en
Menu
Strona główna - Galeria Arsenał

Pionierki awangardy. Kobiece oblicze Bauhausu. Wykład Aleksandry Kędziorek

Pionierki awangardy. Kobiece oblicze Bauhausu. Wykład Aleksandry Kędziorek

06.11.2019 / 18:00
Miejsce: Miejsce: Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2, Białystok
Kuratorka: Kurator: Ewa Tatar
A-
A+
Galeria Arsenał zaprasza na wykład Aleksandry Kędziorek towarzyszący wystawie DO ZOBACZENIA PO REWOLUCJI! Wystawa na 100-lecie Bauhausu

Pionierki awangardy. Kobiece oblicze Bauhausu

6.11 (środa z Bauhausem), godz. 18
Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2
Choć Bauhaus od momentu założenia szkoły w 1919 roku przyjmował w swoje szeregi również studentki, te długo znajdowały się poza polem zainteresowania historii sztuki. Kierowane zwykle do warsztatu tkackiego – pracowni, która, przynosząc szkole największe dochody, cieszyła się jednocześnie mniejszym prestiżem – długo pozostawały w cieniu swoich kolegów. Wykładowczyni przyjrzy się sylwetkom wybranych studentek awangardowej szkoły i omówi fotograficzne i metalurgiczne dokonania Marianne Brandt, projekty tkanin Gunty Stölzl i Benity Koch-Otte oraz zabawek Almy Siedhoff-Buscher. Przypomni też dorobek artystek, takich jak fotografki Lucia Moholy i Irene Hecht, które znalazły się w orbicie Bauhausu za sprawą uczących w szkole mężów. Zapyta wreszcie o rolę żony Waltera Gropiusa, Ise Gropius, która ze względu na swoje zaangażowanie w sprawy szkoły nazywana była przez wielu „Panią Bauhaus”.
 
Aleksandra Kędziorek – historyczka sztuki i architektury, kuratorka. Pracowała w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacji Bęc Zmiana i Muzeum Architektury we Wrocławiu. Prowadzi badania na temat polskiej architektury modernistycznej, którą promuje poprzez wystawy i publikacje w Polsce i na świecie. Była współkuratorką podróżującej wystawy „Oskar Hansen. Forma Otwarta” pokazywanej w Barcelonie, Porto, New Haven, Warszawie i Wilnie (2014-17); kuratorką domu Oskara i Zofii Hansenów w Szuminie (2013-17); współredaktorką książek „Oskar Hansen—Opening Modernism: On Open Form Architecture, Art and Didactics" (z Ł. Rondudą, 2014) i „Archipelag CIAM. Listy Heleny Syrkus" (z K. Uchowicz i M. Wirkus, 2019). Publikuje m.in. w „Autoportrecie" i „Przekroju". Stypendystka Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2017).

Wykład towarzyszy wystawie DO ZOBACZENIA PO REWOLUCJI! Wystawa na 100-lecie Bauhausu

Powiązane Wystawy

Zbliżenie na dłoń. Wyróżniają się paznokcie ozdobione żółtymi plamami i kropkami.
18.10 - 18.12

DO ZOBACZENIA PO REWOLUCJI! Wystawa na 100-lecie Bauhausu