en
Menu
Logo Galerii Arsenał

Pokaz filmu "Intymność" Yael Vishnizki-Levi w ramach obchodów 75. rocznicy powstania w getcie białostockim

Pokaz filmu "Intymność" Yael Vishnizki-Levi w ramach obchodów 75. rocznicy powstania w getcie białostockim

16.08.2018 / 20:00
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2, Białystok
Artyści: Artyści: Yael Vishnizki-Levi
Współpraca ze strony Galerii: Współpraca ze strony Galerii: Ewa Tatar
A+
A-
Galeria Arsenał zaprasza na pokaz filmu Yael Vishnizki-Levi "Intymność" w ramach obchodów 75. rocznicy powstania w getcie białostockim

16 sierpnia 2018 (czwartek), godz. 20:00
Galeria Arsenał. ul. A. Mickiewicza 2, Białystok

Zapraszamy na rozmowę z autorką, którą poprowadzi Ewa Tatar. Rozmowa będzie tłumaczona na język polski.
Film Yael Vishnizki-Levi Intymność (2017, Polska, 30 min) przedstawia spotkanie dwóch mężczyzn w więzieniu w międzywojennej Polsce. Stosując metodę teatrzyku cieni, reżyserka opowiada historię swego dziadka, polskiego działacza komunistycznego pochodzenia żydowskiego, opisując czas spędzony przez niego w celi więziennej z Władysławem Gomułką, który po II wojnie światowej został pierwszym sekretarzem Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Film przywołuje różne następujące po tym spotkaniu zdarzenia, zarówno historyczne, jak i osobiste, dotyczące obu postaci znajdujących się po dwóch stronach barykady. Opowiada o nieudanej walce o równość, o ideologii, która przekształciła się w opresyjny reżim, o nacjonalistycznej propagandzie, a także o solidarności, która trwała tylko przez jakiś czas i nie doprowadziła do prawdziwego partnerstwa i jedności.

Film jest oparty na wystąpieniach publicznych Gomułki, a także fragmentach jego dzienników i biografii. Poprzez postać Gomułki reżyserka odkrywa osobę swojego dziadka, młodego i aktywnego komunisty ideowca, nieobecnego w kraju podczas wojennej zawieruchy. Gdy po powrocie do Polski zapragnął stać się częścią społeczeństwa socjalistycznego, nie spotkał się z miłym przyjęciem. Taki los był powszechny wśród pokolenia, które po II wojnie światowej emigrowało z Europy Wschodniej do Izraela – pokolenia pozbawionego równych szans i prawa do wyboru swojej przyszłości.

Czytaj program obchodów>>>

Yael Vishnizki-Levi

jest artystką, kuratorką i producentką filmów. Ukończyła z wyróżnieniem studia licencjackie w Szkole Sztuk Pięknych i Rzemiosł Artystycznych Besaleel w Jerozolimie. Studiowała także w Cooper Union for the Advancement of Science and Art oraz na Uniwersytecie w Tel Awiwie. Prace Vishnizki-Levi były prezentowane w wielu krajach, m.in. w Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu czy w Centrum Sztuki Współczesnej w Arad. Autorka brała udział w kilku programach rezydencji artystycznej, w tym w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, Galerii Wschodnia w Łodzi, Nida Art Colony w Nidzie na Litwie, a także Arad Art&Architecture w Arad w Izraelu. Jako kuratorka współpracowała różnymi instytucjami, takimi jak: Centrum Kultury w Lublinie czy Galeria Binyamin w Tel-Awiwie. Od 2015 roku mieszka w Warszawie. Jest założycielką Artours Warsaw, platformy oferującej nastawione na obcowanie ze sztuką współczesną wycieczki po Warszawie w języku angielskim.

Pokaz filmu "Intymność" Yael Vishnizki-Levi w ramach obchodów 75. rocznicy powstania w getcie białostockim