en
Menu
Logo Galerii Arsenał

Prace Piotra Uklańskiego i Moniki Sosnowskiej w Kolekcji II Galerii Arsenał

Prace Piotra Uklańskiego i Moniki Sosnowskiej w Kolekcji II Galerii Arsenał

04.12.2018 - 31.12.2018
Kuratorka: Kurator: Monika Szewczyk
A+
A-
Prace dwojga wybitnych polskich artystów: Piotra Uklańskiego i Moniki Sosnowskiej zasiliły w 2018 roku Kolekcję II Galerii Arsenał w Białymstoku, która jest jedną z ważniejszych i liczniejszych kolekcji sztuki współczesnej w Polsce. Zakupy dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz miasto Białystok.
W bieżącym roku Galeria kupiła pierwszą część dyptyku wielkoformatowych fotografii Piotra Uklańskiego, Bez tytułu (Solidarność) z 2007 roku. Utworzony pod kierunkiem artysty, z kilku tysięcy żołnierzy, charakterystyczny logotyp Solidarności został sfotografowany w dwóch ujęciach (zwartym i rozproszonym) w szczególnym miejscu – na terenie Stoczni Gdańskiej, kolebce ruchu solidarnościowego. W 2017 roku Arsenał zakupił ujęcie rozproszone.  

Jak podkreśla dyrektor Galerii Arsenał i kuratorka zbioru, Monika Szewczyk, „dyptyk Uklańskiego to niezwykle ważna praca, mocno osadzona w kontekście Polski, która z pewnością będzie prezentowana na wystawach w kraju i za granicą, gdyż jej narodowa symbolika jest tak silna i wielopłaszczyznowa, że wpisuje się w różne narracje obecne w naszej kolekcji”. Piotr Uklański to artysta światowej sławy. Jego prace znajdują się w najlepszych światowych kolekcjach m.in. w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Solomon R. Guggenheim w Nowym Jorku, Tate Modern w Londynie.

Natomiast praca Moniki Sosnowskiej, Bez tytułu, 2015 należąca do serii, „Stragany” to przykład małej architektury obarczonej błędem, zdeformowanej. Dzieła z tego cyklu odnoszą się do straganów z dawnego targowiska Europa przy Stadionie Dziesięciolecia i były prezentowane m.in. w Muzeum Serralves w Porto w 2015 roku. W Kolekcji II znajduje się już pierwsza szerzej znana praca artystki „Mała Alicja”.

Kolekcja II Galerii Arsenał w Białymstoku nie jest zbiorem jednolitym, tak jak niejednolita jest sztuka przełomu XX i XXI wieku. Prezentuje najważniejsze zjawiska w sztuce polskiej, odzwierciedla ślady przemian, jakie zachodziły w kulturze po okresie transformacji. Jednocześnie – z racji programu Galerii – obrazuje również tendencje i zmiany rysujące się w sztuce Białorusi, Ukrainy, Czech czy Armenii. Na ten zbiór składa się około 300 pozycji: malarstwo, obiekty, instalacje, wideo, fotografie, rysunek i prace efemeryczne – idee.

Zrealizowano ze środków budżetu Miasta Białegostoku

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury