en
Menu
Logo Galerii Arsenał

Pokaz filmu "Początek" Huberta Czerepoka

Pokaz filmu "Początek" Huberta Czerepoka

18.12.2018 / 16:00
Miejsce: Miejsce: Aula Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej, ul. Zwierzyniecka 16, Białystok
Artyści: Artyści: Hubert Czerepok
A+
A-
Galeria Arsenał oraz Politechnika Białostocka zapraszają na otwarty pokaz filmu Huberta Czerepoka "Początek"

18 grudnia 2018 (wtorek), godz. 16:00
Aula Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej, ul. Zwierzyniecka 16, Białystok
Wstęp wolny
"Początek" to film zrealizowany na miejscu wykopalisk w Karahan Tepe w Turcji, gdzie odkryto najstarsze miejsce kultu datowane na 10 tysięcy lat przed naszą erą, uważanego za kolebkę osadnictwa. Jeszcze przed rewolucją neolityczną, czyli przed początkiem rolnictwa i hodowli zwierząt, z połączonych ścianami słupów megalitycznych powstały tam owalne struktury. W sferze domysłów pozostaje, jaka cywilizacja zdołała tego dokonać, kim byli ludzie, którzy zasypali sanktuarium 1500 lat później i dlaczego.

Artysta analizuje różne teorie dotyczące powstania tego niezwykłego miejsca, porównując wyprawę w tak odległą przeszłość do podróży na Marsa i nawiązując do Stalkera Andrieja Tarkowskiego. W filmie tym narracja prowadzona jest przez trzy postacie: Pisarza (człowieka sztuki), Profesora (człowieka nauki) i Stalkera symbolizującego duchowość. W pracy Huberta Czerepoka te trzy perspektywy widzenia ucieleśniają trzy roboty – łaziki marsjańskie zbudowane na Politechnice Białostockiej.

Wywiad z artystą czytaj tu -->


Serdeczne podziękowania przy realizacji filmu:
I Radca Ambasady Turcji Hakan Abaci
Öztürk Emiroglu, Institut Yunus, Embre w Warszawie
Dyrektor Departament Współpracy z Zagranicą i Promocji Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego Magdalena Łyżnicka-Sanczenko
Dziekan Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów prof. dr hab. Kamil Kuskowski
Dziekan Dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, prof. dr hab. inż. Andrzej Seweryn
Białostocki Fundusz Filmowy, Urząd Miejski w Białymstoku
Film Services
24 fps
Go Pro
Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej
Wydział Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Hubert Czerepok

(ur. 1973, Słubice) — artysta sztuk wizualnych, autor instalacji, fotografii, obiektów i filmów. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie w 1999 roku obronił dyplom w pracowniach Izabelli Gustowskiej i Jana Berdyszaka. W latach 2002–2003 odbył studia podyplomowe w Jan van Eyck Academie w Maastricht, a w latach 2004–2005 w Higher Institute for Fine Arts w Antwerpii. Asystent, a potem adiunkt w Pracowni Wideo na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Obecnie profesor nadzwyczajny na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, kierownik Pracowni Filmu Eksperymentalnego. Bada anomalie, rzeczy dziwne i wymykające się kontroli, analizuje konstrukcje determinujące ludzkie zachowania, tropi konspiracyjne teorie i zjawiska paranormalne, szuka reguł Wielkiego Spisku, miesza historię z utopią. Z wyjątkową erudycją i poczuciem humoru balansuje na granicy ironicznego dystansu i autentycznego zaangażowania.

Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Historia i utopia, Galeria Arsenał w Białymstoku, 2013; Lux Aeterna, Galeria Żak/Branicka, Berlin, 2012; Devil’s Island, La Criée Centre d’art contemporain, Rennes, 2009; Cultural Transference, EFA Project Space, The Elizabeth Foundation for The Art, Nowy Jork, 2012; Domy srebrne jak namioty, Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, 2013; Regres/Progres, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa, 2012.

Fot. Marek Krzyżanek

Partnerzy

Bieżące wydarzenia

09.09 - 09.12

Warsztaty artystyczne i dokumentalne dla seniorów