką, która obecnie pracuje jako kuratorka w Display - Association for Research and Collective Pracitce w Pradze. Podczas swojego pobytu w Galerii Arsenał Zuzana chciałaby się przyjrzeć koncepcji "Zielonych Płuc Polski" oraz wielopłaszczyznowych związków (lub kontrastów) ze społeczną i etniczną stratyfikacją regionu. Co doprowadziło do powstania tej koncepcji? W jaki sposób ją postrzegano i jaki jest teraz na ten temat dyskurs? W jaki sposób była kształtowana przez ludzi w regionie i w jaki sposób ukształtowała ich życie od 1980 roku do teraz?

W ramach swojej rezydencji w Galerii Arsenał, Zuzana Jakalová poprowadzi warsztaty dla uczennic i uczniów Liceum Plastycznego w Supraślu: Czym jest research artysty?

02.10.2019 (środa), godz. 11:40
Liceum Plastyczne im. Artura Grottgera, Plac Tadeusza Kościuszki 1, 16-030 Supraśl

Kiedy myślimy o pracy badawczej, często wyobrażamy sobie wykresy, hipotezy, prace naukowe, prognozy i wnioski. Ale na początku każdego badania pojawia się stan niewiedzy - czy nawet lepiej, niewiedza wraz z pragnieniem wiedzy. Ta pożądana wiedza napędza także artystów i kuratorów. Naszymi środkami wyrazu nie są jednak wykresy, hipotezy czy wnioski, ale instalacje, wideo, wykłady performatywne czy wielowarstwowe wystawy. Badania artystyczne i kuratorskie mogą być bardzo kreatywne. Mogą zapoczątkować nowe pęknięcia w historii, otwierać nowe drzwi w naszym rozumieniu świata, mogą nam pomóc wyznaczyć nowe punkty na mapach wiedzy.
Warsztaty potrwają dwie godziny.
Najpierw porozmawiamy o tym, jakie mogą być badania artystyczne. Przyjrzymy się niektórym przykładom współczesnych projektów artystycznych i wystaw wykorzystujących podejście badawcze. Obejrzymy również prace wideo, które powstały w wyniku badań artystycznych. Potem postaramy się stworzyć przestrzeń do realizacji własnych projektów i przedyskutujemy to, jakie zastosowanie może mieć podejście badawcze we współczesnym świecie.

Zuzana Jakalová (ur. 1986) jest kuratorką i managerką kultury. Pracuje jako kuratorka w Display - Association for Research and Collective Practice wraz z Zbynkiem Baladránem. Przez pięć lat pracowała jako kuratorka programowa Centrum Sztuki Współczesnej MeetFactory AiR w Pradze. Od 2012 roku była kuratorką w Prádelnej Bohnice, przestrzeni artystycznej i galerii znajdującej się w szpitalu psychiatrycznym na obrzeżach Pragi. Ukończyła Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Karola w Pradze i Teorię Mediów Interaktywnych na Uniwersytecie Masaryka w Brnie, a także odbyła staż Renate Lorenz w Akademii der Bildenden Künste w Wiedniu. Skończyła pracę dyplomową na temat feministycznego pojęcia etyki opieki jako strategii współczesnej, a obecnie jest doktorantem na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego w Brnie, badając tematy pracy emocjonalnej w instytucjach sztuki współczesnej. Była rezydentem w MuseumsQuartier w Wiedniu i została wybrana na członka CEC ArtsLink Residency - zrealizowała swoją rezydencję w Triangle Arts Foundation w Nowym Jorku. W swojej pracy kuratorskiej zajmowała się zagadnieniami porażki, niepowodzeń i zawstydzenia. Obecnie prowadzi badania dotyczące zagadnień związanych z praktykami opiekuńczymi, pracą emocjonalną, opieką zdrowotną i niepełnosprawnością, klasą społeczną i toksycznością. Publikowała m.in w Flash Art CZ / SK, A2, artalk.cz.

Bieżące wydarzenia

grafika promująca wydarzenie, na różowym tle biały napis <Premiera książki „Tęczowy Białystok. Antologia tekstów queerowych"> w tle ilustracje z czarnymi drogami i białymi rysunkami nawiązującymi do białostockiej architektury
26.04 - 26.04

Premiera książki „Tęczowy Białystok. Antologia tekstów queerowych"

21.04 - 21.04

Oprowadzanie w języku ukraińskim po wystawie "Patrzcie na tę chwilę – jak drga"

20.04 - 20.04

Warsztaty „Symbole percepcji” z Natalią Kurnosovą

01.04 - 31.05

Natalia Kurnosova - artystka rezydentka programu STRONG TOGETHER